Raspuns urgent va rog: am uitat sa iau o pastila | Forumul Medical ROmedic

Raspuns urgent va rog: am uitat sa iau o pastila

24-08-2013
MikyMihaela
Nu este medic/terapeut
MikyMihaela
Am si eu o problema. Iau anticonceptionale cam de un an de zile. Dar luna asta am uitat sa iau o pastila... problema este ca nu stiu cand am ratat-o...pentru ca nu m-am uitat si de ex am luat-o pe aia de miercuri joi,..pe aia de joi vinerii si tot asa...pana cand intr-o zi m-am uitat si am vazut ca era in urma cu o zi...Nu stiu cand am omis sa iau pastila. Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ..Dar in urmatoarea zi...am avut niste scurgeri nesemnificative roz-maroniu asa si dureri de burta si de spate ca si cand ar fi fost de menstruatie..eu mai avand 5 zile pana la venirea menstruatiei.Eu o sa astept sa vad daca imi intarzie menstruatia... Ce credeti pot ramane insarcinata?
5 comentarii
0
24-08-2013, ora 16:45
MikyMihaela
Nu este medic/terapeut
MikyMihaela
Nu poate nimeni sa-mi spuna o parere? Sincer ma streseaza asteptarea asta...
0
24-08-2013, ora 18:51
MikyMihaela
Nu este medic/terapeut
MikyMihaela
Chiar nimeni nu poate sa-mi raspunda si mie?????
0
25-08-2013, ora 10:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Uitand sa luati o pilula, probabil o uitare de 24 de ore care a avut loc la o data necunoscuta, ati iesit de sub protectia contraceptiva. Prin urmare, o sarcina poate avea loc. O alta consecinta posibila este venirea sangerarii: sangerarea vine cand intrerupem pilulele, de aceea se mai numeste "sangerare de privatie".

Iata ce aveti de facut:
-incepeti o noua folie imediat dupa ce o terminati pe cea actuala (adica nu mai faceti pauza obisnuita).Faceti acest lucru chiar daca se declanseaza sangerarea propriu-zisa.
-Timp de o saptamana considerati-va neprotejata.
-Faceti un test de sarcina peste doua saptamani.
-Luati masuri pentru ca aceasta uitare sa nu se mai intample in viitor. Va pot ajuta urmatoarele lucruri:
1) ora de luat pilula sa fie seara.
2) ziua din calendar si ziua marcata pe lacasul pilulei trebuie sa coincida
3) sa aveti doua sisteme independente de aducere aminte ca e ora pilulei(de exemplu: alarma pe telefon si serialul favorit).
0
27-08-2013, ora 22:44
MikyMihaela
Nu este medic/terapeut
MikyMihaela
Multumesc frumos pentru raspuns. Tin sa mai mentionez ca azi mi-am mai facut un test de sarcina si a iesit tot negativ. Dar eu abia in seara asta am terminat pastilele...deci zilele astea ar trebui sa-mi vina menstruatia.Ma gandesc ca raspunsul nu e inca sigur pentru ca am inteles ca rezultatele cele mai bune dau dupa intarzierea menstruatiei si nu inainte.
0
28-08-2013, ora 16:47
MikyMihaela
Nu este medic/terapeut
MikyMihaela
Dar eu sunt nedumerita de un lucru..daca eu incep acum inca o folie...practic o sa le termin cu vreo 7 zile mai devreme pana la pauza propriu zisa...Acest lucru e normal? Nu o sa-mi dereglez menstruatia?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • GreÈ™eli în utilizarea pilulelor anticoncepÈ›ionale
  • Am rămas însarcinată, deÈ™i m-am protejat - unde am greÈ™it (greÈ™eli frecvente ale contracepÈ›iei)
  • DiferenÈ›a între sarcină È™i sindromul premenstrual
  •