Reactii adverse nexium

11-05-2012
florin91
Nu este medic/terapeut
florin91
Buna ziua. Am fost depistat pozitiv cu bacteria helicobacter pylori si am primit un tratament pe baza de antibiotice: claritromicina 500mg si amoxicilina 1000 mg si nexium 20mg, pe o saptamana si nexium pe 2. Pe durata tratamemtului pot spune ca m-am simtit destul de rau vre-o 3 zile din sapte (am pus asta pe seama antibioticelor puternice si pe faptul ca sunt destul de slab d.p.d.v fizic 58kg), stari de greata, nu foarte intense, dureri musculare si putin constipat. Dupa aceste 7 zile nu am mai continuat tratamentul cu nexium (mai am pastile pentru o saptamana) crezand ca sunt cauza constipatiei mele (scaune tari si dese cam 3 pe zi). Dupa 2 zile in care am avut o stare de greata, in special dupa mese, si bolboroseli stomacale puternice (practic simptomele pentru care am fost la medic si mi-am facut analizele fiind depistat cu hp) am decis ca ieri (dupa 3 zile de la stoparea tratamentului) sa termin nexium-ul care imi mai ramasese. Ieri spre seara am observat o mancarime a pielii pe care o am si astazi si m-am speriat foarte tare. Sa fie oare mancarimea de la nexium, sa fie oare debutul sindromului stevens-johnson? Asi dori sfaturile dvs cu privire la problema mea si care ar fi urmatoarele simptome aparute care ar trebui sa ma ingrijoreze. Si ultima intrebare, acest sindrom stevens-johnson este o boala pe care o ai din totdeauna sau o boala care poate aparea la oricine ia medicamente? Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
13-05-2012, ora 08:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sindromul Steven Johnson e o boala grava, cu multiple eruptii la nivel cutanat, nu doar un pic de mancarime. ; chiar in forma mai usoara de boala apar leziuni pe piele, in special pe dosul mainilor ; nu e o boala pe care o ai dintotdeauna, apare la persoanele sensibile, alergice ; cauzele SSJ sant nu numai medicamentele, ci si anumiti agenti infectiosi [ cum ar fi virusul herpetic, cel ce cauzeaza herpesul ], iar la un numar destul de mare de cazuri nu se descopera de ce a aparut acesta boala.Nu e un debut al SSJ, nu ai asa ceva.Tratamentul pentru infectia cu HP trebuie urmat corect ; greata, mancarimea de piele, pot fi semne ca aceasta bacterie e distrusa. Mananca saptamanal brocoli, invata-te si consuma mai multa varza, bea dimineata moare de varza ; la farmaciile naturiste gasesti extract de mastic [ Mastic Gum ], ceaiuri pentru gastrita pe care o ai.Nu fuma, nu manca condimentat, nu bea lichide foarte reci sau prea fierbinti..Tratamentul pentru HP trebuie urmat mai multe luni de zile ; tine si regim alimentar, iar la 6 luni sa repeti testul pentru HP.
0
08-08-2013, ora 10:54
jiva43
Nu este medic/terapeut
jiva43
Buna ziua. Ma tratez cu Nexium 20 (cateodata si de 40) de aproximativ 5 ani. Imi place mult sa consum Grefruit. Daca ma tratez cu Nexium, pot sa consum grefruit? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: