Reactii adverse intre musetel si sedative.

17-10-2014
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Este important sa stim de reactiile adverse care pot aparea in urma consumarii ceaiurilor in combinatie cu sedative.
Dupa experienta personala, descriu cat mai scurt ; sunt in tratament cu anxiar... si am luat sfaturile altor persoane care nu sunt in tratament medicamentos... si apoi am trecut la fapte, ca ceaiurile calmante fac bine. Pe timpul zilei am consumat ceai de musetel planta, care este in concetratie mai mare fata de ceai in plic, observam in urma consumarii o stare foarte relaxanta, buna stare de dizpozitie... Am ajuns sa beau pe zi cate patru cani de ceai de musetel. Am observat din prima beneficiile ceaiului de musetel, dar ce pacat ca nu merge cu medicatie, si asa... a venit noaptea, doar credeam ca pot dormi de la musetel... dar mi-am dat seama ca nu pot dormi, si am luat un mg anxiar... apoi sa vezi in 30 de minute. furnicaturi de la inima spre creier, intepaturi in partea pieptului, partea gatului. Apoi fericit ca a trecut 30 de minute...au incetinat furnicaturile si a inceput inima...Nu pute-am sa dorm din cauza inimi, cand adorme-am ma trezea inima ( din cauza ritmului cardiatic ).
3 comentarii
0
19-10-2014, ora 13:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mai adauga si putina lavanda in infuzie iar asta o sa potoleasca papitatiile ! Nu te poti baza pe musetel sa-ti ia anxietatea asa ca nu musetelul e de vina ci lipsa medicatiei adecvate !

Vad ca inca te mai ocupi cu umorul involuntar, eu am mostra produsa de tine pe care o recitesc din cand in cand ca sa ma binedispun ! :)

Multa sanatate !
0
19-10-2014, ora 23:20
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În acelaşi timp, reacţiile adverse nu sunt general valabile, ci depind în majoritatea cazurilor de vulnerabilităţi şi predispoziţii individuale. În plus, simptomele descrise pot fi anccentuate de anxietate.

Sănătate,
C.A.N.
0
27-10-2014, ora 12:43
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Stevens... intotdeauna te-am apreciat asa cum vezi lucrurile, si e bine ca esti bine..Te referi la combinatia intre musetel si putina lavanda... zii mai multe, poate fi un sfat de dorit pentru oricine, nu ca nu as fi eu in primul rand sa ascult....
Ce stii despre reactile adverse intre ceaiurile planta si medicamente?Daca stii ceva anunta-ma, chiar sunt curios. Oricum, curiosi mor repede, doar in situatie de ghinion....
Despre ceaiurile la plic, sa le aduc in cunostinta, sa nu se intealaga o confuzie intre ele, adica ceaiul la plic e mult mai slab, am inteles?da... ...Ceaiurile astea nu le implic in teza, pentru ca sunt mai in putina cantitate si cu efect slab. Ceaiurile adevarate... sunt ceaiurile planta... fara sa fie macinate si selectate.. adica ;floare la floare...tulpina la tulpina, care contine cu total altceva, corect? Ceaiurile planta sunt niste minuni, doar pentru anumite lucruri, aduc beneficii.
Dar intotdeauna sa tinem cont ca suntem in tratament psihiatric si sa punem semnul intrebari.. Oare merge ceaiul respectiv cu medicamente? Si toti sa va puneti semnul intrebarii.....

Cristian Andrei Nica... ne cunoastem dupa vechi timpuri, asa zisul si pomenitul romedic. Zici... ca reactiile adverse nu sunt in general valabile... eu cred ca gresest amarnic. Exista reactii adverse si foarte valabile pentru toti....
Dupa cum zici tu...de anxietate. Anxietatea se manifesta altfel...daca doresti sa cauti pe internet, e si modul cel mai usor de a gasi informatii... sa vezi domne...cum se manifesta anxietate. Eu cred ca incurand o sa-ti schimb parea despre...

Sa completezi teza...Ceaiurile au reactii adverse cu multe altele, fie si alcoolul, tigarile, ceaiurile, medicaméntele...Reactiile adverse pot fi neobservata, observate slab, observate tare sau chiar imspaimantator de obsérvate.

Va doresc multa sanatate si o zi cu soare cald.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul