raguseala, durere in gat, febra

28-08-2010
flores
Nu este medic/terapeut
flores
Stimate dle doctor,

de mai bine de 10 zile ma simt rau. Am fost plecata intr-o excursie si s-a mers foarte mult cu autocarul. Majoritatea am racit datorita aerului conditionat. Raguseala s-a instalat brusc, aveam dureri de gat - parca as fi avu un arici in gat, am facut febra ( 38), tuseam si nasul era infundat. Am luat medicamente naturiste si nurofen, homeogen, dar deoarece nu trecea am inceput sa iau si augumentin timp de 5 zile. S-a ameliorat ceva starea dar imediat m-a luat din nou. Aceleasi simptome. Am mers la ORL, deoarece nu mai puteam respira si mucusul era galben spre verzui. Ragusela nu era puternica, chiar imi revenisem. Doctorul Orl-ist s-a uitat in gat, a verificat corzile vocale care a spus ca arata f bine, faringele la fel, doar ca am o rinosinuzita maxilara ac. bilat. reacutizata. Mi-a spus ca dc nu imi trece tusea aceasta sa merg sa fac si un rx la plamani. Mi s-a prescris avelox, eurespal, nasic, sinupret, ketonal forte. Acum nasul este desumflat aprope, dar intrebarea mea este urmatoarea:

- de ce sunt inca ragusita, abia vorbesc, iar de vocalize nici atat (incerc sa fac pauza vocala)? corzile vocale sunt ok cum mi s-a spus la orl, imi era teama sa nu fie vreun polip sau nodul. Stiu ca nu e bine sa te tina o ragusela atat de mult (deja au trecut peste 10 zile). Nu ma doare gatul. Intr-adevar, il fortez de la tuse (tusea este inca seaca), am accese de tuse, mai ales seara, nu pot dormi si simt undeva vocea ca rezoneaza f tare in piept si am o apasare pe piept. SA fie ceva mai grav? Poate sunt disperata cu raguseala, dar chiar trebuie sa imi folosesc glasul si ma sperie aceasta neputinta. Niciodata la o raceala nu am fost ragusita mai mult de 5 zile.

va multumesc anticipat,
3 comentarii
0
29-08-2010, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INceputul mesajului NU este deloc incurajanor pentru Mine.. Urmeaza si eu sa merg de saptamana viitoare MUlt cu Autocarul.. in excursie !!!
Cred ca vocea poate sa fie schimbata si din cauza Faringelui ( mucoasa faringelui inveleste ( intrunfel spus) muschii laringieni !!! o mucoasa faringiana uscata si iritata.. afecteaza si lucrul muschilor!!!
1. poate fi o iritatie a mucoasei din cauza secretiilor din nas
2. poate fi de la un reflux gastroesofagian si bauturi acidulate
Ar ajuta foarte mult un apart de aerosoli Sau macar inhalatii fierbinti acasa ( ceai + uleiuri volatile)
regim alimenatr strict fara acidulate, acru si fructe citrice
gargara cu ceai+ 4 pic de Vit A uleioasa in nas din 4 in 4 ore
VBioparox.. la buzunar si cum aoare tusea aplicati 2 pufuri in nas.. si 2 in faringe !!!
0
29-08-2010, ora 19:49
flores
Nu este medic/terapeut
flores
Va multumesc nespus de mult. o sa fac precum mi-ati spus. zilele acestea am facut ceva aerosoli, dar doar cu ser fiziologic. Pot sa mai pun ceva anume in el?

Inca o data, mii de multumiri.
0
29-08-2010, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. aerosoli se face cu ACC fiole..daca este flegma sau multe secretii nazale
Dexametazona cate 1/2 fiola.. in caz de inflamatie puternica cu edem si iritatie
se poate si impreuna.. + 1-2 pic de uleiuri volatile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.