Reactie alergica severa la medicamente

21-11-2015
alexlipo
Nu este medic/terapeut
alexlipo
Buna seara,
In urma cu doua zile mi s-a prescris pentru tratamentul antiinflamator al unei entorse Mydocalm 150mg(2 pe zi) si Flamexin(plicuri, 2/zi).
Am inceput sa le administrez in seara respectiva, in urma indicatiilor medicului si am luat o pastila de Mydocalm si un plic de flamexin in acelasi timp.Mentionez ca sufar de HTA si am luat si o pastila de Lisinopril 10 mg respectiv in acea seara, concomitent cu cele doua medicamente. Nu au trecut mai mult de 20 de minute si am inceput sa ma simt foarte rau, senzarie de mancarime la nivelul mainlor si pielii de pe tot corpul, inrosirea fetei si a ochilor, mainilor, edem pe maini si fata cu inrosirea pielii pe tot corpul, febra, tremur excesiv(spasme musculare), batai rapide ale inimii, tensiune arteriala mare, respiratie ingreunata(nod in gat si piept).Am sunat de urgenta la salvare unde m-au preluat si dus la camera de garda si mi-au administrat intravenos perfuzii cu cortizon si antihistaminice timp de 4 ore. La externere mi-au prescris Claritine si Fenistil gel pentru tratamentul alergiei.Mentionez ca a doua zi m-am simtit mult mai bine, au trecut aproape toate simptomele(ma mai durea putin capul doar)si am decis ca totusi sa iau si antialergicul(pastila de Claritine).Dupa ce am luat-o am simtit o usoara incalzire a fetei cu roseata, si batai rapide ale inimii(tahicardie) timp de cateva minute, apoi reactia a trecut, peste alte cateva minute.E posibil ca sa devin alergic la orice medicament? Sau va trebui sa mai astept pana ce trece efectul alergic al medicamentelor din seara respectiva(au trecut aprox 48 ore).

Pot sa iau in continuare Claritine care in mod normal ar trebui sa ma fereasca de alergii, nu sa imi provoace vreo alergie, sau sa renunt la el si sa nu mai iau niciun medicament?
Nu stiu exact la ce medicament sunt alergic poate combinatia de medicamente a dus la alergia aceea severa, dar banuiesc eu ca ar fi Mydocalm, am citit pe prospect efecte adverse care s-au potrivit identic cu ce am patit eu.
Era posibil daca nu as fi chemat ambulanta sa fi suferit vreun soc anafilactic?
Va mulumesc pentru un raspuns.
Multa sanatate si aveti grija ce medicamente luati.Cititi intotdeauna prospectul.Eu nu am facut acest lucru de la inceput, mare greseala, desi nu aveam de unde sa stiu ca sunt alergic la vreun medicament.
1 comentarii
0
29-11-2015, ora 14:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa opriti imediat administrarea acelor medicamente, deoarece entorsa nu se trateaza cu medicamente.
Este foarte posibil sa aveti afectiuni ne-diagnosticate, cum ar fi cazul unui diabet de tip 2, hipertensiune arteriala, cardiopatie ischemica, suferinta tiroidiana, supra-renala (toate fiind provocate de obezitate).
Ce greutate/inaltime aveti, ce varsta si ce antecedente??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.