Reactie adversa Clexane | Forumul Medical ROmedic

Reactie adversa Clexane

23-07-2018
Andreea296
Nu este medic/terapeut
Andreea296
Buna ziua, se da urmatorul caz, mama mea, 48 de ani, ruptura de ligament la genunchi, i-au pus piciorul in ghips pentru 30 de zile. I-au prescris 10 pastile de arcoxia si o injecție pe zi de clexane. Mentionez ca eu ii administrez injectia, mi s-a arata cum. Are 16 injectii facute, in burta, dar a inceput sa se inroseasca locul si sa apara mancarimi. Intrebarea mea, poate pune gheata sau ii pot da cu fenistil, sau orice altceva ca sa nu mai aiba aceasta reacție adversa? De asemenea ii pot da un calmant pentru ca nu are stare, ea este o femeie f f activa, iar acum nu are stare, ca nu poate sa faca nimic si ca trebuie sa stea marea majoritate a timpului in pat. Multumesc frumos!
4 comentarii
0
24-07-2018, ora 18:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie diferentiat daca este o reactie alergica sau infectie
alergie la clexane (ca si la orice medicament) exista. In momentul actual simptoamele nu sunt semnificative, puteti sa folositi local gheata si fenistil insa daca problema se accentueaza atunci trebuie aleasa un alt medicament: Arixtra, Orgaran
0
24-07-2018, ora 19:14
Andreea296
Nu este medic/terapeut
Andreea296
S-a invinetit putin intr-un singur loc, in rest e rosie. A dat aseara cu fenistil si au trecut mancarimile, o sa ii zic sa continue cu fenistil si vedem daca persista roseata sau se agraveaza. Multumesc frumos pentru raspuns. In caz ca ar fi infectie, ce alte simptome ar trebui sa mai apara?
0
24-07-2018, ora 20:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
durere locala, edem, febra, frisoane etc
0
24-07-2018, ora 21:04
Andreea296
Nu este medic/terapeut
Andreea296
O doare cam 5 min dupa ce ii fac injectia. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: