Reactie anormala la stres: mananca foarte mult

10-06-2011
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Avind cont deschis, servesc de-acum pe toti.
Nepoata mea maninca foarte mult cind este suparata, nervoasa, stresata, intr-un cuvint, pe fond nervos. A fost la psiholog, la psihiatru, a facut tratament dar, cind e suparata nimic nu o ajuta, nici un medicament si maninca orice gaseste in casa pina i se face rau. Stie cineva o alta metoda de a o face sa nu mai manince in situatiile astea? Multumim pentru sfaturi utile.
5 comentarii
0
10-06-2011, ora 18:17
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Nu stiu cum sa adaug ce am uitat. Nepoata e constienta de ce i se intimpla dar nu se poate abtine.
0
11-06-2011, ora 00:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

1.cati ani are nepoata
de este constienta ca NU trebuie sa manance si TOTUSI mananca?

2. si daca mananca? care-i problema?

3.este f.grasuta? durdulie?

4.DAR CE PROBLEME DE STRES ARE???..banui ca-i tinerica de..
va citez:
"maninca foarte mult cind este suparata, nervoasa, stresata, intr-un cuvint, pe fond nervos. "

O seara buna.
0
11-06-2011, ora 09:46
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Nu spuneti: si ce daca maninca!! Nu e vorba de mese normale. Maninca in exces, intre mese, PINA I SE FACE RAU LA STOMAC si maninca in continuare. Are peste 30 de ani si este supraponderala dar nu asta e problema. Oamenii cind sint suparati de regula nu au pofta de mincare, de nimic. Ea este la extrema cealalta, isi descarca nervii mincind si suprasolicita stomacul, ficatul, etc. Sinteti ardeleanca de spuneti "si ce daca maninca? care-i problema?" In ce lume traiti de intrebati ce probleme de stres are? Daca scrieti numai de dragul de a va face cunoscuta pe site... nu sperati sa fiti apreciata. Spuneti-mi cum sa sterg contul. Sint medici buni aici dar unele interventii fac site-ul neserios. O zi buna:
0
11-06-2011, ora 10:07
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Nu poti stii cine posteaza din partea ailalta. Oricum omul este o suma de calitati si defecte.

Despre nepoata dvs:
Trebuie constientizat ca pot exista diversi factori care perturba mecanismul recompensei.

Opinia mea poate fi rezumata in mesajele scrise in discutia de aici:
http://forum.romedic.ro/prod/subiectul_discutiei_mele_este_fetita_de_10_ani_043445.html

Va recomand sa cautati pe net niste articole

dr. David Freed, "Dependentele alimentare"
Dependenta cybersexuala tratata cu Naltrexon

Atunci veti intelege un sablon patologic universal. Alte detalii pe privat.
0
11-06-2011, ora 10:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

Iertare DACA v-am suparat.

Ma gandeam ca nepoata are 5-6 ani si iata, NU asculta.

DAR la cei 30 ani-MULTI INAINTE...de batut NU mai puteti..si daca ea mananca, NU aveti ce-i face.

Repet totusi:

CE NECAZURI ARE DE-I ASA STRESATA?
aici trebuie vazut si rezolvata, problema.

O zi frumoasa sa aveti.

Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Dependența de alimente
  •