recidiva - acnee

14-02-2008
louli
Nu este medic/terapeut
louli
Am avut probleme cu acneea, iar medicul mi-a recomandat yasmin si unguent smooderm sau retin A. Problema mea s-a ameliorat, dar am observat ca-mi apar cosuri in exact aceleasi locuri. Imi pueti spune care ar putea fi cauza?
4 comentarii
0
14-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Poate trebuie inlocuit Yasmin cu Laurina.
0
03-11-2008, ora 13:15
angema
Nu este medic/terapeut
angema
ptr dr mihalache: e poibil ca eu si partenerul meu sa avem clamidia in alte zone( gura, anus) decat cele genitale? avem acest microbsi il tratam de ceva timp. exista vreun tratament ptr celelalte zone afectate sau antibioticele ptr.clamidia au efect ptr toate zonele. daca exista imi puteti prescrie medicamentul?
0
03-11-2008, ora 13:27
angema
Nu este medic/terapeut
angema
ptr dr mihalache- de 3 ani avem problema dar de 3 luni facem tratament ptr ca atunci am reusit sa o depistam. primul tratament :clamidia -maxim, tratamentul a fost cu doxiciclina.la o luna a aparut si pana la medi am luat cu partenerul tot doxiciclina, apoi la al 2 test de sectretie a iesit clamidia minim. am luat azitrox si poliginax.prt partenet azitox aceeasi doza. azi partenerul meu a facut analize la sange ptr clamidia si anume IgG. ESTE DE AJUNS? eu voi face sectetia. daca nu se va vindeca nici acum ce pot face? suntem disperati!! eu am o rana mica pe col toti medicii au spus ca se va vindeca odata cu microbul, dar nu sa intamplat pana acum. credeti ca ar trebui cauterizata asa cum este? ce analize sunt necesare ptr. o depistare mai eficienta a clamidiei? este daunator sexul oal neprotejat intre mine si partenerul meu daca suntem purtatori ai acestui microb? VA ROG SA MA AJUTATI NU STIU CE SA MAI FAC.
0
07-11-2008, ora 15:45
angema
Nu este medic/terapeut
angema
da nu mai raspundeti!?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •