Rana in gat

20-04-2011
sir2477
Nu este medic/terapeut
sir2477
Buna ziua, ma numesc Ioan si am 33 ani si am o problema cu gatul de care nu mai scap in nici un fel.Totul a incepul in luna Noiembrie 2010 cand am simtit ca am ceva in gat pe care trebuia sa il elimin Am incercat de mai multe ori eliminarea acelui, , ceva" dar m-am ales cu o febra musculara la gat ( in zona, , marului lui adam").In acea perioada gatul era foarte rosu si ustura (valul palatin si omusorul erau acoperite cu bubite albe iar limba era foarte incarcata. Am mai incercat eliminarea acelui, , ceva" si la un moment dat am eliminat si putin sange in saliva (cred ca am fost iritat foarte tare).
Dupa acest episod am fost la ORL unde am facut si o endoscopie laringiana unde mi s-a spus ca nu am nimic doar un pic de rosu in gat cu toate ca eu nu mai puteam sa vorbesc si sa inghit de durere.
La inceputul lui Ianuarie am avut o tuse mai ciudata si uscata si nu mai puteam sa respir sau sa inghit. Peste noapte mi-a disparut tusea dar am inceput sa am febra (38-39) fara vreun alt simtom doar durerea de gat care persista. Febra a durat pana a doua zi seara cand am inceput sa am febra mare 39.5 si atunci am transpirat mai mult iar febra a incetat. Incepand cu doua zi am inceput sa elimin din gat un mucus verde si uscat de marimea unei boabe de fasole, eliminarea a durat aproximativ o saptamana. La un moment dat tot incercand sa elimin mucusul din gat am simtit o ruptura in partea stanga si parca ceva mi s-a umflat iar de atunci am dureri destul de mari la inghitire, ma doare tare cand vorbesc si incep sa ragusesc cand vorbesc mai mult si simt ca am o rana acolo care nu se mai vindeca.Am facut analize de exudat faringian si pentru cultura fungi care a iesit negative si examen secretii bucale unde a iesit, , prezente filamente miceliene" care nu stiu ce inseamna.
Am fost din nou la ORL unde mi s-a spus ca am o leziune la mucoasa acoperita de candida si mi-a dat tratament cu bioparox (10 zile) si flucovim 100 mg (7 zile) si vitamina a forte (10 zile).Dupa aceste 10 zile m-am prezentat la control insa cu dureri mari la inghitire si la vorbit iar d-nul doctor mi-a spus ca mi s-a facut o afta in zona leziunii pt.care mi-a prescris amoxacilina si paracetamol (5 zile) eu am luat pe langa acestea si biotics.Dupa 1 saptamana am fost la control dar eu am in continuare dureri pe partea stanga si simt ca o rana deschisa iar d-nul dr.mi-a pus diagnosticul de nevralgie glosofaringiana pentru care mi-a prescris carbomezapina 200 mg timp de 10 zile (acum am terminat tratamentul dar tot am dureri) si sa fac investigatie si la gastrologie.
Azi am fost si la gastrologie unde am facut o endoscopie la stomac unde mi-a descoperit o mica hernie hiatala care mi-ar putea provoca un reflux gastro-esofagian pentru care mi-a prescris nexium de 40mg timp de 6 saptamani si de aici sa imi provoace un mic reflux esofagian.
Eu nu mai stiu ce sa fac de durere pt.ca simt acolo ca o rana care ma doare la vorbit si la mancat si parca si amigdala stanga este inflamata putin.Momentan fac doar gargara cu ceai de musetel si bicarbonat (asa mi-a fost recomandat de dr.de la orl) pt.ca de fiecare data cand mergeam la cabinet imi extragea ceva din amigdala iar ceaiul dezinfecteaza.Am uitat sa zic ca de 3 luni sunt la regim: fara acru, citrice, otet, dulciuri, carbogazoase, etc, am luat decasept, echinaceea, propolis, de 15 zile iau redigest.
Va rog daca se mai poate sa ii dati un sfat ce sa mai fac in continuare.

Cu stima si respect
9 comentarii
0
20-04-2011, ora 16:52
sir2477
Nu este medic/terapeut
sir2477
Am uitat sa va spun ca limba este incarcata spre baza ei cu niste firicele si este aspra ceea ce face sa ma irite la lueta
0
21-04-2011, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu limba, faringele si cu acea zona unde se vede ulceratia..
le trimiti pe mail
0
21-04-2011, ora 08:28
sir2477
Nu este medic/terapeut
sir2477
Mai greu o sa fie sa fac poza cu ulceratia pentru ca este mai jos in gat (in zona de sus a marului lui adam)
0
21-04-2011, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in acest caz cred ca e bine dupa sarbatori sa mergi sa te internezi in clinica ORL..si sa vezi despre ce este vorba
0
21-04-2011, ora 10:05
sir2477
Nu este medic/terapeut
sir2477
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
O sa va trimit totusi poze cu limba, amigdalele si faringele si in luna Mai o sa merg la Bucuresti la spitalul Militar sau poate imi recomandati dvs in alta parte, eu fiind din Arad.
Sarbatori frumoase
0
24-02-2013, ora 02:18
danylla
Nu este medic/terapeut
danylla
Buna ziva, va contactez in speranta ca dvs ma puteti ajuta macar cu un sfat...
Fratelui meu i-a aparut in gat o buba, rana nici nu mai stiu cum sa o numesc... foarte dureroasa, la inceput a asociat-o cu o arsura pentru ca de obicei bea ceaiul foarte cald, dupa aproximativ 1-2 saptamani vazand ca nu trece si ajungand sa nu mai poate inghite de durere s-a dus la spitalul Coltea, doctorul de garda a zis ca sincer nu stie ce are nu a mai vazut asa ceva dar nu pare deloc o arsura, i-a dat sa ia antibiotic Augmentin 1 comprimat la 12 ore, ketonal forte 3 comprimate pe zi, hexoralete, glicerina boraxata si dolo-angin, mentionand ca daca nu dispare dupa o saptamana sa revina pentru a fii consultat de doctorul conferentiar (totul se intampla luni ) s-a apucat de tratament si pana vineri nu a aparut nici o ameliorare, nemaiputand sa manance practic nimic din cauza durerii sambata a fost din nou la coltea, doamna doctor de garda a spus ca nu este de competenta lor si l-a trimis la dermato-veneric la colentina, ajungand acolo doctorul i -a spus ca sub nici o forma nu este de competenta lor deoarece nu este nimic legat de ei si singurii care trebuie sa dea un rezultata sunt cei de la ORL.
Am fost si la floreasca si municipal si din pacate nu aveau orl...
V-am trimis o poza pe email-ul mai sus mentionat si sper sa nu deranjez.
Cu regret si parere de rau am ajuns la concluzia urmatoare :
IN ROMANIA DACA NU AI BANI ESTI PLIMBAT DE LA UN CABINET LA ALTUL.
Cu stima,
Daniela
0
24-02-2013, ora 10:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gresala estw ca nu aveti un medic orl.., in policlinuca.. la care sa mergeti cu orice problema de nas, gat, urechi
asa ati fi sub o supraveghere stabila si constanta
acum... cred ca e cazul de internare in clinuca orl...
0
24-02-2013, ora 13:03
danylla
Nu este medic/terapeut
danylla
Domnule Doctor fratele meu nu are asigurare medicala...deci medicul de familie nici nu a vrut sa il vada sau sa ii dea o trimitere, nu a fost niciodata la ORL deoarece nu a avut nici un fel de problema Va rog sa imi spuneti la ce spital as putea sa mai incerc pentru ca la spitalul coltea care este specializat pe ORL nici nu a fost bagat in seama de doamna doctor... singurul lucru pe care i a fost spus a fost nu cred ca nu poti sa mananci, nu te doare..nu pot sa cred...dupa ce in prealabil l-a trimis la venerice si de acolo i s-a dat in scris ca nu are nimic.
Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac
Va multumesc anticipat
Daniela
0
24-02-2013, ora 15:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la trimis la venerice..deoarece seamana cu o forma de sifilis.. e normal sa trimita la investigatii
poate sa fie asemanator si cu o forma de tbc..local...
sunt multe posibilitati
de asta si am spus ca trebuie sa se ocupe un med. orl de el...pana nu se afla cauza...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.