Reactie a corpului meu la stress?

27-10-2009
Alina111
Nu este medic/terapeut
Alina111
Buna ziua,

De vreo saptamana am simtit o mancarime pe spate, dar nu se vedea nimic. Apoi au aparut niste zgrabunte. Sambata asta mi-au aparut si niste cosuri pe piept, nu le-am dat mare importanta, insa a doua zi - duminca, m-am dus la urgente, aveam pe piept, spate, brate, etc. Ieri m-au vazut cativa dermatologi de la policlinica si m-au internat, dar cum nu sunt locuri vin de acasa de doua ori pe zi. Iau injectii si ma dau cu doua creme - pe fata Dermovate si pe restul corpului Hidrocortizon. Azi am dat si sange pt analize si urina. Se pare ca o sa imi faca mai multe.
Ideea e ca nu seamana cu ceva anume, pe piept acum arata ca niste pete rosii, fara scuama, cu mancarime, fara papile (daca zis bine, i-am auzit pe dr.)... ieri au crezut ca e un lichen, azi ziceau ca poate e pitiriazis. Sunt cam nedumeriti... insa mi-au spus ca e posibil sa fie pe baza de stress.
In ultima luna am plecat de la locul de munca (atmosfera urata, program tampit) pentru ca eram mereu nervoasa si n-am mai rezistat presiunii. Doar acum sunt intr-o stare mai calma, inainte eram mereu agitata pentru ca asa s-a obisnuit organismul meu. E posibil sa fie o reactie a corpului?
Tin sa zic ca inafara de raceala si gripa, varsat de vant si o candidoza vaginala nu am facut niciodata. Imunitatea mea e mai scazuta in ultimul timp, dar am luat echinaceea in ultimele 2 saptamani... racesc repede, dar imi trece si fara antibiotic, doar cu ceaiuri si paracetamol. Aveti vreo idee? :)
Acum am peste tot aproape, inafara de talpi si cap, in forme diferite: punctulete rosii sau pete de pe piept. Pe data arata ca niste cosulete, un fel de acnee, iar pielea mea era curata inainte.
Dr. spune ca daca nu ma mai agit si ma dau cu creme in 2-3 zile ar trebui sa se retraga. Dvs ce parere aveti?
2 comentarii
0
27-10-2009, ora 13:45
Alina111
Nu este medic/terapeut
Alina111
cand spuneam de acnee, ma refeream la fata.
0
28-10-2009, ora 16:49
Alina111
Nu este medic/terapeut
Alina111
Nu are nimeni nici o parere?:)
Mi-au facut analizele la sange si mi-au iesit bine. Iau 2 injectii pe zi cu hidrocortizon, plus crema de dimineata si seara, parca au mai disparut. Pe fata nu se mai observa, dar ei tot nu stiu ce e... cu doua saptamani inainte m-am tratat pentru o micoza luata de la motan... e posibil sa fie o micoza? Cum as putea afla exact ce e? Nu mi-au facut nici o biopsie... sa mai cer o parere de la alt dermatolog? Tin sa zic ca m-au vazut 2 dr., plus asistentele si cativa rezidenti si fiecare avea alta idee!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.