rana col uterin si sarcina evolueaza bine... e grav

09-08-2007
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
sunt insarcinata.am fost la ginecolog si mi-a spus ca am rana pe col uterin.sarcina evolueaza bine.e grav?
5 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cervicita e bine sa fie tratata si in timpul sarcinii dar preferabil cu ovule si daca ati trecut de primele 3 luni. In general nu determina probleme fetale, doar daca e severa poate precipita o nastere prematura. E bine de facut o lama (frotiu cito-bacteriologic) si un test Papanicolau pentru evaluarea gravitatii si pentru alegerea tratamentului (daca e cazul).
0
23-08-2007, ora 00:00
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
lama am facut si mi-a iesit celule epiteliale libere si grupate.relativ frecvente pmn.prezenti bacili gram pozitiv.prezent trichomonas vaginalis.iar cultura secretiei vaginale stafilococ.mi s-a spus ca se trateaza cu antibiotic din luna a-3-a.le pot lua?nu dauneaza copilului?precizezca am o scurgeremaronie subtire.multumesc pentru raspuns.
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Exista o serie de antibiotice care se pot administra in sarcina fara riscuri majore, mai ales dupa primele 3 luni de sarcina, cum ar fi penicilina, amoxicilina, augmentin-ul, oxacilina, anumite cefalosporine - in functie de opinia ginecologului dvs. ar trebui combinat tratamentul si cu ovule, iar dupa terminarea tratamentului de repetat lama din secretia vaginala. Multa sanatate!
0
27-08-2007, ora 00:00
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
Mutumesc frumos pentru raspuns doamna doctor.eu vroiam sa nu i-au nici un medicament pe timpul sarcinii, dar daca nu afecteaza copilul am sa le i-au.nu stiu cat de grav este ceea ce am dar sper sa reusesc sa trec peste tot.multumesc din suflet.
0
12-09-2007, ora 00:00
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
Mi s-a prescris augmentin 1g la 12 ore si ovule polygynax iar sotului tinizol 500mg in doua prize.acum am 14 saptamani de sarcina.E bine sa i-au antibioticul?dar ovulele?mi-e cam frica.tratamentul pentru sotul meu e bun?Multumesc frumos.astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Plantele medicinale și sarcina
  •