Radiografia inainte de sarcina

14-08-2013
sum_mirela
Nu este medic/terapeut
sum_mirela
Buna ziua,

Revin cu aceeasi intrebare pusa acum cateva zile. Stie cineva sa imi raspunda? Pe data de 9.08.2013 baiatului meu de 5 ani, i s-a facut o radiografie la plamani. Am stat si eu in acea camera cu el ca nu dorea sa stea singur. Acum am o intrebare...saptamana viitoare pe data de 16, as fi dorit sa incerc sa concep un bebe, fiind la ovulatie. Precizez ca am 35 de ani. Nu v-a fi nici un risc pt viitorul copil sa se nasca cu vreo malformatie tinand cont de faptul ca am fost si eu iradiata odata cu baietelul meu de 5 ani? Exista vreun risc sau trebuie sa mai astept o perioada inainte de concepere? Am citit pe internet ca trebuie sa astept 6 luni ? Este adevarat?
2 comentarii
0
14-08-2013, ora 23:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
asteptatul cu 6 luni este o prostie.
ovulele sunt in ovar de cand existati ele au primit radiatia repectiva si nu conteaza cat timp asteptati, efectul s-a produs si nu va scade. daca din cauza iradiatiei un ovul este afectat, acesta nu se va vindeca daca asteptati 6 luni. organismul oricum va alege un ovul sanatos la urmatoarea ovulatie
radiatia nu ati primit-o direct, erati probabil la distanta si ati primit sper o vesta de plumb pentru protectie.
o radiografie este oricum o radiatie infirma fata de ce primim anual din surse naturale
0
15-08-2013, ora 17:09
sum_mirela
Nu este medic/terapeut
sum_mirela
Am stat la o distanta de aproximativ 2, 5 metri fata de baietel.. si din pacate nu mi s-a dat o vesta de plumb pentru protectie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: