rana pe colul uterin - tratament?

21-01-2007
onutza_yo
Nu este medic/terapeut
onutza_yo
de curand am facut un control ginecologic iar doctorul mi-a zis ca am o rana pe colul uterin si sa revin pentru un tratament.cum se poate trata?poate duce la cancer?
4 comentarii
0
21-01-2007, ora 00:00
maria_rbz
Nu este medic/terapeut
maria_rbz
daca ai predispozitie hormonala poate duce la cancer, dar se poate trata, se poate cauteriza, fetele de pe un alt forum zic ca s-au tratat cu succes
spune-mi ce simtome ai avut?
0
21-01-2007, ora 00:00
onutza_yo
Nu este medic/terapeut
onutza_yo
nu am avut simtome care sa imi dea de inteles k am ceva, doar uneori dureri mai accentuate la ciclu...oricum cel mai bine e sa urmez tratamentul unui doctor si dupa consultatie, nu? Multumesc
0
22-01-2007, ora 00:00
onutza_yo
Nu este medic/terapeut
onutza_yo
rana pe colul uterin se poate trata si fara cauterizare?ce fel de tratamente sunt recomandate?
0
31-01-2007, ora 00:00
vbuterez
Nu este medic/terapeut
vbuterez
Cervicita este o leziune a colului uterin care apare cel mai frecvent in urma infectiilor vaginale netratate;cervicitele netratate pot duce in timp la aparitia cancerului de col uterin;leziunile cervicale pot fi intretinute de ifectiile vaginale netratate, contactul sexual, firul steriletului..; tratamentul corect inlatura aparitia cancerului de col uterin. Problema mea a fost rezolvata cu o rezectie cu ansa( sau se poate si cu electrocauterizare). Acum sunt f bine si atrecut un an de atunci. multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •