Raguseala si pierdere de voce

27-05-2009
grisa
Nu este medic/terapeut
grisa
Prima data a fost acum 10 ani, intre timp am mai recidivat de 3-4 ori dar o perioada foarte scurta ( 1 - 2 saptamani ). Am luat supradyn si dormicum, din luna februarie anul curent, am ragusit si mi-am pierdut vocea partial si nici un tratament nu a fost eficace.
Am consultat mai multi medici orl, insa nu am un diagnostic clar.
Exista vreun aparat cu ajutorul caruia sa se faca o investigatie in interiorul laringelui ?
13 comentarii
0
27-05-2009, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. endoscopie laringiana !
0
27-05-2009, ora 20:55
grisa
Nu este medic/terapeut
grisa
La dvs. la cabinet aveti acest aparat ?
Daca da, pot face o programare ? Eu sunt din Suceava si as putea veni pana la Pascani.
Multumesc !
0
27-05-2009, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. endoscop flexibil pentru laringe nu am !
Numai laringoscopie indirecta, cu oglinda, de care cred ca ati mai facut!
care au fost diagnosticele.. sau suspiciunea la ce?
0
27-05-2009, ora 21:23
grisa
Nu este medic/terapeut
grisa
un medic presupune existenta unor noduli.iar altul ca nu am asa ceva! mi-a dat milgama'piracetam si eurespal sirop si de cand le-am luat mi-am pierdut vocea mai tare.El a spus ca muschii laringelui sunt slabiti[ diagnostic;dischinezie laringiana]!?
0
27-05-2009, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai probleme gastrice, cu refux gastroesofagian ?
consumator de acru, condimentat, acidulat? Fumator?
Toate au actiune indirecta a supra laringelui..
0
27-05-2009, ora 22:01
grisa
Nu este medic/terapeut
grisa
cand am ragusit prima data acum 10 ani a fost dintr-o data:dimineata eram ragusita.Am mers la n dr din tara fara rezultat.Am fost si la BUCURESTI la sp.de pe sos. Panduri fara succes.un chirurg din CLUJ mi-a dat supradyn si dormicum.Dupa ce le-am luat vocea mi-a revenit normal.Dupa 4-5 ani s-a intamplat iar insa pt perioada scurta 1-2 saptamani am luat iar aceleasi medicamente si mi-am revenit.Asta s-a intamplat de 3-5 ori pana acum.am observat ca anumite mirosuri de ex.vopsea, clor, spray, produse chimice imi pierd vocea pe loc.La fel la sucuri.Bineinteles ca le evit pe cat posibil!nu consum bauturi alcoolice si nu sunt fumatoare.A cum tin regim cu mancaruri usoare, insa am observat in ultimul timp ca as avea un fel de arsuri pe gat
0
28-05-2009, ora 06:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti si un consult la Gastrologie !
0
28-05-2009, ora 10:16
grisa
Nu este medic/terapeut
grisa
voi face si acest lucru si va voi spune rezultatul.Am omis sa va spun ca am fost operata si de amigdale.Va multumesc mult pt interesul aratat
0
29-05-2009, ora 21:06
grisa
Nu este medic/terapeut
grisa
ce metoda este mai eficienta;endoscopia laringiana sau rmn?multumesc
0
31-05-2009, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiecare din aceste metode are avantaje si dezavantaje.
Endoscopia.. arata ce se face in spatiul liber a laringelui. aspectuil corzilor, mucoasei.. mici formatiuni.
RMN.. arata ce se face intesutul moale, a laringelui.. in interiorul mucoasei si a muschilor laringieni!
0
22-06-2009, ora 20:17
grisa
Nu este medic/terapeut
grisa
buna! Am fost la sp.cfr iasi si am facut cateva investigatii printre care si endoscopie.Din pct de vedere orl nu am nimic(ex;noduli sau altceva de operat).In schimb, mi-a iesit reflux esofagian(pt care iau metoclopramid) si imagine hiposonica sferica de 3 mm, lob tiroidian drept.Vocea tot nu mi-a revenit.Este posibil ca acestea sa fie cauza?Daca ma puteti ajuta si cu alte sfaturi v-as fi recunoscatoare.Cu multumiri Georgeta
0
23-06-2009, ora 01:38
Leda16
Nu este medic/terapeut
Leda16
30 de ani m-am chinuit cu pierderea vocii + dureri de gat. Problema am rezolvat-o la Spit ORL Bucuresti (in Panduri) intr-o saptamana de internare la Dr. Cristescu, sectia de foniatrie. Succes!
Leda
0
09-11-2016, ora 22:18
nistorciprian
Nu este medic/terapeut
nistorciprian
Bună ziua. Spuneti-mi și mie ce v-a făcut la spital.Am și eu o problemă cu raguseala și nu mai știu ce sa iau.Vă mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: