RCUH - Recto Colita Ulcero Hemoragica

16-05-2010
Denyi
Nu este medic/terapeut
Denyi
Sunt un caz fericit de RCUH. Spun asta pentru ca sangerarile au disparut dupa primul tratament. Medicul recomanda tratament indelungat pentru ca poate reveni. E deja o boala care nu ma mai ingrijoreaza insa ma tratez de trei ani la intervale de trei luni. Sunt cazuri cand aceasta afectiune poate sa dispara ?
Am facut analizele de curand si am Bazofile 1, 47 (limite 0-1) si Monocite (MONO) 9, 1 (limite 2-8). Am Onicomicoza si sunt in tratament de doua luni. In plus am si boala inflamatorie intestinala. Trebuie sa imi fac probleme ?
Va multumesc si astept cu interes raspunsul D-voastra.
5 comentarii
0
16-05-2010, ora 14:48
Denyi
Nu este medic/terapeut
Denyi
Adaug intrebarea : - Cauza aparitiei RCUH poate fi socul emotional ?, pe un fond de colon iritabil ?
Daca varsta conteaza, este 47 ani.
Va multumesc.
0
10-06-2010, ora 00:26
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Socul emotional NU poate fii o cauza. Tratamentul este pe perioada nelimitata(cel de intretinere) iar acesta boala este una cronica(de ex. ca si HTA) si tratamentul NU trebuie intrerupt existand pericolul reaparitiei simptomatologiei si chiar agravarii ei. Trebuie sa urmati sfaturile medicului in ceea ce priveste tratamentul si supravegherea acesteia.
0
01-09-2011, ora 15:35
nkg27
Nu este medic/terapeut
nkg27
incercati cu salofalk500...4 grame pe zi..timp de 10 zile...apoi 3 grame pe zi..tot 10 zile...dupa care doza de intretinere 2, 5 grame pe zi...consumati afine in stare cruda.puneti pentru iarna, ca sa zic asa..., la congelator...in pungute pentru 1 zi-2..tineti regim.
0
02-07-2014, ora 10:32
MG61
Nu este medic/terapeut
MG61
RCUH este mostenita genetic iar socul emotional se pare ca ar fi o cauza. La mine intre perioada socului si aparitia bolii a fost un an. Am practicat imediat inotul (cate 100 bazine pe zi) si boala a mai avut un puseu dupa cativa ani. Am redus si consumul de gluten. Sanatate si incredere
0
28-08-2014, ora 12:21
MG61
Nu este medic/terapeut
MG61
Intrebare : RCUH poate avansa chiar in perioadele de remisie a bolii daca nu se mai administreaza tratament ?
Doresc raspuns de specialitate.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici