Rana pe col si condiloame

03-06-2009
isab3la
Nu este medic/terapeut
isab3la
Mi-am facut si colposcopie si rezultatul este:
-ectopie periorificiala si condiloame
Doamna doctor mi-a zis ca trebuie sa fac cauterizare. Nu mi-a dat nici o alta alternativa de tratament.
Cauterizarea e singura solutie?
6 comentarii
0
03-06-2009, ora 10:57
isab3la
Nu este medic/terapeut
isab3la
Dupa cat timp de la colposcopie pot sa merg sa-mi fac un nou control+test papanicolau ? Cat timp trebuie sa astept ca sa pot face din nou o colposcopie?
0
03-06-2009, ora 14:12
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna ziua
daca ti-ai gasit un medic bun te va indruma ce ai de facut..din pacate rana pe col nu se vindeca cu tratament pt ca acolo e un mediu umed, numai prin cauterizare.ar fi bine sa mergi la cauterizare imediat ce iti trece menstruatia pt a apuca sa se vindece pina la urmatoarea menstruatie, timp in care nu ai voie sa intreti relatii sexuale si medicul trebuie sa te cheme de 2-3 ori pt a-ti da cu un spray.
poti sa mergi oricind numai ca daca nu te-a suspectat de nimic ar fi indicat sa faci testul hpv dupa ce te tratezi.
ps.vrei sa mergi la alt medic?
sanatate!
0
03-06-2009, ora 14:59
isab3la
Nu este medic/terapeut
isab3la
Din moment ce am condiloame...inseamna ca am virusul hpv
am auzit ca ovlulele cervugid sunt bune pentru rana dar nu stiu daca sunt bune si pentru condiloame
da, vreau sa merg si la alt medic deoarece medicul la care am mers acum mi-a zis sa fac spalaturi interne inainte de colposcopie(dar n-am facut), mi-a zis de nenumarate ori sa fac vaccinul impotriva hvp, dar eu am deja virusul...si nu mi-a zis nimic de testul hpv
0
03-06-2009, ora 17:14
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
da, daca ai condiloame, ai hpv. nu exista alt tratament pt rana pe col (daca e o rana ce prezinta si risc, mai ales ca esti infectata cu hpv) decat cauterizarea. vaccinul se poate face si daca ai deja virusul fiindca te protejeaza impotriva altor tulpini si nu interactioneaza cu virusul pe care il ai deja. iar testul hpv se face numai daca medicul tau hotaraste astfel, nu are rost sa il faci degeaba, plus ca este scump. ti-am lasat pe privat niste informatii legate de un medic ginecolog, sper sa te ajute. sanatate!
0
03-06-2009, ora 20:13
isab3la
Nu este medic/terapeut
isab3la
mersi pt comentarii
dar nu stie nimeni dupa cat timp de la colposcopie se poate face un nou control+test papanicolau?
0
03-06-2009, ora 20:23
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
pai daca la colposcopie ti s-a spus clar ca ai rana pe col care trebuie cauterizata (plus ca mai ai si condiloame), nu ai de ce sa mai faci alt papanicolau pana nu rezolvi problema. fiindca rana pe col nu se rezolva de la sine, condiloamele nici atat. papanicolaul nu ti-ar spune decat ca exista o inflamatie, sau ca ai o leziune pe col de tip LSIL (dar acest lucru nu este obligatoriu). asa ca sfatul meu este din nou sa iti gasesti un ginecolog competent si sa faci ce zice el. sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: