rana pe col si testul Papanicolau

26-08-2008
Anaxorik
Nu este medic/terapeut
Anaxorik
Buna ziua !

Am fost de curand la un control ginecologic si mi s-a spus ca am o rana pe col. Mi-am facut testul papanicolau si rezulatatul e urmatorul:

Frotiu satisfacator,
Descriere : celule exocervicale superficiale si intermediare
Celule endocervicale
Rare PMN
Flora bacilara
Citodiagnostic (clasificare Besthesda) aspecte inflamatorii reduse

Doctorita mi-a spus ca testul a iesit bine, si ca nu trebuie sa-mi fac probleme in privinta ranii, trebuie doar sa repet testul in fiecare an.

Eu stiam ca ranile pe col se pot agrava in timp si ca trebuie cauterizate. Nu mi-a explicat prea bine rezultatul testului si sunt ingrjorata. Poate imi puteti explica mai bine si pe intelesul meu rezultatul sa stiu daca am motive de ingrijorare sau nu...
Si daca nu mi-a cauterizat rana ce se poate intampla?

Va multumesc anticipat !
4 comentarii
0
26-08-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Rezultatul citologiei este in limitele normale, dar daca a veti o rana pe col nu trebuie sa o neglijati.Eventual puteti face o colposcopie si in functie de rezultat se face ori cauterizare, ori vi se da un tratament.
Toate cele bune.
0
26-08-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Ranile pe col fara atipii celulare nu necesita conizatie (cauterizare)!!!
Sunt recomandate ovulele colpotrofice! Sunt foarte des folosite si cu rezultate remarcabile ovulele CERVUGID! Se administreaza in 3 cure, in primele 10 zile dupa menstruatie (timp de 3 luni)! Apoi se face o pauza de trei luni si se repeta frotiul!!!
sanatate
0
30-04-2009, ora 17:14
Printesika
Nu este medic/terapeut
Printesika
Buna...nu stiu daca am scris unde trebuie sau nu...am tot cautat si nu am gasit...asa ca m-am hotarat sa va scriu aici ptr ca am nevoie de un sfat.Sper ca ma puteti ajuta.Am fost acum 2 saptamani la doctor...si mi s-a spus ca am o rana pe col.Mi-a facut testul papanicolaou care a iesit(o sa va scriu ce este semnat):
Frotiuri conventionale, colorate Papanicolaou
Frotiuri satisfacatoare ptr evaluare
Frecvente hematii
Anomalii ale celulelor epiteliale
LSIL :hpv...(si mai scrie ceva...nu inteleg prea bine...cred ca costocite)posibila infectie
celule atipice
si mi-a mai scris cu pix-ul inflamati, hematii;

Am facut si colposcopia : zone aceto-albe pe buza anterioara (aspecte de leucoplozie)
lugol negativ

Doctorul nu mi-a spus mai nimik...decat ca pe la sfarsitul lunii mai ma va interna ca sa imi faka ERAD...si mi-a spus ca o sa ma adoarme si ma va interna 2-3 zile.Sunt foarte speriata si sper ca voi sa imi dati mai multe informatii.Astept raspunsul vostru cat mai repede si va multumesc din suflet
0
19-05-2009, ora 19:29
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Buna ziua, Eu am facut Erad dar sunt nevoita sa fac si conizatie pt k la biopsie mi-a iesit CIN 3. Am observat peste tot ca multe fete confunda cauterizarea cu conizatia si nu stiu pana la urma ce interventii au facut.Cauterizarea este o interventie mai superficiala iar la conizatie se taie o bucata din col, este practic operatie care mai are si urmari.Ce presupune recuperarea dupa CONIZATIE?
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •