Raceli cu otite de la secretii abundente

24-09-2018
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Buna ziua! Am un copil de 1 an, din luna mai pana acum in septembrie a facut otita, bronsiolita, otita iar, (toate tratate cu antibiotic) acum este din nou racit de 14 zile. Are muci care nu se mai termina. Nu stiu cum sa mai gestionez mucii astia, sa se termine odata. Am facut aerosoli si cu viscoflu, respisun, colargol am pus (nu pare eficient, insa nu stiu dupa cat timp ar trebui sa se vada efectele), pus in nas apa de mare/ser, aspirat cu batista bebelusului la aspirator casnic. Sunt alb-galbui secretiile. Va rog ajutati-ma cu un sfat! Multumesc
13 comentarii
0
24-09-2018, ora 08:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 exista studii unde sa demonstrat ca bronsiolite fac doar copiii care regurgiteaza laptele in somn, care ajunge sa fie aspirat si impreuna cu acidul gastric.. fac ravagii si pe gat, nas dar si zona traheo-bronsica
2 cantitatea excesiva de mucus din nas.. tot poate fi data de o problema la intestine. poate fi o intoleranta la lactate sau la gluden..ele fiind Producatoare de MUCUS..( gasiti pe Google...s.a alimente producatoare de mucus)
3. asaca incepeti investiagtiile de la un pediatru cu specializare in gastrologie, schimbati alimentatia, numia dupa asta.. tratamentele ORL pot sa dea rezultate
0
25-09-2018, ora 15:40
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Pentru ziua de maine am un set de analize care cuprinde si analize pentru alergii etc. Multumesc pentru raspuns.
0
11-10-2018, ora 06:11
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Buna ziua! Intre timp copilul a facut pneumonie, cu internare, deci nu am avut cand sa fac analizele. Am tratat-o, nu mai are muci, dar sforaie noaptea si cateodata pare ca nu are aer. Sa pun apa de mare si aspirat usor? Colargolul ajuta oare daca are polipi mariti?
1
11-10-2018, ora 09:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, colargol in nas
si consut la gastrologie
0
16-10-2018, ora 09:24
IoanaEma
Nu este medic/terapeut
IoanaEma
Bună ziua!
Am și eu o problema cu o otita medie bilaterala care s-a declanșat datorita unei răceli am fost la consult orl și am primit ca și tratament zinnat 500 bixtonim sinupret și tamalis însă nimic pentru tratarea urechii local...tratamentul îl urmez de 3 zile și o ureche a început sa curgă având și niște cojite în exterior care au apărut înainte de a merge la control când mi-am băgat vata cu spirt și oțet în ureche, auzul mi-a revenit dar nu în totalitate, adică am momente când aud bine cu una și cu cealaltă asa și asa. Ar mai trebui sa iau ceva și pt tratare urechilor local? E normal sa îmi curgă urechea? Sa merg iar la doctor?
1
16-10-2018, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te întorci la ORL
0
16-10-2018, ora 15:13
IoanaEma
Nu este medic/terapeut
IoanaEma
Doar joi o sa o gasesc pe doamna doctor. Imi puteti spune pana atunci daca se poate sa fie vorba de un timpan perforat avand in vedere ca imi curge un lichid de un galben deschis si doar noaptea? tratamentul sa il mai continui pana atunci?
0
16-10-2018, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, continui tratamentul
0
15-11-2018, ora 06:46
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Buna ziua! Am revenit pentru cateva nelamuriri. Am facut analize pt alergii, este ok. Am facut si consult la gastroenterologie, e ok si acolo.

In prezent, copilul a fost diagnosticat de pediatru cu rinoadenoidita, tratament dat Isoprinosine, Bebe Biosept si Sinupret. Insa pare insuficient. Copilul sforaie, respira cand doar pe nas, cand si pe nas si pe gura, foarte putine mucozitati, si tuseste sec.

Ce as putea adauga? Ceai de musetel cald in nas si aspirat? Aerosoli seara cu 0.5 ml ceai de musetel? Colargol 2 pic/nara de x3 /zi, timp de 10 zile?
Multumesc!
0
15-11-2018, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. acestea r fi tratamente corecte locale
dar diagnosticele de Rinoadenoidita..se pun si se confirma doar la ORL.. unde exista sursa de lumina si consult de specialitate dupa 6 ani de studii
pediatriii fac doar cateva luni de curs ORL si nu au instrumentar pentru consult in nas
0
15-11-2018, ora 13:08
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Asadar un consult orl ar fi cel mai potrivit. Multumesc!
0
06-12-2018, ora 05:43
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Buna ziua! Apelez din nou la dvs.
Dupa o viroza normala, cu mucozitati si ceva tuse, copilul de 1an si 3 luni a ramas cu un anume sforait. Adica, nu are mucozitati, nu tuseste, insa sforaie noaptea si nu respira corect, ceea ce il face agitat in timpul somnului.
Inafara de aerosoli cu ceai de musetel cald, ceai pus in nas, colargol 2pic/nara x3 pe zi, sinupret 8 pic, credeti ca ar mai fi nevoie de altceva?
Credeti ca e cazul de un exsudat nazal?
Multumesc mult
0
06-12-2018, ora 08:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru moment.. tratament de 7-10 zile e suficient aerosoli + colargolul in nas si regim fara alimente acre, cirice, sucuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  • Otita - tipuri, cauze, tratament, prevenire
  •