reactie la duphaston...sau?

28-01-2009
dorina80dorina
Nu este medic/terapeut
dorina80dorina
stiam ca sunt insarcinata, la 7 saptamani dupa efectuarea radiografiei si confirmarea sarcinii cu dezvoltare normala mi s-a prescris duphaston
la doua zile dupa ce am luat medicamentul conform prescriptiei a inceput sa-mi fie rau si sa am sangerari abundente, m-am speriat si am intrerupt tratamentul (mentionez ca nici inainte nici dupa intrerupere nu am avut greturi sau alte simptome specifice sau nespecifice sarcinii) in cateva zile dupa ce am renuntat la medicament am revenit la starea normala, am informat medicul curant, a spus ca e problema mea daca renunt sau nu la prescriptie,
n-am mai luat deloc duphaston, cand am avut 4 luni de sarcina la ecografie s-a vazut ca mi se deschide colul uterin si am fost internata cu iminenta de avort
am fost de acord cu operatia de cerclaj, mi s-a prescris din nou duphaston, le-am spus ce mi s-a intamplat anterior, mi s-a spus ca daca nu-l iau nu ajung cu sarcina la 7 luni nicidecum la termen
binenteles ca la cateva zile am avut sangerari, am fost internata la urgente, dupa o saptamana nu incetau, intre timp mi s-a prescris si amoxyclav (in urma caruia am facut anemie, nici un medic nu vrea sa semneze faptul ca sunt alergica la antibiotice desi am mai avut antecedente in spital)
am nascut prematur, la 23 saptamani, copilul a murit, (era prea mic sa supravietuiasca si mi s-a spus ca la varsta asta era sigur un copil anormal daca incercau sa-l tina in viata, ) mi s-a fisurat membrana si pierdeam lichid, stiam asta de o saptamana, dar personalul medical astepta confirmarea de laborator, aveau analizele, mi se recolta sange in fiecare zi, vedeau starea in care sunt si totusi nu credeau ca poate fi din cauza unui medicament,
VREAU SA STIU DACA SUNT CAURI SIMILARE in tara sau in alta parte si daca poate fi confirmata de cineva abilitat ca reactiile negative pot fi din cauza medicamentelor
multumesc anticipat, -
2 comentarii
0
29-01-2009, ora 09:28
ancativilu
Nu este medic/terapeut
ancativilu
Am avut probleme cu orgametrilul am spus medicului si a avut aceeasi reactie mi-a spus ca e problema mea daca nu-l iau.Am schimbat medicul i-am explicat problema si mi-a prescris UTROGESTAN. Am luat mult in greutate. Am mai schimbat de atunci 2 medici. In sfirsit am gasit o doctorita care a stat indelung de vorba cu mine si mi-a prescris DUPHASTON Cu acesta in a doua luna de tratament am avut sangerari. Ce vreau sa spun e ca aceste tratamente au reactii adverse destul de mari. Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa -ti gasesti un medic care sa-ti acorde timp si sa-ti explice pe indelete ce se intimpla cu organismul tau. Vei avea incredere in el si totul va parea mai usor.
0
09-12-2010, ora 18:30
ioaaioaa
Nu este medic/terapeut
ioaaioaa
vreau sa va cer un sfat! Acu 2 ani am avut o sarcina in care bb a avut prb de tub neural am facut intrerupere la 17 sapt. Acum sunt dinou insarcinata de5 sapt medicul mia rec Duphaston pt dureri am ceva dureri dar nu permanente imi e cam frica sa iau pt reactii asupra bb.Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.