Raceala la rinichi-EXISTA asa ceva sau e un mit?

12-02-2009
CDAVIS
Nu este medic/terapeut
CDAVIS
Eu nu cred in "curent" ( ex: daca stai intre doua geamuri deschise), sau in mitul de asazise "raceli" in alte locuri decit la nas. Raceala e provocata de un virus, nu? Ei, uite o situatie: tatal meu se plinge ca a "stat in curent". si acum crede ca are o "raceala la rinichi..". Chiar daca l-am intrebat care ar fi diferenta intre a fi expus la vint sau la curent ( pentru mine to una e), el este convins ca acum are o infectie la rinichi pentru eu ca am lasat doua geamuri opuse deschise, pentru ca zice el ca urineaza prea des. As dori un cadru medical sa-i explice (ca pe mine nu ma crede), ca nu exista "curent" si ca e un mit, si de asemenea o raceala tratata cu antibiotic e cauzata de o bacterie si nu de un virus... e inutil sa tratezi un virus cu un antibiotic, nu? Locuiesc in State, si medicii de aici asa spun, dar tata nu crede pina nu vede negru pe alb in Romaneste de la un medic roman. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
14-02-2009, ora 18:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu poate avea infectie la rinichi din cauza curentului creat prin deschiderea a doua geamuri.Dar e clar ca nu s-a simtit prea bine dupa ventilatia creata.Un organism mai in varsta, slabit sau cu imunitate mai scazuta se comporta ca si organismul unui copil foarte mic, este foarte sensibil la curentii de aer sau la schimbarile bruste de temperatura, acestea fiind percepute de persoana in cauza negativ.Infectiile urinare se trateaza cu antibiotic.Presupunand ca este o persoana in varsta, trebuie controlata si prostata.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.