Reactiile adverse la Eglonyl, le tratam?

28-08-2008
black_beauty
Nu este medic/terapeut
black_beauty
Din luna mai 08 fac tratament cu Seroxat 20 mg/zi pentru un episod depresiv major, pot sa spun ca am bifat toate simptomele depresiei(pierderea stimei de sine, disperare, izolare, pierderea interesului pentru orice fel de activitate...etc)In paralel mi s-a prescris si Eglonyl 50mg/zi pentru indepartatrea ideatiei negative.Toate bune si frumoase, ma simt ceva mai bine, dar am facut toate reactiile adverse posibile, printre care cele mai ingrijoratoare sunt galactoreea si absenta menstrautiei. Ce ar trebui sa fac :sa tratez aceste reactii adverse sau vor dispare.Acum am intrerupt tratmentul cu Eglonyl de 2 saptamani.
Cat despre tratamnetul cu Seroxat, ameliorarea simptomelor a fost foarte lenta, incat ma intreb daca imi voi mai reveni vreodata la starea dinainte de depresie.Acum sunt parca inhibata in fata altor persoane, conversez mai greu si nu mi-a revenit pofta de viata pe deplin.
14 comentarii
0
29-08-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Vorbiti cu medicul, spuneti-i ca v-a disparut menstruatia, eu stiu ca aceasta revine dupa un timp. Cel mai in masura sa va sfatuiasca este medicul. Cautati unul bun.
Depresia trece, si eu am avut la 16 ani si mi-a trecut in vreo 8 luni.
Aveti rabdare si speranta. trebuie sa aveti o viata linistita si sa va ajute cei dragi cu multa afectiune.
Multa sanatate!
0
29-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Unle reactii adverse se diminueaza sau chiar dispar in timp datorita tolerantei organismului fata de substanta care determina reactia, insa reactiile pe care tu le ai sunt deja mult prea mari pentru a continua tratamentul; sfatul meu este sa mergi la medic si sa incerce sa ti-l schimbe sau sa micsoreze doza pana la o limita optima!
0
03-11-2008, ora 16:05
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna ziua,
As dori sa stiu daca este recomandat medicamentul Eglonyl pt.anxietate generalizata.
De 5 ani sufar de insomnie crunta deci efectiv ma asez in pat sunt franta de obosita dar nu pot s-adorm.Cu greu adorm cu fel si fel de medicamente dar maxim3-4 ore si ma trezesc.
Momentan iau Remeron, Calmepan si Stilnox si as dori sa stiu daca mi-ar folosi si eglonyl-ul pt.ca am inteles ca este bun pt.anxietate si mai ales pt.negativism.
Va rog daca ma puteti ajuta si cu alte sfaturi, sunt disperata.

Multumesc!
0
03-11-2008, ora 17:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Tratamentul pe care il luati dvs. este extraordinar de puternic (din pacate nu ati spus si dozele pe care le luati).

REMERON contine mirtazapina (15 mg, 30 mg sau 45 mg), o substanta antidepresiva, introdusa de Organon in 1994. Face parte din categoria NsSSAs (Noradrenergic and Selectiv Serotoninergic Antidepressants). Functioneaza prin blocarea receptorilor serotoninici 5HT2, 5HT3 cei alpha 2 adrenergici marind cantitatea de serotonina disponibila pentru receptorul 5HT1 care poseda activitate antidepresiva si anxiolitica semnificativa. Blocarea receptorilor presinaptici alpha 2 adrenergici mareste cantitatea de noradrenalina in unele parti ale creierului.
In concluzie este un medicament care in doze de minim 15 mg/zi este folosit cu succes in depresii majore, atacuri de panica, sindrom de anxietate generalizata, tulburare obsesiv-compulsiva. Este f bun, urmati trat. conform prescriptiei si asigurati-va ca nu uitati nici o doza si mai ales sa nu ramaneti fara medicament, pentru ca in acest caz apar unele sipmtome specifice sindromului de sevraj.

CALMEPAM contine 1, 5 mg sau 3 mg de bromazepam, o benzodiazepina foarte potenta pentru tratamentul urmatoarelor afectiuni: anxietate, sindrom de sevraj pentru calmare, tensiune si agitatie, tulburari functionale care determina agitatie etc... Este bunicel, dar folosit mai mult de 4 saptamani provoaca dependenta!!!

STILNOX contine 10 mg de zolpidem, un hipnotic, de fapt mai exact un hipnoinductor (determina aparitia somnului). Este bun dar are multe reactii adverse cu atat mai mault cu cat este utilizat cu un antidepresiv si o benzodiazepina...


EGLONYL-ul contine 50 de mg (acum depinde daca este forte sau nu) de sulpiridum, o substanta folosita pentru tratamentul schizofreniei si depresiei, datorita capacitatii sale de a bloca unii receptori dopaminergici in special cei D2, ceea ce duce la marirea cantitatii de dopamina disponibila pentru ceilalti receptori. Blocarea receptorilor D2 duce si la cresterea cantitatii de prolactina care poate provoca galactoree, lipsa libidoului etc. In cazul dvs. nu vi l-as recomanda!!!

Insomnia se poate trata natural cu urmatoarele suplimente alimentare foarte eficiente, incercati-le si veti vede ca nu ma insel:

- BIO-Melatonina de la Pharma Nord (Melatonina este un neurohormon secretat la lasarea intunericului de celulele pinealocite din glanda pineala (epifiza) aflata in creier. Este sintetizat din serotonina (5HT) si este unul dintre putinele produse care asigura un somn de calitate si o trezire rapida. Se ia cu o jumatate de ora inainte de culcare, la aceeasi ora in fiecare seara si se doarme intr-o camera perfect intunecata, fara veioze aprinse, televizoare aprinse etc.) In cazul unei insomnii severe se administreaza pana la maxim 3 capsule.

- Somn Usor, este o combinatie de plante care induc somnul natural si nu creaza dependenta.

- GABA (acid gama aminobutiric) este un neurotransmitator inhibitor produs de sistemul nervos central a carui concentratie scade o data cu varsta. Este utilizat de catre creier pentru a a promova starea de calm si tranchilitate (calmare a starii de nervozitate).
Neutralizeaza efectele stimulative ale glutamatului, neurotransmitator antagonic secreat in creier. cu alte cuvinte, gaba este arma principala a creierului in lupta contra stresului si nervozitatii.
Ajuta la mentinerea integritatii celulelor nervoase prevenind "arderea" adica obosirea acestora.

Zolpidem-ul din Stilnox nu face decat sa mareasca activitatea GABA, de aceea este bun pt tratarea insomniei.
NUMAI BINE si multa sanatate!
0
03-11-2008, ora 17:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scz pt greselile gramaticale, am scris foarte repede textul!!! :)
0
04-11-2008, ora 11:30
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
iti multumesc frumos pt.raspuns!
remeron iau 1 comprimat de 30 mg. seara.
aseara de ex. am luat normal remeronul, calmepan dar numai 1/2 3 mg. si un stylnox, am adormit 3 ore si m-am trezit fara sa mai pot adormi.
incerc si cu biomelatonina, mersi.

multa sanatate!
0
06-11-2008, ora 15:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
30 de mg este o cantitate f mare, ar fi suficienta pt un cal sa doarma neintors timp de minim 6 ore!
Problema dvs. este destul de mare si luati prea multe medicamente, ar trebui sa renuntati treptat la Calmepan si la Stylnox si sa luati doar Remeron si Bio-Melatonina 2 seara cu 30 de min inainte de a va culca in fiecare seara la aceeasi ora!

Nu stiu cine v-a dat acest trat. dar in timp veti ajunge "Imuna" la anxiolitice, hipnotice, benzodiazepine etc. daca mai luati asa multe. Si colac peste pupaza mai vroiati si Eglonyl!

Va recomand sa fiti mai prudenta cu administrarea antidepresivelor, antipsihoticelor, benzodiazepinelor etc... nu sunt de joaca!!!

Numai Bine si Multa multa multa sanatate fara medicamente!
0
10-08-2009, ora 19:27
IulianaU
Nu este medic/terapeut
IulianaU
Si eu am facut tratament cu seroxat-20 mg/zi si eglonyl-50 mg/zi timp de 6 luni pana pe 15 iunie 2009, dupa recomandarea medicului, si aproape ca am atins vechea stare de bine. Dupa o luna au reaparut insa starile de anxietate si gandurile negative obsesive. Mai rau e ca am devenit geloasa si suspicioasa in acest sens si imi dau seama ca acest lucru imi afecteaza negativ relatia cu sotul meu, care de altfel este destul de buna. Nu pot sa mai iau medicatie pentru ca in tentionez sa raman insarcinata, dar mi-e frica sa nu ma ia mai rau starile astea. Oare exista vindecare pentru asa ceva? Sau macar o ameliorare semnificativa pe termen mai lung? Stie cineva daca m-as putea mentine deocamdata pe linia de plutire cu medicamente naturiste?
0
10-08-2009, ora 20:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Doamna Iuliana, va rog sa consultati un medic fitoterapeut care sa incerce sa va ajute cu produse din plante, pt. ca medicamentele antidepresive/benzodiazepine sintetice va sunt TOTAL interzise, spre binele viitorului dvs. copil!

Incercati sa ganditi pozitiv, ascultati muzica, plimbati-va prin parc, rugati-va la Bunul Dumnezeu etc.
Nicio boala nu este incurabila, unde medicina NU poate trata, trateaza DUMNEZEU, asa ca cereti si vi se va da. Credinta muta si muntii din loc, important este sa fie cat mai puternica, neconditionata si cat de cat pura!


Toate cele bune si multa sanatate;)
0
12-06-2010, ora 22:37
simmona
Nu este medic/terapeut
simmona
Buna nick, sufar de 3 ani si jumatate de fagofobie, nu pot inghiti mancarea, dar fara o cauza organica.am incercat diverse tratamente psihiatrice, ultimul fiind doxepin 4 pe zi si eglonyl 50 mg pe zi.de cand iau cate 4 doxepine(doza a fost marita) am inceput sa am aritmii.zilele ce urmeaza intentionez sa reduc doza si sa intrerup definitiv eglonylu, deoarece medicul psihiatru care mi-a dat tratamentul este in concediu, iar telefonul mobil nu-l am ca sa-i spun ca ma simt rau, si atunci le reduc pt ca am dureri mari de inima.mentionez ca am 21 de ani, nu stiu ce sa mai fac, am fost si in germania, am facut ca analize toti neurotransmitatorii, dar nimeni din Ro nu stie ce sa-mi dea, ma gandesc ca in functie de analizele astea ar trebui prescris un tratament psihiatric.ai putea sa ma indrumi cumva?tu ce specialitate ai?Mi se par totusi cam periculoase pastilele pe care le iau
0
14-06-2010, ora 11:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ black_beauty

Orice medicament care iti produce galactoree si intreruperea menstruatiei trebuie schimbat.
Eu am avut aceleasi simptome si am facut prostia sa cred ca daca nu ma doare nimic totul e ok dar nu a fost asa. Am avut menstruatia intrerupta o data 7 luni (din cauza rispoleptului) si o data vreo 8 luni (din cauza solianului).
Pina la urma mi-am dat seama nu trebuie sa le mai iau dar era prea tarziu pentru ca am inceput sa fac tot felul de afectiuni specifice menopauzei, nu varstei mele, care este 32 de ani. Acum ma lupt din greu cu sechelele cu care am ramas si umblu pe la toti doctorii.
0
16-08-2010, ora 13:15
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
La Seroxat scrie ca efectele se simt cam intr-o saptamana.Eu le-am simtit dupa 2 zile jumate.Depinde de la persoana la persoana si cat de grava e problema.Eu aveam atacuri de panica lungi si dese.Le aveam de app.2 ani.
0
16-08-2010, ora 13:19
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
Referitor la inhibitii, conversare, pofta de viata...medicamentele doar amelioreaza simptomele nu cauzele.De aceea, se face in paralel si psihoterapie.
0
07-02-2020, ora 20:37
Volvo
Nu este medic/terapeut
Volvo
Eu am anxietate din noiembrie 2019 si mi-a prescris inititial Anxiar, pe care il iau si acum, fiind singurul care ma scoate din anxietate.Am incercat Zoloft, Fobiless dar mi-au dat reactii adverse si a trebuit sa ma duc la alt psihiatru care mi-a dat Tonotil, Nyrvusal si Eglonyl 50mg. 2tb/zi.Iau de 5zile si nu vad nici o scadere a anxietatii.Credeam ca Eglonylul ma va ajuta, trebuie sa apelez la Anxiar in continuare.Iau Anxiarul de 3luni.Cunoasteti in cat timp isi face efectul Eglonilul si daca ma va ajuta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul