Raceala sau viroza

17-02-2012
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
In urma cu doua seri ma luat cu frig a aparut o febra care pina peste noapte aurcat la 38.5.Azi e a doua zi de cind stau la pat febra persista, am lasato asa luind in 2 zile doar doua paracetamol, in urma caruia scade la 37, 2.Nu-mi curge nasul, pun colargol, nu tusesc desi ma ustura putin undeva in git si il cam simt incarcat, in prima noapte ma durut capul rau doar febra ma chinuie si ma dor putin muschii.febra se mentine la 38, ziua -38, 5 noaptea Ce sa fac sa iau un antibiotic ceva?
18 comentarii
0
17-02-2012, ora 09:00
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
0
17-02-2012, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se ia antibiotic pe viroza
iti cumperi pliculete fervex 3 pe zi.. 3 zile stai la pat si consumi foarte multe lichide calde
0
17-02-2012, ora 09:18
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Va multumesc!!
0
18-02-2012, ora 16:57
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Buna seara,
Am a treia zi de stat la pat dupa aceasta viroza sau raceala febra a scazut azi la valoare normala mai luind doar un algocalmin pt durere de cap.Va intreb cite zile sa continui repausul la pat si dupa cite zile pot iesi din casa avind in vedere vremea rece sa nu risc recaderea?Ce medicatie mai pot lua?
0
18-02-2012, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de luni poti sa iesi fara probleme
nu e cazul de alta medicatie
ceaiuri, ceva tab decsupt,
0
18-02-2012, ora 17:43
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Multumesc
0
19-02-2012, ora 16:27
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Domnule doctor aseara am facut iar febra 37, 8...tusesc cite putin si se rupe ceva flegma galbena.E din git sau plamin?Ce sa fac sa iau antibiotice?
0
19-02-2012, ora 16:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
maine tre sa mergi la med. de familie sau la oneumoftizio sa te asculte la plamani
0
19-02-2012, ora 17:03
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Am fost la UPU si nu se aude nimic, dar sa fie vre-o suprainfectie avind in vedere flegma galbena?Sa iau avind in vedere ca am si un ulcer??
0
20-02-2012, ora 08:12
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Revin si va spun ca am reusit sa fiu vazut tot aseara de un medic pneumoftiziolog direct in spital, care dupa consult mi-a scris augumetin 1gr la 6 ore, eurespalsi un spray.Ce ma mira e urmatorul lucru:
Toata ziua am avut febra in jur de 37, 5, la circa o jumatate de ora dupa adm antibioticului a scazut la 37, noaptea si acum dim era normala.Sa fie efectul asa rapid a unei pastile de augumetin sau o evolutie normala ea urmind sa scada si fara antibiotic??
0
20-02-2012, ora 09:31
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
antibioticul nu ajuta la scaderea febrei, ci combate bacteriile.
parerea mea e ca febra scadea si fara antibiotic.
sanatate!
0
20-02-2012, ora 09:39
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Multumesc..astept totusi raspunsul profesionist al domnului doctor
0
20-02-2012, ora 10:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu conteaza. motivul de ce a saczut febra

tratamentul cu antibiotic odata inceput.. trebuie sa.l faci complet 5 zile.
0
20-02-2012, ora 10:52
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Va multumesc!
0
20-02-2012, ora 20:40
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Buna seara, domnule doctor, in urma discutiilor cu dtra postate mai sus saptamina trecuta imi spuneati ca de luni pot renunta la repaosul total la pat si iesi puti si pe afra.Duminca pt ca incepusem sa tusesc am fost pus pe augumetin 1 gr la 12 ore.Febra nu a mai urcat si va intreb acum dupa 5 zile la pat cam cind pot iesi si eu afara?trebuie stat la pat si cele 7 zile cit fac antibiotic?
0
22-02-2012, ora 11:27
ancado
Nu este medic/terapeut
ancado
buna ziua,
de aseara 21.02.12 simt gatul uscat, am o tuse seaca si simt nevoia sa-mi dreg vocea destul de des.
ce imi recomandati?
multumesc mult pentru ajutor
0
23-02-2012, ora 15:38
MARIUS33
Nu este medic/terapeut
MARIUS33
Buna ziua,
Acum 3 zile am inceput sa fac febra 38, 38 cu 5, 39 cu 5.
Totul a deputat brusc cu dureri musculare, stare generala foarte proasta, tuse seaca si nu in ultimul rand febra pe tot parcursul zilei si noaptea. Am inceput sa beau FERVEX, ceaiuri si nimic...
Acum doua zile am fost la medicul de familie si m-a diagnosticat cu IACRS-infectie acuta ale cailor respiratorii.. din cate am inteles eu asta inseamna, si mi-a fost prescris AUGUMENTIN 875mg/125mg, 1 la 12 ore, FERVEX 3 pliculete pe zi, 1, 2 fiole de algocalmin/zi la nevoie.
Problema este de ce nu imi scade temperatura, este foarte oscilanta?
Mentionez ca, dupa ce iau o fiola de algocalmin impreuna cu FERVEX si ceai fierbinte febra scade si revine dupa cateva ore cca 5-6 ore?
Mentionez ca nu am dureri mari de cap, varsaturi sau ameteli dar cu toate astea sunt un pic speriat de temperatura.
La recomandarea doctorului de familie am fost aseara la spitalul Victor Babes la camera de garda-boli infectioase pentru un consult de catre o doctorita, m-a ascultat la plamani si se pare ca nu este nimic grav, am fost diagnosticat cu Rino-faringo-bronsita acuta, si mi s-a dat un tratament cu Nurofen raceala si gripa 1 pastila de 3 ori pe zi, coldrex maxgrip 1plic de 3 ori pe zi, erdomed 1 capsula de 2 ori pe zi, Isoprinosine 2 capsule de 3 ori pe zi, si Augumentin ceea ce luasem de cand am fost la doctorul de familie 1 capsula la 12 ore.
Se pare ca de cand am inceput sa iau noul tratament ma simt un pic mai bine, adica am reusit da dorm ceva mai mult.
Problema este ca in continuare fac febra a-4-a zi consecutiva, in momentul cand iau toate pastilutele, transpir abundent si febra imi scade la 37, 37 cu 5, dupa cateva ore de stat in pat, uitat la televizor sau navigat pe internet febra imi creste iar la modul de 37 cu 5, 38, 38 cu 5 ziua si chiar 39 poate si mai mult seara.
Dupa cele relatate mai sus as avea doua intrebari?
1. E cazul sa imi fac griji sau mai trebuie sa rabd cateva zile?
2. Cam cate zile ar trebui sa mai stau la domiciliu, pana scade complet febra? -tinand cont ca incepand de luni ar trebui sa fiu prezent la munca
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
0
24-02-2012, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu
2 o viroz necesita tratament corect la pat timp de 5 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Viroza - de ce e virusul gripal mai rău decât alții?
  •