RECIDIVA DE MELANOM SAU NU?

27-02-2009
valy_s_79
Nu este medic/terapeut
valy_s_79
Cu 5 ani in urma am fost operata de un melanom malibn si urmat de un tratament cu interferon timp de un an. De ceva vreme am o durere pe osul iliac partea dreapta si se lasa durerea pe picior. Ajung la reumatologie si in urma unor analize (vsh-92 ;fibrinogen-660 ; pcr-6.121 si HLA_B27 si un RMN ) mi se spune ca am un inceput de spondilita anchilozanta urmand un tratament cu celebrex 200mg. Dupa 4 luni de tratament cedeaza durerea dar nu in totalitate de pe osul iliac si apare o noua durere inginala care se lasa pe picior pana in genunchi.continui tratamentul cu celebrex inca 2 luni aproximativ si remarc o unflatura inghinala pe muschiul psoas si izopsoas drept. In momentul acela dr reumatolog ma trimite la oncologie tinand cont de diacnosticul de melanom pe care il aveam pus acum 5 ani. Fac 2 ct (tomograf) si mi se spune ca e o masa izohipodensa puternic vascularizata pe muschiul psoas si izopsoas drept presupunandu-sein prima faza de o recidiva de melanim. sunt pusa sa fac o punctie din masa care se vedea la ct. materia scoasa de acolo la punctie avea aspect de coptura foarte densa de o culoare galbena. Se duce proba la laborator la anatomopatologie si rezultatul este: nu exista celula maligna dar nici alte bacterii sau streptococi nu exista, iese mediu steril. Dr care mi-a facut punctia sugereaza punerea unei drene pt a drena materia de acolo. Se pune drena si scoate dr atunci 840ml de coptura si imi sugereaza ca ar fi un abces tbc.dupa inca 2 sapt. ne avand diagnostic si ca urmare nici tratament Se cere sa se faca o biopsie. Se face si biopsie si se trimite la laborator cu suspiciunea de abces tbc. Analiza se face in 2 loboratoare de anatomopatologie, la oncologie si la tbc.din biopsie la ambele laboratoare rezultatul este acelas: nu exista celula maligna si nici tbc, este tesut muscular fara modificari. Tot la laborator la tbc din drena se colecteaza materie si este dusa la laboratot. La proba microscopica iese negativ ramane de vazut ce iese la culturi care ies in 30-60-90 zile. Drena inca nu am scoso ca genereaza materie in continuare si preventiv mi sa dat un tratament complet de tbc sa vada daca reactionez la el fiind pusa o suspiciune de tbc. analizele de sange pe care le-am m-ai facut ies bune. Acum sunt o enigma pt medici oncologi pt ca daca la inceput erau convinsi ca este o recidiva a melanomului acum nu m-ai stiu ce sa spuna pt ca analizele sunt bune, organele nu sunt afectate nici unul, din punctie si biopsie nu iese celula maligna dar nici altceva. Puteti sa imi sugerati ceva, sau sa ma indrumati undeva unde as putea sa descopar ce este? Este recidiva de melanom? Este o recidiva osoasa? Este abces tbc?(se spune ca e posibil sa iasa m-ai greu la analize) Sau este altceva. Umblu de foarte mult timp si nu am un rezultat. VA MULTUMESC ANTICIPAT CELOR CARE AR PUTEA SA MA AJUTE SAU SA MA INDRUME UNDEVA.
1 comentarii
0
22-02-2010, ora 00:30
valy_s_79
Nu este medic/terapeut
valy_s_79
E ADEVARAT CA REVIN DUPA CEVA VREME, POATE EXPERIENTA MEA VA FOLOSI LA CINEVA. DUPA ATATA UMBATURA PROBELE DE CULTURA DE LA SPITALUL DE TBC DIN BUCURESTI IES POZITIVE LA 45 DE ZILE SI SE CONFIRMA PREZENTA TBC-ULUI, SI PANA LA URMA SE PUNE DIAGNOSTICUL DE ABCES TBC IN MUSCHIUL PSOAS DREPT. AM URMAT TRATAMENTUL CU TUBERCULOSTATICE TIMP DE 10 LUNI.AM TERMINAT TRATAMENTUL IN NOEMBRIE 2009. MI SA SUGERAT SA STAU CATEVA LUNI DE LA INTRERUPEREA TRATAMENTULUI SI APOI SA FAC UN CT (COMPIUTER TOMOGRAF) SA VEDEM CUM MAI EVOLUEAZA DUPA OPRIREA TRATAMENTULUI. AM SA MA DUC LUNA VIITOARE LA BUCURESTI PT ASTA. ACUM POT SA SPUN CA SUNT BINE, DESI AM UN JUNGHI IN COASTA DREAPTA CARE DIN CAND IN CAND RADIAZA IN UMAR MI SA EXPLICAT CA ESTE DE LA FIERE FIIND LENESA SI MALOASA DESI NU ARE DISFUNCTII. CU AJUTORUL UNOR PICATIRI (ROVACOL) VAD CA AM MAI SCAPAT DE DURERE DESI ACESTE PICATURI LE-AM DESCOPERIT RECENT. EXISTA TOTUS O CHESTIE CARE MA PUNE PE GANDURI, NOAPTEA MA TREZESC CU O DURERE DE SPATE CARE AS PUTEAO DESCRIE CA O COMBINATIE DE DURERE DE COLOANA SI O DURERE DE MUSCHI CARE IMEDIAT DUPA CE MA RIDIC DIN PAT DUREREA DISPARE.AM TOT FACUT TOT FELUL DE ANALIZE SI TOATE IES BUNE. NU STIU CE SA ZIC INCA AM MULTE SEMNE DE INTREBARE. ACUM RAMANE DE VAZUT, CU DUMNEZEU INAINTE SI CAT SUNT PE PICIOARE SI SUNT ZIC EU TOTUS IN REGULA II DAM INAINTE. SANATATE TUTUROR

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.