rană sângerândă pe interiorul colului

22-11-2012
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună dimineaţa,
Mi-am făcut ieri testul Babeş - Papanicolau în cadrul campaniei gratuite de depistare a cancerului de col uterin, iar la control d-na doctor mi-a descoperit o rană pe interiorului colului care a sângerat în momentul prelevării probei, mai mult, sângerează uşor şi acum. Vă rog mult dacă îmi puteţi spune ce ar putea fi pentru că sunt fff îngrijorată, iar rezultatele testului vin abia peste două săptămâni. Menţionez că în ultimii doi ani nu am avut niciun fel de probleme de natură genitală, nici măcar o scurgere. iar ultimul test de atunci a ieşit relativ bine. Mulţumesc din suflet.!
7 comentarii
0
22-11-2012, ora 09:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu cred ca e vreo legatura intre rana pe col(nu e o rana in adevaratul sens al cuvantului) si sangerare. In general, dupa recoltare apar mici sangerari sau patari ale lenjeriei intime.
0
22-11-2012, ora 12:40
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc mult pt. răspuns, sper să fie aşa, cu toate că nu mi s-a mai întâmplat la recoltările anterioare iar d-na doctor mi-a arătat periuţa cu care a recoltat din zona rănii şi era plină de sânge...
0
22-11-2012, ora 13:13
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Testul consta in recoltarea cu o periuţă foarte moale şi sterilă a unui eşantion de celule de la nivelul colului uterin si uneori se poate produce un usor disconfort şi o sângerare redusă. Cunosc foarte multe femei(inclusiv eu) care, fara a avea o rana pe col, au avut o zi -doua sangerari dupa recoltare.
0
22-11-2012, ora 13:42
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Multumesc mult, acum parcă m-am liniştit puţin, nu am ştiut lucrul acesta, dacă mie nu mi s-a întâmplat şi chiar intrasem în panică. Oricum, sper să fie totul în regulă că am avut destule necazuri anul acesta şi aş vrea ca măcar finele lui să fie liniştit. Multă sănătate şi încă o dată mulţumesc mult pentru răspunsuri!
0
22-11-2012, ora 13:49
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
SANATATE MULTA!!!
0
19-12-2012, ora 17:52
adda27
Nu este medic/terapeut
adda27
mi-am facut azi testul Babeş - Papanicolau în cadrul campaniei gratuite de depistare a cancerului de col uterin, iar la control d-na doctor mi-a descoperit o rană pe interiorului colului care a sângerat în momentul prelevării probei, d-na doctor mi-a spus sa nu ma speri dar totusi mie putin teama pan la rezultat, prietenul meu actual a avut o infectie gonococica acum un an de zile dar a tratat-o se poate de acolo sa fie rana sau de la ce a putut sa apara ???????? va rog rsp
0
19-12-2012, ora 18:19
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca citeai cu atentie mesajele de mai sus, retineai ca:
- rana pe col si sangerarea n-au nici o legatura, nefiind vorba de o rana in adevaratul sens al cuvantului, ci de o inflamatie
- in general, dupa recoltare apar mici sangerari sau patari ale lenjeriei intime
- testul papanicolau consta in recoltarea cu o periuţă foarte moale şi sterilă a unui eşantion de celule de la nivelul colului uterin si uneori se poate produce un usor disconfort şi o sângerare redusă
Cel mai des ranile pe col apar in urma infectiilor vaginale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •