Raspuns urgent hpv

04-01-2013
zanovel
Nu este medic/terapeut
zanovel
Buna dimineata, ma confrunt cu acesti negi de ani de zile, in urma cu circa 5 ani, mi-au aparut niste negi pe penis vreo 7 la numar am fost la medic nu mai stiu exact ce mi-a dat dar au disparut si la scurt timp au aparut in acelasi loc acelasi numar, de vreo 3 ani de zile am prietena stabila, nu am mai intretinut relatii sexuale cu nici o alta femeie, problema care este de vreo jumatate de an au inceput sa se inmulteasca, sunt peste tot pe capul penisului, nu ma mananca nu ma dor si devin vizibili doar atunci cand penisul este in erectie, se vad ca si cum ar fi sub piele, problema care este nu st sigur ca sunt negi, daca ar fi negi de ce nu sunt vizibili tot timpul?
Prietena mea a facut un control ginecologic, a facut un papanicolau si nu i-a iesit nici o modificare decat o micoza a urmat tratament si a disparut aceasta micoza care se manifesta prin scurgeri urat mirositoare si mancarimi, eu am urmat mai multe tratamente naturiste dar fara rezultat printre care si o stimulare a sistemului imunitar cu ecchinaceea si in acelasi timp masari locale cu tinctura de marul lupului dar dupa o vreme a inceput sa ma doara pielea penisului si am renuntat. Va rog frumos in afara de cauterizare sau alte chestii din astea ce solutii as putea folosi si care sa si dea rezultat? asta tinand cont ca negii sunt pe capul penisului si este o zona sensibila..si inca ceva am inteles ca nu dau negi decat tulpinile cu risc oncogen crescut.tinand cont ca este vb deja de o problema cronica, se pot transforma aceste excrecente in ceva malign? va multumesc si astept un raspuns, la revedere si sanatate multa.

As mai dori daca se poate sa folosesc condyline, tinand cont ca negii se afla exact pe capul penisului fiind o zona sensibila, va multumesc
2 comentarii
1
09-02-2013, ora 21:01
anayda
Nu este medic/terapeut
anayda
Din pacate, si eu am aceasta problema, se numesc condiloame, sunt date de infectia cu hpv, si in general se spune ca persoanelor carora le apar acesti "negi" nu sunt de natura canceroasa... ei, bine, eu am facut genotiparea hpv pt a detecta tulpinile, si mi-au iesit 3 tulpini - toate cu risc crescut oncogen... doctora, care imi spusese ca nu au cum sa fie tulpini cu risc crescut nu i-a venit sa creada cand a vazut rezultatul. In concluzie, eu nu stiu cum m-am ales cu acest virus, despre barbati se spune ca sunt purtatori ai virusului, si sotul meu a avut asemenea "negi" nu stiu daca eu am fost de vina sau el, in schimb el a optat pt laser care se face cu anestezie, nu simti nimic. Eu am facut tratament cu o solutie pe baza de podofilina, foare dureros.., dupa un an insa mi-au reaparut, insa sunt mici si putini, mi s-a recomandat condyline... Cel mai bine intrebi un medic daca poti folosi si tu condyline. Insa cand imunitatea iti va scadea iti vor reaparea si negii. se face tratament de imunizare 3 luni cate 10 zile pe luna cu isophrinosine - eu luam 3 pe zi!
0
05-05-2014, ora 22:35
zanovel
Nu este medic/terapeut
zanovel
Buna, unde a facut aceasta operatie?pentru ca si eu vreau sa o fac, nu trec nicicum..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.