RASPUNSURI EVAZIVE.MA SIMT GROAZNIC SI NU STIU CE AM

11-06-2009
sitaralina
Nu este medic/terapeut
sitaralina
totul a inceput in clasa a 5.am ajuns la urgenta cu dureri groaznice de cap in special partea dreapta de la ceafa pana la frunte. Diagnostic: spondiloza. Anii au trecut durerea mai disparea mai faceam un tratament. Acum 1 an de zile am decis sa fac o tomografie pentru ca incepusem sa am si ameteli, dureri insuportabile, stari de insomnie noaptea, si somnolenta ziua ca sa nu mai vorbesc ca simteam ca sunt drogata si nu stiam pe ce lume sunt.Concentratia asupra invatatului si asupra lucrurilor zilnice o pierdusem. In urma tomografiei cei de la neuromed m-au sfatuit sa consult un neurolog de specialitate. Diagnostic: insuficienta circulatorie cerebrala. Am luat la tanakan si mydocalm si calmogen, de imi venea greata. O perioada lucrurile s-au linistit, iar acum am inceput sa am si stari de voma, au disparut insomniile si s-au accentuat starile de somnolenta, durerea se transforma in arderi si apasari uneori. Am facut si analizele de sange : densitatea URINEI mi-a iesit mare, limfocitele mi-au iesit marite iar neutrocitele mi-au iesit mici, sidermia mare si magneziu mic. I-au magneziu si fier dar starea a ramas aceeasi. AM consultat iar un neurolog si mi-a recomandat sa fac un Rmn, ba mai mult am facut si radiografie la coloana cervicala din care reiese ca intr-adevar am spondiloza.
nu mai suport starea asta, mereu ma simt ca si o leguma, si lucrurile nu se opresc aici. Acum trei ani de zile am ajuns la urgenta cu hypertensiune si hemoragie uterina disfunctionala, la fel care s-au mai repetat cel putin odata pe an :(. nu stiu daca are vreo legatura durerea de cap cu acest lucru. Dar nici un tratament nu a dat roade pana acum si deja cred ca o sa ajung in curand sa imi distrug stomacul. in decurs de 3 ani-7 tratamente diferite pentru hemoragie si pentru durerea de cap.
2 comentarii
0
12-06-2009, ora 20:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si ai facut totusi RMN ? Pentru hemoragia disfunctionala ai facut ecografie si investigatii ? Care este cauza ei?Hipertensiunea o tratezi?
0
13-06-2009, ora 10:26
sitaralina
Nu este medic/terapeut
sitaralina
rmn nu am facut inca pentru ca m-am programat abia la mijlocul lui iulie,
da am facut ecografie si abdominala si vaginala (asa cred ca i se spune adica inauntru).
primul diagnostic dat a fost evaziv si mi-au dat sa iau mastonynon si duphaston.
hipertensiunea nu a fost clarificata sau data vertictul de diagnostic corect, in momentul hemoragiei mereu ma gasesc cu hypertensiune, dar in rest cand mi-au luat tensiunea la spital sau la anumite controale ma gasesc cu tensiune buna, ba chiar am patit odata la donare de sange (sunt donatoare permanenta) cu A pozitiv, mi-au gasit chiar putin sub tensiune.
am luat mydocalm, calmogen si tanakan. nu mai stiu care sunt sub tensiune. Recunosc ca am renuntat la cafea beau doar in cazuri foarte urgente cum ar fi o sesiune de examene, dar si atunci foarte rar si la fel doar atunci apelez la energizante. In rest nu pap sarat si trebuie sa recunosc ca mananc foarte sanatos. Foarte multe fructe, pentru ca eu daca nu manc cel putin 4-5 fructe pe zi, fara ele ma simt fara putere.
Legat de controlul ginecologic am fost depistata la un alt control cu uter infantil. dorindu-mi pe viitor copii, m-am speriat si am apelat la alt ginecolog care mi=a spus ca nu sufar deloc de uter infantil, ca la varsta de 22 de ani uterul meu e ok chiar sanatos, si ca nu imi functioneaza bine ovarele. atat in rest nimic, ultimul ginecolog mi=a recomandat antibaby, dar nu vreau sa iau pentru ca am luat dupa prima hemoragie yasmin timp de 3 luni, eram la fel, trebuia sa iau vitamina K sa imi opresc hemoragiile pentru ca deja eram scarbita sa ma tot duc la urgenta sau la ginecologie si nimic,
in rest astept. sa imi spuna si mie.ce am totusi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.