rana col, mi s-a recomandat sa nu fac cauterizare inainte de a avea primul copil

24-07-2008
Dalia_1
Nu este medic/terapeut
Dalia_1
Buna ziua
Am o rana pe col destul de mare- am fost la medic, iar d-na doctor mi-a recomandat sa nu fac cauterizare inainte de a avea primul pentru ca risc sa raman sterila...doar ca rana sa fie urmarita si sa-mi fac periodic cate un test papanicolau..Cunosc cazuri de persoane care s-au cauterizat si au avut copii dupa..Chiar exista un risc?
Multumesc
5 comentarii
0
14-02-2009, ora 23:33
Melania36
Nu este medic/terapeut
Melania36
cam tarziu raspund ptr k acum am vazut intrebarea ta.e riscant sa nu faci nimic acolo, ba mai mult sa faci si un copil.eu sunt operata din cauza unei rani pe col pe care mdeici nu mi au vazut o si a evoluat negativ ajungand la cancer.NU STA ASA
0
01-03-2009, ora 16:37
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
Eu sunt de acord cu joliegirl74 si e riscant sa stai asa.Mai bine faci cauterizare ca nu sunt riscuri mari sa nu mai faci copii.Riscurile mari sa nu mai poti tine o sarcina sau sa nu mai ramai sunt daca-ti face o conizatie adica o amputare de col in forma de con.Dar si atunci au fost cazuri rare cand au ramas dar au facut nasterea prin cezariana k pe cale naturala nu mai poti.Eu spun sa faci ce e de facut decat sa ajungi la cancer in timp daca nu e tratata.E tare greu sa ajungi la cancer si sa treci prin traamentele agresive pe care tre sa le faci ptr k eu am fost diacnosticata in ianuarie (acest an)de cancer de col uterin si nu mai doresc nimanui sa ajunga aici.Sper sa-ti fi fost de folos.Sanatate tuturor!
0
01-03-2009, ora 18:29
Melania36
Nu este medic/terapeut
Melania36
Buna Emigeorgi.Imi pare rau cand aud de cineva diagnosticat cu aceasta afectiune dar asta e viata.Daca pot sa te ajut cu ceva intra pe adresa de yahoo sau skype si vb mai multe.Eu m am operat anul trecut pe 25 februarie la Buc.O seara buna-
0
02-03-2009, ora 14:39
Dalia_1
Nu este medic/terapeut
Dalia_1
Mi-am facut intre timp si cauterizarea si e totul in regula. Multumesc pentru sfaturi
0
02-03-2009, ora 14:43
Dalia_1
Nu este medic/terapeut
Dalia_1
Imi pare rau pentru ce vi se intampla. Va doresc putere sa treceti peste tot si insanatosire rapida!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •