rani pe penis... ?!

17-11-2008
amprobleme
Nu este medic/terapeut
amprobleme
buna, am si eo o problema...pe care sper sa o rezolv makar pe jumatete aici (sa stiu ce se intampla defapt si ce sa fac), problema sta in felu urmator: de 2 zile am niste rani, cred, la penis...pe piela interioara...in zona capului, cand urinez si atige urina acolo ustura, de asemenea knd trag pielea este f stramta..si ustura, pielea arata putin inflamata, rosie..si ushor umflata. vreau sa stiu ce am, cauza...si ce ar trebui sa fac. multumesc !
12 comentarii
0
18-11-2008, ora 19:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai o boala cu transmitere sexuala.Trebuie sa mergi cu o trimitere la dermatolog.Poarta lenjerie intima numai din bumbac, nu prea stramta si obisnuieste-te cu o igiena genitala zilnica.Numai bine!
0
18-11-2008, ora 22:04
amprobleme
Nu este medic/terapeut
amprobleme
doamne nu-mi spune-ti asa ceva..va rog :-s nu am avut relaxii sexuale.. poate aparea si din cauza masturbarii acest lucru ? sa fie doar o rana d la masturbare fara lubrifiant sau..eo stiu..pe uscat sa zic asa ?! o simpla inflamatie.. ?! (am uitat sa spun..acele "rani" sunt defapt micutze crapaturi p pielea superioara in zona "stramta"..)
0
19-11-2008, ora 20:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu am stiut ca nu ai relatii sexuale.Totusi raman la parerea ca ai o infectie genitala de natura microbiana sau candidozica care trebuie vazuta de un dermatolog.Nu toate infectiile genitale se transmit prin contact sexual. Sunt multi microbi sau ciuperci care sunt potential patogene si constituie o prezenta permanenta in sfera genitala.In anumite conditii - nerespectarea igienei, lenjerie sintetica si stramta, tratamente cu antibiotice, o toaleta genitala inadecvata, cu sapunuri dure, stergerea dinspre anus in fata, anumiti detergenti utilizati la spalarea lenjeriei intime, spalarea chilotului impreuna cu a altor persoane ce au deja o infectie genitala, sau chiar "tehnica " practicata de tine pentru a te masturba - acesti microbi se dezvolta si se imnultesc peste masura cauzand probleme de genul celor de care te plangi tu.Mergi cu curaj la medicul tau de familie si solicita o trimitere la dermatologie.Numai bine!
0
21-11-2008, ora 14:32
amprobleme
Nu este medic/terapeut
amprobleme
a aparut smegma pe penis ieri, astazi acele crapaturi au disparut :D si "stransoarea" aceea este aproape nesimtita...:D se pare ca se vindeca. insa am o alta ingrijorare... :P este cumva posibil k aceasta infectie genitala cum ati spus dvs. (dak chiar este..) poate sa-mi afecteze cumva potenta ?:|
0
21-11-2008, ora 19:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Netratata, acum, poate ca nu.Dar in timp sigur ca iti va afecta potenta.Si daca acum esti delasator si neglijent cu sanatatea ta si refuzi sa mergi la doctor fii sigur ca si cu alte ocazii cand vei avea probleme nu te vei duce la nimeni sa te ajute sa te tratezi.Doctorii vad zilnic zeci de cazuri asemanatoare cu ceea ce ai descris tu, nu ai de ce sa ai retineri cand e vorba de sanatatea ta.
0
22-11-2008, ora 15:54
amprobleme
Nu este medic/terapeut
amprobleme
am inteles, voi merge la doctor... o ultima intrebare, pot avea relatii sexuale in per. aceasta ?:)
0
23-11-2008, ora 18:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cat timp te tratezi, cu prezervativ.Ar fi si indicat sa ai relatii sexuale cu o partenera decat sa te masturbezi.Numai bine!
0
23-11-2008, ora 20:28
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Am si eu aceeasi problema. A aparut de cand fac tratament cu augumentin pentru o prostatita acuta. Mi-a dat si Nistadina la antibiotic sa nu fac ciuperca.

Sa intrerup tratamentul ?
0
15-12-2009, ora 17:38
kenya89
Nu este medic/terapeut
kenya89
buna ziua, am si eu o intrebare, iubitului meu ia aparut ca un fel de rana, rana este rosie cu mici crapaturi ca sa zica asa, rana este situata sub "cap".are senzatii de usturime.acum nu stiu din ce cauza a aparut rana...noi am avut contact sexual in timpul menstruatiei iar rana a aparut la 1 zi dupa contacul sexual (din ce spune el).eu boala cu transmitere sexuala nu am, mi-am facut analizele am avut doar anexita pe care am tratat-o.m-ati putea ajuta cu un raspuns? va multumesc anticipat
0
09-03-2010, ora 23:27
Ionut16ph
Nu este medic/terapeut
Ionut16ph
buna ziua..de ceva timp am o rana pe penis..as vrea sa stiu ce alifii pot folosii..sau un tratament..dar fara sa ajung la medic..multumesc mult
0
25-07-2013, ora 16:32
socsii
Nu este medic/terapeut
socsii
buna mie imi este tare stramta pielea pe cap oare de ce? ca nam mai avut problema asta
0
24-04-2016, ora 01:33
wannah
Nu este medic/terapeut
wannah
buna ziua. am si eu o problema..prietenul meu se plange ca il doare capul penisului in tipul actului defapt e mai mult o usturime...ideea e ca i sa rupt putin pielea in partea de dedesubt al penisului iar la sfarsit are sangerari..nu mult..cateva piccaturi..ma puteti ajuta va rog? multumesc anticipat :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •