Recidiva bursita cot

26-06-2014
mirceac
Nu este medic/terapeut
mirceac
Buna ziua!
Nu am gasit pe Forum o lamurire : dupa ce mi-a fost extras acum doua luni lichidul + injectarea de Diprophos, bursita a recidivat. Este din nou cat o nuca, ceva mai tare/consistenta decat prima si pielea este acoperita de o usoara roseata. Imi recomandati excizia sau din nou extragerea lichidului + Doprophos?
Precizez ca am evitat si evit in continuare sa, , suprasolicit' coatele - stiu ca favorizeaza aparitia bursitelor.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
6 comentarii
0
26-06-2014, ora 12:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Se poate discuta extragerea din nou a lichidului, dar fara administrare de produse cortizonice.
Nu trebuie sa neglijati evitarea solicitarii directe a zonei respective.
Finalmente, se poate discuta si interventia chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-06-2014, ora 13:11
mirceac
Nu este medic/terapeut
mirceac
Va multumesc mult! O zi buna!
0
27-08-2014, ora 14:59
denis pop
Nu este medic/terapeut
denis pop
Buna ziua as vrea sa imi dati un sfat acu.s un an am fost operat la cot (fractura cap radial)si acuma daca imi pun mana pe ceva si ma apas tot pusca ceva la cot ca o zgarietura a oaselor..imi puteti spune ce poate fi si ce trebuie sa fac ?
0
28-08-2014, ora 10:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles expresia: """pusca ceva la cot""", ce legatura are cotul cu pusca, sunteti sportiv profesionist (practicant de tir sportiv, biatlon, triatlon)??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-11-2014, ora 07:19
florinelb
Nu este medic/terapeut
florinelb
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu rezultatul unei ecografii pe care am facut-o la coapsa stanga, in urma unor dureri pe care le am in partea coapsei stangi, zona antero-laterala (inclusiv fesa stanga).Am 44ani, 1.75minaltime, 86kg, munca de birou dar practicam alergatul la banda 4-5 ori pe saptamana:
"Examinarea ecografica a regiunii peritrohanteriene pe partea stanga evidentiaza:
- corticala osoasa trohanteriana cu contur neregulat, cu entezofite de insertie a muschiului gluteu mijlociu, respectiv vast lateral, fascia lata supraiacenta fiind usor ingrosata sicu aspect bistratificat
- fina lama de lichid de cca 1mm grosime in bursa peritrohanteriana
- banda ilio-tibiala ingrosata fusiform, hipoecogena, in segmentul situat in vecinatatea si usor cranial de condilul femural lateral
- nerv sciatic stang cu structura fasciculara normala, fara compresii extrinseci
- structuri musculare ala compartimentului antero-lateral al coapsei stangi, fara procese focale inlocuitoare de spatiu"

Va multumesc.
0
08-11-2014, ora 07:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Echografia nu este un scop in sine: facem echografia si gata, avem diagnosticul.
Echografia este un examen valoros, insa numai daca este practicata si interpretata strict de cel care efectueaza examinarea clinica. In rest, ramane total inutila, ba chiar introduce elemente de natura sa nelinisteasca pacientul...
In rest, cu mare probabilitate este vorba despre o supra-solicitare mecanica a aparatului locomotor, in conditiile celor 15 kg in exces si in conditiile efortului fabulos pe care il descrieti.
Trebuie sa opriti imediat acest efort fabulos, sa scapati de greutatea in exces, iar rezultatele vor fi favorabile in cateva luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirug ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: