Rana pe uter... de la ce apare? | Forumul Medical ROmedic

Rana pe uter... de la ce apare?

25-01-2014
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Buna ziua ! Mama mea are 41 de ani si in urma unui control ginecologic i s-a spus ca are o rana pe uter care trebuie sa fie cauterizata. Imi puteti spune de la ce apare ? Va multumesc anticipat !
4 comentarii
0
25-01-2014, ora 19:33
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Rana pe colul uterin trebuie tratată cu multă seriozitate deoarece precede cancerul uterin. Se poate trata conform sfatului medicului şi aceasta poate să dispară definitiv. Sunt câteva cauze care pot produce rana dar mai bine ne spuneţi genul de simptome pe care le are. Poate fi tratată şi fitoterapeutic, cu ajutorul plantelor.
0
26-01-2014, ora 18:56
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Pai nu o deranjeaza chiar deloc. A aflat de aceasta rana la ginecolog, saptamana trecuta cand a fost sa-si scoata steriletul(acesta fiind pus pe o perioada de 5 ani). Daca nu o deranjeaza credeti ca este grav ? Si de la ce s-a format aceasta rana ?
0
27-01-2014, ora 00:23
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Da, asa este, nu o deranjează cel puţin acum în faza în care se află. În funcţie de mai mulţi factori, această rană -displazia uterină- poate să stea asa multă vreme sau dacă găseşte momentul potrivit -să zicem o imunitate slabă, poate avea o evoluţie mai rapidă, pe care defapt nu ne-o dorim. Cred că este vorba de creşterea unui anumit tip de celule care pe ansamblu sunt catalogate ca rană şi pe care sistemul imunitar reuşeşte să le stagneze evoluţia. Oricum pentru aceasta sunt două opţiuni. Tratamentul recomandat de medic - şi daca rana evoluează se ajunge la operaţie. Apoi, tratamentul pe bază de plante care intăreşte imunitatea şi opreşte hrănirea cu sânge a celulelor respective. -*


(*modificat de admin)
0
27-01-2014, ora 12:48
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Multumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •