raguseala de 5 zile

17-11-2011
ANDA-MARIA SANDU
Nu este medic/terapeut
ANDA-MARIA SANDU
Buna ziua, am si eu o problema si as dori daca se poate sa primesc si un raspuns. Am 20 de ani si inca de la varsta de 9 ani am facut o laringita severa.Pur si simplu m-am trezit intr-o dimineata nemaiputand respira, cu nasul infundat-atunci eram si racita.
Acum 5 zile mi s-a intamplat aproape acelasi lucru, cu diferenta ca acum nu mai sunt racita, nu am probleme nazale, doar ca nu pot vorbi din cauza ca sunt foarte ragusita si din cand in cand am o tuse care a inceput 'sa se rupa'. Am o voce foarte groasa si deja este a 6-a zi cand inca mai sunt ragusita.
nu am fost la medic, am fost la farmacie, si o farmacista cu experienta mi-a recomandat sa iau: betabioptal spray( 2 pufuri de 4 ori pe zi, numai pe cale bucala, fara nas), eficef( 1 la 12 ore), si homeogene( 2 pastile din 2 in 2 ore). le-am luat de 5 zile. pot spune ca mi-a mai revenit cat de cat vocea, pot vorbi cat de cat, dar tot am o raguseala deranjanta, o voce foarte groasa.
ce sa fac??credeti ca este grav??este nevoie sa consult un medic??credeti ca trebuie sa mai continui cu acelasi tratament?sau sa merg la medic sa-mi prescrie altceva?
va rog din suflet dati-mi un raspuns.
va multumesc.
o zi placuta!
2 comentarii
0
07-04-2012, ora 09:32
ANDA-MARIA SANDU
Nu este medic/terapeut
ANDA-MARIA SANDU
Buna ziua,
Am si eu o problema la care am nevoie de un raspuns. Am tinut o dieta, regimul de 13 zile, mai exact. Azi il voi termina intrucat e ziua 13. Inca de la inceputul dietei, cam din a 3-a zi, scaunul meu era negru si a continuat sa fie asa. Intr-o singura zi isi mai revenise, iar apoi a fost tot negru. Azi tot de culoare negru. Tin sa precizez ca am iesit in fiecare zi. Dar nu stiu ce se intampla de are culoarea schimbata.
As dori un raspuns deoarece nu ma pricep, nu cunosc foarte multe din domeniul medical. Am cautat pe internet cateva informatii cu privire la acest lucru si am gasit ceva de genul unei sangerari intestinale care face ca scaunul sa fie negru. Este adevarat?
As vrea sa stiu daca este ceva grav, sau ce ar trebui sa fac. Este necesar sa merg la medic? Nu as vrea sa am astfel de probleme, am 21 de ani si as vrea sa le rezolv din timp, in cazul in care ar fi ceva...
Va multumesc mult, si astept raspunsul dumneavoastra.
O zi buna!
0
18-10-2012, ora 20:17
ANDA-MARIA SANDU
Nu este medic/terapeut
ANDA-MARIA SANDU
Buna ziua.
Ma confrunt cu o problema destul de serioasa si m-am gandit ca poate ma ajuta cineva.
De aproximativ o luna de zile imi cade parul foarte rau(nu suvite de par ci doar multe multe fire). Ideea este ca inca din iunie am tinut un regim pt slabit, un regim pe care eu mi l-am organizat. Am mancat normal, 3 mese pe zi, doar ca mult mai putin( fara prajeli, fara multa carne, fara paine, dulciuri.. in schimb f multe proteine).Am slabit, din iunie si pana in sept( pe la sfarsit) vreo 14 kg. Eu ma gandesc ca poate am slabit mult, intr-un timp nu prea indelungat si acestui fapt i s-ar datora caderea parului. am folosit masti naturale( cu ulei de masline si zeama de usturoi) dar degeaba. nu stiu ce pot face. v-as multumi enorm daca m-ati ajuta, daca mi-ati da o sugestie. Eu m-am gandit sa incep sa folosesc acea masca cu petrol de la gerovital de care am tot auzit ca ar fi buna...
o seara frumoasa
va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.