Raspuns urgent, va rog!!! este indicat sa fac vaccinul impotriva cancerului?

02-02-2008
Lorenne
Nu este medic/terapeut
Lorenne
In urma cu o luna am avut niste dureri in zona pelviana si usturimi la urinare. Am mers la un control si desi nu mi s-a luat lama, am fost diagnosticata cu o candidoza, afectiune cu care ma lupt, ce-i drept de mai multi ani.Am facut si o ecografie interna si mi s-a spus k totul e ok, doar o leziune superficiala pe col cu diamatrul de 1cm.Mi s-a dat tratament cu cervugid si flucovim eu si partenerul.Am facut si o urocultura si sediment de urina, care mi=a iesit negativ, doar levuri relativ frecvente.Dupa 2 sapt. am mers la alt consult, la alt medic si din nou Nu mi s-a luat lama, acelas diagnostic de candidoza cronica, tratament cu pimafucin, diflucan doar eu, nu si partenerul. Am facut si testul Papanicolau care mi s-a aspus k a iesit bine, desi la test nu mi-a iesit candida, ci bacterii, rezultat de tip infamator, metaplazie scuamoasa de tip matur si imatur exudat inflamator fibrino leucocitar moderat, fond hematic, coco-bacili.Am intrebat daca pot face vaccinul impotriva cancerului si mi s-a spus ca da, chiar am fost programata pentru ziua de luni sa merg sa mi se faca prima doza.Eu totusi am niste nelamuriri.Testul Papanicolau l-am facut inainte de al doilea tratament, si cand l-am terminat si am mers si cu rezultatul testului, medicul NU m-a mai consultat, mi-a zis doar ca testul a iesit bine si sa vin luni sa fac vaccinul.Nu m-a lamurit ce e cu inflamatia si metaplazia, eu stiind totusi ca vaccinul trebuie facut pe "curat".Si daca nu m-a mai consultat, de unde stie ca m-am vindecat?Sa merg luni sa-mi fac vaccinul?Sau sa mai merg la o alta consultatie la at medic? Mentionez ca am 29 de ani, este indicat sa fac vaccinul?Va multumesc din suflet anticipat.
2 comentarii
0
02-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu-ti voi raspunde la ultima intrebare pentru ca e prea delicata. Lasam la latitudinea medicului care isi asuma responsabilitatea acestui vaccin. Rezultatul tau de la ex Papanicolau, respectiv CITO II, nu presupune reinvestigare la sfarsitul tratamentului. Inflamatia usoara de la nivelul colului nu e un impediment pentru vaccin. Nu stiu, in schimb, de ce erai mereu suparata ca nu s-a facut "lama". O infectie candidozica e f f usor de recunoscut dupa aspect si miros specific. Si nu pe lama se pune in evidenta ci, eventual, pe cultura. Iar la testul Papanicolau nu avea cum sa-ti vina un rezultat referitor la candidoza cronica pe care o aveai. Rezultatul se refera strict la mostra de epiteliu recoltata de la nivelul colului uterin.
0
04-02-2008, ora 00:00
Lorenne
Nu este medic/terapeut
Lorenne
Multumesc mult pt raspuns. Problema este ca eu cred ca am si altceva pe langa candidoza, probabil ca o lama ar lamuri situatia. Spun asta pt ca stiu ce inseamna candidoza, in schimb acum simptomele sunt altele, respectiv scurgere de culoare galbuie (pana acum era alba), miros (oana cum nu prezenta nici un miros), si usturimi, arsuri, senzatia de a urina des. Stiu ca rezultatul testului nu presupune reexaminare, dar terminarea unui tratament cred ca ar trebui sa presupuna un nou consult pt a se vedea daca problema a fost rezolvata. In ceea ce priveste vaccinul nu stiu de ce parerile sunt impartite, am primit 2 raspunduri total diferite de la cei 2 medici la care am fost si aici speram sa primesc o lamurire si mai multe informatii. Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.