Rana pe col!

16-05-2012
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Buna seara, as avea si eu nevoie de niste informatii, la controlul ginecologic mi s-a luat o proba papanicolau si medicul a observat ca am o rana pe col destul de mare, am cateva intrebari la care as dori sa imi raspunda un medic! Precizez ca am 22 ani, rezultatul PAP nu a venit inca dar as dori sa fiu informata.
1.Care sunt pasii urmatori daca testul este anormal? Ce se face dupa primirea rezultatului? Se face o testare HPV, secretie pentru a se vedea daca la baza colului sta vreo infectie? Precizez ca viata sexuala am inceput o la 19 ani si ultimul control ginecologic l-am avut in 2011 in ianuarie, care a fost ok, deci daca e sa fii dezvoltat aceasta rana de col se poate canceriza intr-un an si ceva? Va rog mult oferiti-mi cat mai multe informatii pentru ca sunt foarte speriata si mi-e frica sa nu fie cancer!
1 comentarii
0
16-05-2012, ora 22:49
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil ti se va da tratament pentru o perioada, de obicei 3 luni, dupa care vei face un control pentru a vedea daca rana s-a rezolvat cu medicamente, iar daca nu s-a rezolvat cu medicamente, atunci va fi cauterizata. Cel mai bine este sa eviti contactul sexual pe durata tratamentului, iar dupa cauterizare ( daca va fi necesara) 6 saptamanai fara contact. De asemenea sa nu folosesti tampoane interne pe durata menstruatiei cel putin pana se rezolva ( ideal ar fi sa nu folosesti niciodata tampoane interne).
In functie de rezultatul testului Papanicolau, medicul iti va recomanda sau nu testarea HPV. Nu toate ranile sunt date de HPV, asa ca nu iti face griji.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.