Radiografia inainte de sarcina

14-08-2013
sum_mirela
Nu este medic/terapeut
sum_mirela
Buna ziua,

Revin cu aceeasi intrebare pusa acum cateva zile. Stie cineva sa imi raspunda? Pe data de 9.08.2013 baiatului meu de 5 ani, i s-a facut o radiografie la plamani. Am stat si eu in acea camera cu el ca nu dorea sa stea singur. Acum am o intrebare...saptamana viitoare pe data de 16, as fi dorit sa incerc sa concep un bebe, fiind la ovulatie. Precizez ca am 35 de ani. Nu v-a fi nici un risc pt viitorul copil sa se nasca cu vreo malformatie tinand cont de faptul ca am fost si eu iradiata odata cu baietelul meu de 5 ani? Exista vreun risc sau trebuie sa mai astept o perioada inainte de concepere? Am citit pe internet ca trebuie sa astept 6 luni ? Este adevarat?
2 comentarii
0
14-08-2013, ora 23:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie
Dr. Adam Span
asteptatul cu 6 luni este o prostie.
ovulele sunt in ovar de cand existati ele au primit radiatia repectiva si nu conteaza cat timp asteptati, efectul s-a produs si nu va scade. daca din cauza iradiatiei un ovul este afectat, acesta nu se va vindeca daca asteptati 6 luni. organismul oricum va alege un ovul sanatos la urmatoarea ovulatie
radiatia nu ati primit-o direct, erati probabil la distanta si ati primit sper o vesta de plumb pentru protectie.
o radiografie este oricum o radiatie infirma fata de ce primim anual din surse naturale
0
15-08-2013, ora 17:09
sum_mirela
Nu este medic/terapeut
sum_mirela
Am stat la o distanta de aproximativ 2, 5 metri fata de baietel.. si din pacate nu mi s-a dat o vesta de plumb pentru protectie.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiul fizic în cursul sarcinii – benefic pentru mamă și bebeluș
  • Radiografia și sarcina
  • Obezitatea poate fi „transmisă” de la mamă la făt
  • Risc crescut de complicații la gravidele cu astm
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK