Rana pe col + hpv conizatie

17-12-2011
andda
Nu este medic/terapeut
andda
Buna ziua! am o rana pe col si in acelasi timp si hpv LSIL la colposcopie mi-au pus diagnostic displazie usoara si mi s-a recomandat urmatoarea etapa conizatie.
1.Intreb daca e bine sa fac conizatie fara sa fac inainte o niste investigatii cum ar fi o biopsie?
2. Proba pt biopsie cand se poate lua : oricand in timpul lunii sau imediat dupa menstruatie?
3. In cazul in care ar trebui sa fac conizatie ce sanse am sa pot avea o sarcina ?

Multumesc anticipat pt raspunsul dvs.!
5 comentarii
0
17-12-2011, ora 23:59
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Iti recomand sa consulti si alti medici ginecologi :
-conizatia este in sine o biopsie; cu acul diatermic/bisturiul se excizeaza un fragment de col ce se trimite la ex HP
Din ceea ce spui tu, ai o displazie usoara si infectie HPV. Chiar daca ai infectie HPV inalt oncogen, cu interventia asta nu scapi de infectia HPV si in plus, daca medicul care face interventia excizeaza in exces/daca ai un col scurt anatomic e posibil sa ai probleme cu sarcina (incontinenta cervicoistmica) si sa fie nevoie de cerclaj.
In principiu e suficient sa monitorizezi leziunea cervicala prin ex B-P la 6 luni-1 an de zile.
0
20-12-2011, ora 19:54
andreealuminita
Nu este medic/terapeut
andreealuminita
buna seara.am o rana pe col si dupa efectuarea colposcopiei mi s-a pus diagnosticul ectopie intinsa suprainfectata si mi s-a recomandat cauterizarea.as dori sa stiu dak dupa cauterizare e posibil sa reapara rana pe col si daca voi putea sa raman insarcinata pe viitor.multumesc
0
20-12-2011, ora 23:42
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Raspunsurile sunt Da si Da. Recomandarea ar fi sa precizati ce rezultat Babes-Papanicolaou aveti, ce rezultat la ex de secretie vaginala/cultura col aveti (ce fel de suprainfectie a vazut pe col?) si eventual in functie de asta sa mergeti sa repetati colposcopia in alta parte.
0
21-12-2011, ora 23:03
andreealuminita
Nu este medic/terapeut
andreealuminita
scorul babes papanicolau II, absent Ureaplasma urealyticum si Mycoplasma hominis. Frotiu gram:relativ frecvente celule epiteliale, rare leucocite, relativ frecvent bacili Gram - pozitivi polimorfi, rari coci Gram- pozitivi. Culturi:absente specii patogene de bacterii. Diagnosticul la colposcopie a fost ectopie periorificiala intinsa suprainfectata.Multumesc pentru raspuns.
0
05-10-2017, ora 20:35
Cristina1335
Nu este medic/terapeut
Cristina1335
Buna seara..in urma unei sarcini nedorite a urmat o întrerupere medicamentoasa...la vreo 2 săpt am mers la control iar medicul mi-a recomandat sa urmez un tratament pt o rană pe col cu antibiotic.ovule. spuzitoate și anticonceptionale...acest tratament l-am urmat timp de 7 zile..urma sa merg sa cauterizeze rana dar tin sa precizez ca nu am avut curaj...cu toate astea au trecut trei saptamani de cand am terminat tratamentul și eu tot sangerez..nu am incredere sa merg la acelasi dr..ce pot face pt a opri sangerarile?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: