Re sifilis

22-09-2007
alex andreescu
Nu este medic/terapeut
alex andreescu
este vorba de cineva apropiat mie. O prietena. Acum 15 ani i-a zis cineva ca i-a transmis sifilis, desi mi se pare ca abia isi incepuse viata sexuala cu acea persoana. I-a fost rusine sa spuna sau sa mearga la medic, a facut tot felul de teste dar testul de sifilis l-a ocolit. A avut cateva relatii, unii din fostii ei iubiti acum avand si copii (deci nici o reclamatie). Acum, ea a ramas insarcinata. Si ea si prietenul ei vor copilul si trebuie sa mearga sa faca si testul asta dar e terminata psihic. Incerc sa ma uit, sa caut un raspuns sa o mai linistesc, ea in continuare avand teama de testul asta. Deci, nu a avut nici un simptom, nici o reclamatie, mai mult, prietenul care l-a avut imediat dupa cel cu "reclamatia" nu a avut nimic si mai nou are un copil. Credeti ca a fost o gluma proasta sau poate trece neobservat fara sa setransmita?
3 comentarii
0
22-09-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Sifilisul nu e o vaginita, sa se trateze asa cu una cu doua sau sa dispara;e f posibil sa fi fost o gluma proasta;insa prietena ta ar trebui sa faca acest test pt ca nu mai e vorba doar de ea ci si de un copil.Acest test il poate face cu max de discretie, iar din cate stiu eu se face si de catre medimar atunci cand te angajezi sau reangajezi.Succes
0
04-10-2007, ora 00:00
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
crede-ma o inteleg CA E TERMINATA PSIHIC dar nu are ce sa faca !! si eu am aflat cu stupoare ca am asa ceva intr-un moment al vietii cand trebuia sa fie cel mai fericit. pe mine nu m-a anuntat nimeni ca mi-ar fi transmis, cu atat mai mult trebuia sa se duca la doctor si eu nu am avut nici un fel de simptome si fostul meu prieten nu are asa ceva ! mi-am facut si eu multe analize dar din nici una NU REZULTA DACA AI ASA CEVA pt asta se fac analize de alt gen. asa ca trebuie neaparat sa se duca sa vada ce s-a intamplat. mult succes, sper sa fi fost doar o gluma proasta !
0
08-10-2007, ora 00:00
alex andreescu
Nu este medic/terapeut
alex andreescu
a fost la doctor. situatia s-a rezolvat intr-un fel fericit. Si-a facut analizele si VDLR a iesit negativ iar TPHA a iesit pozitiv. a fost la dermatovenerice la o somitate in domeniu si i-a spus ca se poate sa fii avut sifilis candva din cauza TPHA pozitiv dar ca s-a vindecat VDRL ul fiind negativ. Si i-a mai zis ca sunt cazuri de sifilis care dupa o anumita perioada se rezolva singure dar evident ca asta nu se comunica pt a nu se incuraja lipsa tratamentului. Oricum e linistita si asteapta copilul pe care si l-a dorit atat de mult. Iar daca a avut sau nu sifilis asta probabil nu o va stii niciodata. Succes celor care au problema asta si nu o neglijati. Multumesc pentru suport
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: