rahitism?

04-08-2008
teolina
Nu este medic/terapeut
teolina
fetita mea are 7 luni si in urma analizelor de laborator ( hb 10, 1 : ca 10, 9 : fosfatoza alcalina cred ca se numeste 650 ) mi sa spus ca are rahitism. vreau sa stiu cit de grav este. fetita arata foarte bine are 8 kg dar nu sta decit sprijinita de perna
19 comentarii
0
04-08-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
teolina, cu cate kg s-a nascut fetitza ta..?
0
05-08-2008, ora 00:00
teolina
Nu este medic/terapeut
teolina
scuze ca nu am intrat astazi pe forum dar sincer nu ma asteptam sa ma bage cineva in seama .fetita mea am nascut-o de 3 kg
0
14-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Faptul ca fetita nu are semne osoase de rahitism este un lucru bun, inseamna ca rahitismul a fost surprins in stadiul incipient (preclinic). Oricum e nevoie de cresterea dozelor de Vigantol zilnice - 6 sau chiar mai multe picaturi in functie de parerea medicului dvs. De asemenea, n-ar strica cate o jumatate de fiola de calciu gluconic pe zi timp de zece zile pe luna. Hemoglobina e usor scazuta, si avand in vedere ca are un inceput de anemie, trebuie sa consume ficatel, carne de pui, sucuri de fructe si sa primeasca in jur de 10 pic. solutie de Ferrum Haussmann pe zi ( la alta ora decat picaturile de Vigantol).
0
07-09-2008, ora 00:00
teolina
Nu este medic/terapeut
teolina
Va multumesc din suflet ca mi-ati spus parerea dumneavoastra vizavi de problema mea si va mai deranjez cu date noi despre analizele fetitei si cum incercam sa le aducem la valori normale. Dupa recomandarea medicului pediatru al fetitei i-am dat timp de o luna urmatoarele : Vigantol _10 pic / zi timp de 10 zile si 3 pic / zi urmatoarele 20 zile
Ferrum Haussman _ 5 pic /de 3 ori pe zi toata luna
Vit C _ 5 pic de 3 ori pe zi o sticluta de 10 ml
apoi i-am repetat analizele si au intervenit urmatoarele schimbari :
la data de 30.07.2008
Hb 10, 1
ALP 650
Ca 10, 9
la data de 30.08.2008
Hb 10, 8
ALP 550
Ca 8, 3
Ht 35
L 7300
Tr 461000
NEUTROFILE SEGMENTATE 24
EOZINOFILE 3, 6
BAZOFILE 0, 6
LIMFOCITE 63, 9
MONOCITE 5, 4
In urma acestor analize mi s-a recomandat 15 zile Vigantolul cate 10 pic pe zi si 2 saptamani Ca cate 7 ml de 3 ori pe zi ( si celelalte la fel ).
Ce-mi puteti spune despre aceasta scadere brusca a Ca ( intr-o luna) si despre celelalte date din buletinul de analize.
Dar ALP scade atat de greu ???
I-mi dati sperante ca acest tratament va avea efect??
Avem 8 luni jumate, acum stam bine in fund, chiar asta seara ne-am ridicat singure in picioare in patut.

PS : ESTE POSIBIL CA LAPTELE MEU SA NU CONTINA VITAMINELE NECESARE??
MULTUMESC
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu e vorba de laptele dvs. - de obicei contine calciu si vitmaina D- insa noi in Romania traim intr-o clima oscilanta care favorizeaza rahitismul. N-ar strica in schimb sa consumati multe lactate, branzeturi, peste, sa luati Elevit si Cal-C-Vita pe toata durata alaptarii.
Faptul ca nivelul calciului la fetita a scazut un pic e bine - inseamna ca se incorporeaza in oase - fosfataza alcalina este oricum un pic crescuta la copii - la 1 an trebuie sa fie sub 462 UI; de asemenea, trebuie stimulata motor - gimnastica, etc.
0
07-09-2008, ora 00:00
teolina
Nu este medic/terapeut
teolina
MULTUMESC FOARTE FOARTE MULT
0
08-05-2009, ora 19:27
petrutza_cristi
Nu este medic/terapeut
petrutza_cristi
am un baitel de 1 an si are 8.500 si dna.doctor mia zis ca are un inceput de rahitism.ia iesit la analize calciu ionic seric 4.0 si calciu seric total 8.7...mia zis sa intrerup vigantolul si mia dat nitste pastilute o jumatate p esaptamana sai dau si Osteocare lichid(calciu).credeti ca este un incep[ut de rahitism.?
0
10-05-2009, ora 09:03
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E posibil sa aiba unele semne clinice osoase sau musculare incipiente. La sang, ar trebui facuta o analiza numita Fosfataza alcalina - daca e crescuta - poate fi un semn de rahitism incipient. De asemenea, se poate face radiografie de pumn daca se suspecteaza rahitismul.
0
10-05-2009, ora 19:55
petrutza_cristi
Nu este medic/terapeut
petrutza_cristi
multumesc.acest inceput de rahistism poate fi tratat?
0
17-05-2009, ora 17:22
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
In primul rand, copilul tau are deficit de greutate pentru varsta lui, si asta impune pe langa analize specifice, si o serie intreaga de intrebari asupra modului cum il alimentezi si cum asimileaza alimentatia.Hipocalcemia destul de importanta pe care o are trebuie tratata si poate fi tratata, iar faptul ca ti-a fost intrerupt tratamentul cu Vigantol edte o GRESEALA.Daca ai sa te uiti pe prospect, ai sa vezi ca este folosit atat pentru prevenirea cat si pentru tratamentul rahitismului.

Eu in principiu nu recomand scheme de tratament fara sa vad copilul, asa ca te sfatuiesc sa-ti cauti un pediatru bun in orasul tau, care sa-ti examineze copilul corect si sa-i faca si analizele care-i trebuie si abia apoi sa-ti dea un tratament.
Multa sanatate,
dr. Hiastru
0
31-05-2009, ora 10:24
frasina
Nu este medic/terapeut
frasina
si eu am un baietel de 2 ani.la 1 an si 2 luni, mi s-a spus ca are rahitism in stadiu incipient.mentionez ca a primit vigantol de la nastere, dar nu si-a facut efectul, poate datorita faptului ca acesta este valabil numai 3 luni. de atunci, ii fac la 6 luni d 3 injectabil, renuntand bineinteles la vigantol. multa sanatate!
0
31-05-2009, ora 11:33
petrutza_cristi
Nu este medic/terapeut
petrutza_cristi
frasina...cate kg avea bebicu tau la 1 an si 2 luni?
0
01-06-2009, ora 16:26
frasina
Nu este medic/terapeut
frasina
numele meu este cecilia.am ales numele bunicii mele de care sunt foarte atasata deoarece al meu era, , ocupat".radu avea la 1 an si 2 luni 9, 200 kg, iar acum la 2 ani are 11, 5 kg. acum urmeaza sa-i fac a 3-a cura de d3 injectabil. nu e foarte mult, dar el a fost si este tare bolnavicios, in schimb nu sta o secunda, este foarte, foarte activ
0
01-06-2009, ora 17:08
petrutza_cristi
Nu este medic/terapeut
petrutza_cristi
ms pentru raspuns..:P...si noi ne chinuim cu kg..acum are 1 an si o luna iar la un an cantarea 8.600 si nea gasit un inceput de rahitism...avem deja o luna de tratament dar stau cu griji...imi este frica.sper sa treaca cu bine de perioada asta.sa-ti traiasca ingerasu:*:*pup
0
09-06-2009, ora 13:55
crisebi
Nu este medic/terapeut
crisebi
Baietelul meu are 1an si 6luni, si 12.800kg.La 8luni d-na pediatra mi-a spus ca desi cu greutatea e in grafic, e usor rahitic, pt ca coastele erau evazate.(Fontanela s-a inchis la 7luni)De atunci mereu luam vigantol, am luat si calciu, fier, complexul de vitamina B... Cu toate astea dupa ultimele analize a iesit cu anemie, iar coastele nu si-au revenit.Mentionez ca are de la varsta de 1an tratament zilnic cu anticonvulsivante(Depak...)V-as ruga sa imi spuneti in cat timp ar trebui sa isi revina coastele, si in cat timp ar trebui sa se poata trata rahitismul.
Cu stima si mii de multumiri.
0
10-07-2009, ora 19:11
daandrei
Nu este medic/terapeut
daandrei
am un baietel de 3 ani si 11 luni, sa nascut cu o greutate de 4 kg si 60 cm cu nota 6/8 la 5 min.
de la 1an si 9 luni poarta ghete ortopedice pentru ca a fost diagnosticat cu platfus bilareral dar nu se vede nici o inbunatatire. la 3 ani si 3 luni am fost la alt medic care mi-a spus ca are genu valgum bilateral si ia dat orteze de noapte, dupa ce lea purtat o luna am fost la control si am fost intrebata cum mi se pare ca a evoluot? dupa parerea mea se vedea un pic de progres.medicul a zis ca asa este dar sa -le mai poarte 3 luni dupa care sa mergem la control.cind am fost la control dupa cele 3 luni medicul a zis ca merge foarte rau la varsta lui de 3 ani si si 8 luni.a zis sa ma programez la o operatie ca nu este foarte grea ii va pune 2 agrafe , iar eu am zis sa imi dea un pic de ragaz pentru a putea lua o decizie.atit am mai putut sa o intreb daca trebuie si a 2 operatie, mia zis ca la 1 an trebuie scoase afara agrafele.dar sunt foarte suparata si nu pot lua o decizie pentru ca nu mi sa spus si riscul opratiei.(ca orice operatie are riscul ei este parerea mea). tot in acest tinp am facut niste analize pentru ca are si un suflu sistolic gradul 2 functional de unde rezulta la diagnostic
teren atopic
hiper ige
suflul sistolic gradul 2 functional
sehele rahitism
genu valgum bilateral
hipertrofie staturala
precizez ca vigantol a luat pina la virsta de 3 ani, a fost alaptat la sin pinala 1 an si 7 luni, acum are 20 kg si 1msi10cm.
va rog sa imi dati un sfat bun pentru a lua o decizie buna.
va multunesc din suflet.
0
10-07-2009, ora 19:19
daandrei
Nu este medic/terapeut
daandrei
va mai precizez ca medicul care i-a dat ortezele de noapt mi-a zis sa nu mai poarte ghetele ortopdice pentru ca il chinuiesc.ce sa fac?
va rog sa ma sfatuiti ce este mai bine pentru baietelul meu.
va multumesc din suflet.
0
14-08-2010, ora 16:26
antonela sara
Nu este medic/terapeut
antonela sara
Buna.Sunt in perioada de alaptare si iau ca supliment alimentar elevit, este bine sa i administrez copilului vigantol ? Mentionez ca elevit contine 0, 0125 mgD3, iar vigantolul pt bebe are 0, 5mg.Bebele are 10 zile. Astept un raspuns, va multumesc anticipat.
0
26-08-2010, ora 08:08
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Trebuie administrat Vigantol bebelusului dupa primele 10 zile de viata chiar daca luati Elevit. De obicei doza este de 2 picaturi pe zi in gurita, zilnic, fara pauza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul