Reactii secundare la antibiotice

07-12-2011
miha21
Nu este medic/terapeut
miha21
Buna ziua!Am si eu o problema.De cateva zile ma confrunt cu o serie de simptome cum ar fi tuse, dureri in zona toracica si dureri in gat.Ieri am fost la medicul de familie si m-a diagnosticat cu BRONSITA ACUTA.Mi-a prescris ca si tratament antibiotice ZINNAT(500 mg 1 la 12 ore) si EUROSPAL(2 /zi).Ieri am luat cele 2 pastile de EUROSPAL, la pranz si seara iar pastila de ZINNAT, seara.Vreau sa spun ca la scurt interval de timp dupa ce am luat doar pastilele de EUROSPAL aveam stari de somnolenta in continuu.Iar a doua zi, azi, dupa ce m-am trezit si m-am ridicat din pat aveam senzatie de voma, dureri in zona epigastrica, tahicardie, cefalee, ameteli iar in cele din urma am lesinat.Nu am idee de ce am avut aceste simptome...este necesar sa intrerup acest tratament? Ce trebuie sa fac?
1 comentarii
0
29-08-2019, ora 18:30
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Mergeți la alergologie pentru a vă testa la medicamentele utilizate recent, iar dacă se va dovezi o sensibilitate, respectiv alergie, mergeți la medic pentru a vă prescrie medicamente din alte clase, pentru a preveni reapariția acestei simptomatologii. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: