Raspuns urgent: trombocite mici

20-07-2008
larisadorina
Nu este medic/terapeut
larisadorina
am o cunostinta si are trombocitopenie si are un nr foarte scazut in jur de 60000 si as dori un raspuns cat mai repede a fost trimis sa faca timp de o luna in fiecare saptamana analize dar nici o modificare are in jur de 15 ani as vrea cat mai multe detalii cum decurge tratamante la ce boli se ajunge din cauza scaderi foarte mult
24 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Trombocitopenia apare prin :
-tulburari ale productiei de trombocite( dupa infectii virale-mononucleoza, rubeola, hepatita-, infectii bacteriene-de ex lues, carente de acid folic, vit B12, etiologie toxica-medicamente, alcool, uremie, iradiere, afectiuni ale maduvei osoase-anemie aplastica)
-cresterea distrugerii( purpura idiopatica trombocitopenica, Lupus eritematos sistemic, infectii, medicamente, purpura trombotic-trombocitopenica, ciroza hepatica, dupa transfuzii, valve cardiace artificiale, coagulopatie de consum, etc);
Diagnosticul si tratamentul se stabilesc intr-o clinica ( sectie)de Boli Interne;La valori sub 30 000 apar hemoragii de obicei sub forma de petesii; Pentru stabilirea unui diagnostic etiologic se determina Auto- anticorpii antitrombocitari, se face punctia-biopsie a maduvei osoase si examen histologic; Tratamentul cu prednison( 1mg-2mg corp pe zi timp de 2-4 saptamani, apoi se scade trepatat doza), de obicei se initiaza cand trombocitele scad sub 50 000 sau daca este prezenta diateza hemoragica;Se mai pot administra imunoglobuline, iar in caz de hemoragii manifeste, transfuzii cu concentrat de trombocite; se mai administreza acid folic, Vitamina B12;Purpura trombocitopenica idopatica prezinta deseoari remisiuni spontane in decurs de 6 luni; numai bine
0
26-08-2008, ora 00:00
dumitrita
Nu este medic/terapeut
dumitrita
si fratele meu a avut anul trecut dupa o raceala puternica i a scazut tromocitele la 68000 si i au facut de urgenta puctie in maduva sa vada daca nu e cumva vb. de leucemie si multumesc lui d-zeu nu e dar atunci i a dat hematologul 1 sapt de prendison si i au crescut imediat trombocitele la 198000 si dupa asta pana anul acesta nu a mai avut proble pana acum cand i au scazut la 100000 din nou( vezi si alte mesaje ale mele) si eu astept raspunsuri de la un medic!
multa sanatate
1
03-09-2008, ora 00:00
larisadorina
Nu este medic/terapeut
larisadorina
iti multumesc pentru raspuns
0
14-07-2009, ora 23:45
camihastate
Nu este medic/terapeut
camihastate
Problemele acestea le am cu baietelul meu mai mic(2 ani) caruia i s-a pus un astfel de diagnostic, el ajungand cu 3 000 de trombocite(forma severa)in doar o zi (in urma cu 2 saptamani a facut penicilina injectabil timp de trei zile dupa care a mai luat si augmentin 3 zile caci rosul in gat persista).Multumim lui Dumnezeu ca ne-a trimis la timp si dupa multe certuri cu spitalul am reusit de i-am facut analize din care a reiesit intr-adevar ca baiatul nu era OK. Asta a fost acum patru luni, timp in care am facut masa tromobocitara, dexametanoza si prednison, dar asta numai pentru o saptamana caci imediat si-a revenit.De atunci nu i-au mai scazut niciodata, dar la o luna a facut purpura vasculara pentru care a primit B-uri si Rutin timp de o luna, acum are trombocitele 439 000. Ce ma face sa sufar este ca in primul rand nu stiu daca sau cand va mai avea remisii(au trecut deja patru luni), analizele ii ies cat de cat bune (HGB 13.2, RBC - 5.41)dar are LDH tot timpul marit 260-320, lymfo(63.5 %), WBC 10 000, MONO (11.4 %). Ca toti medicii nu spun totul iar eu sufar enorm caci ma macina aceste ganduri zi si noapte. OARE SA MAI FIE SI ALTCEVA ? VA ROG AS DORI SI O ALTA PARERE. VA MULTUMESC ANTICIPAT !
0
09-11-2009, ora 16:55
Dany23
Nu este medic/terapeut
Dany23
buna seara!Am si eu o problema similara, de fapt mama mea.A facut recent analizele si au descoperit k trombocitele sunt la 93.000 Doctori spera sa fie o greseala sau sa fie de la o raceala dar noi ne temem de leucemie sau alte boli cauzate de nr mic al trombocitelor.Va rog frumos sa imi raspunde-ti.Va multumesc anticipat!!
0
12-11-2009, ora 16:40
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
Mergi la un hematolog pentru investigatii suplimentare.
Pana ajungi poti face AgHBS si Ac anti HVC la un laborator.
0
12-11-2009, ora 20:43
Dany23
Nu este medic/terapeut
Dany23
Va multumesc mult pentru raspuns.A refacut analizele si din fericire a fost o greseala a laboratorului.Acum au iesit bine.Va multumesc oricum din suflet!!!
0
07-04-2010, ora 09:45
iuliabt12
Nu este medic/terapeut
iuliabt12
buna!sunt insarcinata in 10 saptamani si la analize numarul de trombociti mi-au iesit de 83.4.acum 3 ani jumate am fost depistata cu o sarcina molara de tip partial hidatiforma si mi s-a administrat metotrexat 80 mg dupa care 6 luni am fost observata clinic prin analize.nivelul de hormoni au revenit la normal in cele din urma d ela 1 milion.ceea ce vreau s ava intreb este daca credeti ca cauza numarului scazut de trombociti se poate datora acelei boli din trecut, fiindca mi-am facut si ecografie la ficat si pancreas si pare a fi totul in regula, iar analizele la ficat hepatita b si c au iesit negative.multumesc astept raspuns
0
08-04-2011, ora 22:12
claudia_73
Nu este medic/terapeut
claudia_73
buna, as dori si eu un raspuns cu aceste trombocite scazute k nu la intelegsotul meu si-a facut niste analize de rutina in septembrie anul trecut si i-au iesut trombocitele scazute adica 112 a urmat un tratament si dupa o luna de zile i-au iesit 136 pana aici totul bn si frumos doctorul spunand-ui k ii vor mai creste acum adica in aprilie si le-a facut din nou dar..i-au iesit 42 dc? el simtin-du-se foatre bn nu are nici o problema este un om sanatos are o greutate de 90 kg inaltume 1, 74, as dori si eu sa aflu la aceste trombocite scazute ce simtome ar trebui sa fie ptr k noi nu credem k au iesit analizele bune credem k este o gresala, va multumesc si as dori sa i-mi raspunde-ti
0
28-06-2011, ora 09:58
MEMET
Nu este medic/terapeut
MEMET
CRED CA ESTE MAI BINE SA REPETE ANALIZELE, POATE ESTE O GRESEALA DE LA LABORATOR /
NUMAI BINE, LA TOTI !
0
14-02-2012, ora 14:55
dumo79
Nu este medic/terapeut
dumo79
Buna ziua! am si eu nevoie de un raspuns urgent! Sotia mea a nascut de curand (3 februarie). In timpul sarcinii, in saptamana 34 a ajuns cu trombocitele la 9.000. A fost bagata imediat pe dexa. Au reusit sa i le aduca la 100.000 pentru a putea face cezariana.In timpul operatiei i s-a facut si punctia medulara, al carei diagnostic a fost 'trombocitopenie gestationala'.
Sambata (11 februarie 2012) valorile erau de 70.000. Astazi, (14 februarie 2012) valoarea este de 40.000.
Este clara tendinta de scadere! Avem o programare facuta pentru miercuri(15.02.2012) la ora 8, la dl.doctor Danaila de la spitalul Spiridon din Iasi.
Spuneti-mi va rog, care este limita inferioara, exceptand faptul ca sotia mea a atins pragul de 9.000!?
Ce trebuie sa facem?
mai putem astepta?

Va rog astept un raspuns cat de urgent.
0
16-02-2012, ora 13:16
MEMET
Nu este medic/terapeut
MEMET
Chiar daca este foarte greu, primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa nu intrati in panica, pentru ca aceasta nu face decat sa scada si mai mult trombocitele si afecteaza intreaga stare generala.
Acum, trebuie sa se depisteze cauza bolii.
Spune-ne ce a concluzionat medicul Danaila, din Iasi ?
Inarmati-va cu rabdare si credinta in bunul Dumnezeu si -TOTUL VA FI BINE !
Sa va traiasca bebelusul si sa va aduca multe bucurii !
DOAMNE AJUTA !

Daca va intereseaza -
http://forum.romedic.ro/prod/trombocitopenie_05928.html/2
0
16-02-2012, ora 13:33
dumo79
Nu este medic/terapeut
dumo79
raspunsul a fost urmatorul: perfuzii cu dexa 2 zile (azi - 16.02.2012 la 12 a inceput/ una maine la 12). Dupa care tratament cu prednison-tablete. Momentan nu stiu exact durata acestui tratament.
In plus a mai facut 6-7 teste pentru anticorpi la care asteptam raspunsul.
Toata lumea ne-a spus ca numarul trombocitelor se va regla dupa sarcina, in sensul ca vor creste, dar noi nu observam decat ca ele scad: marti-40.000; miercuri-27.000
Multumesc!
astept pareri.
0
16-02-2012, ora 14:04
dumo79
Nu este medic/terapeut
dumo79
am uitat sa precizez un aspect, care poate fi important:
sotia mea pana acum nu a sangerat deloc! Sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau! cum spuneam si in primul meu post, in saptamana dinaintea nasterii, le-a avut 12.000-la ora 12 (ia internare)-conform unui laborator f bun- 9.000 la ora 1, dupa analizele din spital.
am mai citit totodata de tratamentele naturiste ceai si muguru de carpan alb! Stiu ca nu da rezulatte fantastice, dar nici nu este de neglijat! Se gasesc cumva in farmacii, plafare aceste prosude!?

Multumesc mult!

Sanatate!

P.S. multumesc pentru urari MEMET!
0
16-02-2012, ora 15:58
MEMET
Nu este medic/terapeut
MEMET
Da, se gasesc la Plafar.
Atentie, la alimentatie -fara prea multe grasimi animale, fara prea mult zahar si, daca se poate -deloc- portocale, capsuni, zmeura (nici chiar gemuri sau dulceturi).
Daca urmeaza tratament pe baza de cortizon, este bine sa elimine sarea din alimentatie.Se produce absorbtie de sodiu care da edem si suprasolicita rinichii.
Multa sanatate !
0
16-02-2012, ora 16:41
dumo79
Nu este medic/terapeut
dumo79
Buna!
o intrebare offtopic : sotiei mele i s-a recomandat un coktail cu : Calciu, vitamina K..si inca un medicament...pe care sotia mea nu l-a retinut.
L-a intrebat de 2 ori pe medic, dar tot nu l-a retinut. Ceva gen (epmosilan), sau cel putin asa a inteles sotia mea. Doar ca nu am gasit nimic de genul!
Ma puteti ajuta cu o sugestie!??

Sper sa nu supar moderatorul.

Multumesc
0
01-08-2012, ora 21:57
X-TIN
Nu este medic/terapeut
X-TIN
stiu ca vine cu intarziere raspunsul, insa poate mai ajuta: probabil se referea la etamsilat. multa sanatate tuturor!
0
03-08-2012, ora 13:14
MEMET
Nu este medic/terapeut
MEMET
Pentru ca dumo79 nu a mai revenit cu vesti noi, imi permit sa va spun eu ca sotia lui este bine, numarul trombocitelor acum este normal iar ea si bebelusul sunt bine, sanatosi.Toate acestea le stiu de la dumo79.
Multumim Bunului Dumnezeu pentru tot !
Va doresc la toti, multa sanatate, rabdare si puterea de a merge mai departe !


DUMNEZEU, CAND NE ESTE GREU, ORI NE SPRIJINA, ORI NE DUCE IN BRATE !
0
06-08-2012, ora 15:59
camihastate
Nu este medic/terapeut
camihastate
BUNA ZIUA.Sunt mamica a carui copil acum 3 ani a avut acea criza de purpura trombocitopenica idiopatica si eram disperata caci nu stiam daca copilul meu va fi bine sau nu. Multumim bunului Dumnezeu acum avem 5 anisori si boala nu a mai revenit niciodata pana acum. Analizele sunt bune, le repetam o data pe an dar nemaiavand nici un semn suntem linistiti si ne traim viata cu multa bucurie caci e mare lucru daca familia noastra este sanatoasa. Multa sanatate la toti si nu uitati sa aveti incredere in Cel De Sus, asa cum am avut si avem mereu. Ma bucur pentru mamica si bebe caci sunt bine amandoi.
0
07-09-2012, ora 23:18
taby1
Nu este medic/terapeut
taby1
Citind de prima data acest forum, as fi dorit sa intreb persoana precedenta de ce crede ca alimentele ca si " daca se poate -deloc- portocale, capsuni, zmeura (nici chiar gemuri sau dulceturi)" nu sunt bune cind trombositele sunt la nivel scazut.
Fiul meu de 13 a ajuns la nivel de 27000 trombosite... splina e foarte marita deoarece acapareaza trombositele... Dr. inca nu doresc sa intre cu medicamente deoarece pot sa fie daunatoare mai tirziu...
Baiatul nu a mincat pina acum fructe de loc... il fortam in fiecare zi sa bea cel putin fructe date prin masina si pina acum am inclus toate fructele care persoana de anterior a spus ca sa se evite... Oare aceasta cauzeaza ca nivelul sa fluctueze?
Este foarte greu... numai ce am fost iformata ca nivelul a scazut din nou... ceva impresionant a fost ca am fost plecati in concediu la mare pe zece zile si nivelul s-a ridicat cu 20000. apoi fiind acasa a scazut cu 10 mii in doua saptamini...?

Multumesc.
0
08-09-2012, ora 19:44
MEMET
Nu este medic/terapeut
MEMET
Taby 1, sunt recomandari de specialitate referitoare si la fructe nerecomandabile in trombocitopenie.Poti gasi informatii pretioase si pe net.
Cat despre oscilatiile valorilor de trombocite, numarul lor poate fi altul chiar si la diferente de cateva ore numai.Ca si in alte boli, factorul psihic este marcant.
Medicul dvs., pe buna dreptate este prudent in administrarea unui tratament agresiv pentru baietelul dvs., mai ales ca la copii aceasta boala, de cele mai multe ori "dispare" singura, fara medicamentatie. Sper sa fie si cazul fiului dvs.
Bunul Dumnezeu sa va ajute si sa va aduca sanatate baietelului !
0
11-09-2012, ora 19:38
taby1
Nu este medic/terapeut
taby1
Multumesc pentru raspuns. Cu privire la fructe pe net e de multe ori contradictoriu... unii zic asa si ceilalti invers... Care e o sursa pe net aprobata de medici?
Cu adevarat Dr. vor sa dea putin timp sa vedem daca nu se amelioreaza lucrurile fiind baiatul numai de 13 ani...Un pericol mai mare pentru el e sa nu se loveasca in partea splinei ca e foarte marita...
Speram ca Bunul Dumnezeu ne va ajuta sa trecem de acest pericol...
Multumim!
0
16-03-2014, ora 20:48
elenacarbune
Nu este medic/terapeut
elenacarbune
fata mea a nasut o fetita la 36 de saptamaini in greutate de 2330 g natural, dar in ziua a doua de la nastere fatita a facut un icrer mai pronuntat si a scazut in greutete 230 g, a fost pusa in incubator la fototerepie unde lafetita i s-a recoltat si sange pentru analizesi s-a constatqat ca are trombocitele in valoare de 40.000, acum medicul pediatru din maternitate i-a administrat ceva antibiotic si inca ceva ca fiica meanu a inteles ce din cauza socului, iar a doua zis-aa repetet analizele si au iesit la fel, nu au scazut dar nici nu s-au ridicat, daca cineva stie ce e de facut sau au avut asemenea situatie, va rog raspuns rapid, multa sanatate, va multumesc
0
17-03-2014, ora 19:03
cristl
Nu este medic/terapeut
cristl
Buna ziua.
Ma confrunt si eu cu o problema asemanatoare. Acum 2 luni mi-a aparut la degetul mic de la mina stinga in virful degetului o senzatie de intepatura.Dar nu se vedea nimic. Apoi a aparut un punct mic rosiatic care a inceput sa se mareasca. Am fost la un medic in zona si a zis ca e ceva aschie acolo si mi-a dat sa fac bai de sapun de seminte.Nu a iesit nimic, dar sa marit zona si apoi sa deschis si a inceput sa singereze tot mai tare si mi sa dat tot felul de creme cu antibiotic si solutii cu mercur si iod. Apoi am fost trimisa la chirurgie sa imi coase locul deoarece singera foarte tare.Dupa 10 zile cind mi-a scos bandajul nu era inca spre bine ci inca singera si iar m-au trimis la chirurgie sa mi-l opereze de data aceasta.Eu am tot insistat ca e o vena deschisa sau ceva asemanator dar nu am fost ascultata.Acum toti au spus ca e o artera deschisa si ca se poate ca trombocitele mele sa nu mai lucreze.
Acum 7 luni aveam trombocitele 195000 si restul analizelor bune relativ cu virsta de 53 de ani.
Nu au insistat sa fac analize desi cred ca se impunea un set. Nu stiu ce sa mai cred.
Desi inclin sa cred ca trombocitele sint problema, totusi nu inteleg cum e posibil ca in decursul celor doua luni, desi m-am taiat de multe ori si m-am zgiriat si alte rani s-au vindecat rapid in 2 max 3 zile si acolo nu.
In plus nu inteleg ce ar fi putut sa faca sa-mi scada asa de mult caci nu am avut alte probleme de sanatate intre timp?
Va rog frumos daca poate cineva sa imi raspunda sa ma lamuresc inainte ca sa ma opereze.
Va multumesc si va doresc la toti Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: