rani pe col uterin

14-12-2007
malika
Nu este medic/terapeut
malika
problema mea a inceput cam acum 2 ani.dupa ce mi-am inceput viata sexuala mi s-au descoperit niste rani pe colul uterin, care erau se pare de dinaintea debutului meu sexual.mi s-a spus ca trebuie sa fac tratamnet cu ovule ca vor trece.am repetat acel tratament de doua ori.nu au trecut.am mers la alt medic si mi-a zis ca singura varianta este electrocauterizarea, ca ranile nu sunt foarte adanci.am facut si asta.mi-a spus sa revin dupa 6 luni.am revenit, si am ramas total suprinsa cand doctorita mi-a spus ca nu au trecut, si ca nu intelege de ce nu m-am operat, ca de ce am ales electrocauterizarea.am ramas perplexa.mi-a dat un alt tratament, si a zis sa revin in 2 luni.am mers la alt medic, avand in vedere raspunsul care mi s-a dat aici.la cel de al treilea medic, am avut parte de o noua surpiza:mi-a spus ca ranile sunt provocate de un polip si de niste pete albicioase de pe colul uterin, acestea fiind provocate la randul lor de virusul HPV care se pare ca l-am luat prin contact sexual.cu toate acestea nu poate fi adevarat.ranile mi s-au descoperit ca fiind de dinaintea inceperii vietii sexuale.am o relatie stabila si un singur partener.pana acum am folosit de fiecare data prezervativul.doar de o luna am inceput sa folosesc anticonceptionale.partenerul meu a fost si el virgin.si o ultima nelamurire:nu inteleg de ce pana acum nu s-a descoperit polipul respectiv, care din cate am inteles e destul de mare, si nu cred ca a crescut intr-o luna.medicul nu a stiut sa imi dea un raspuns.mi-a zis ca singura solutie e bisturiul.deja nu stiu ce sa mai cred.pana acum toti mi-ai spus ca o sa se rezolve, sa stau linistita dar deja nu stiu ce sa mai cred.
1 comentarii
0
14-12-2007, ora 00:00
mihaela106
Nu este medic/terapeut
mihaela106
buna am avut si eu aceeasi probl cu rana pe col o aveam de inaite sa imi inchep viata sexuala dar dr mia zic ca am facut-o de la un microb netratat am facut si eu tratament cu ovule si apoi am fost cauterizata dar la tine se pare ca este ceva mai grav prin cauterizare nu merge adik sa nu fii nevoita sa ajungi la bisturiu eu de cand am fost cauterizata nu mai am probl cu ranile pe col multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.