Recidiva TBC-va rog din suflet sa-mi raspundeti!!!

13-03-2009
nicolettamaria
Nu este medic/terapeut
nicolettamaria
Buna ziua,

am doar 24 de ani si la virsta de 17 ani am descoperit ca am TBC pulmonar.
cu bacil negativ pe care il luasem de la mama mea si in urma careia sa imbolnavit toata familia.

M-am tratat, stand internata in spital in Romania timp de 2 luni in conditii mizerabile...
Primele 2 luni cat am stat internata am urmat tratamentul injectabil si medicamentos specific acestei boli(etambutol, hidrazida, etc)...Dupa care am urmat alte 6 luni de tratament cu medicamente pe care le luam 3 zile pe saptamana(lunea, miercurea si vinerea).

Dupa terminarea tratamentului examenul de sputa iesise negativ iar ecografiile la plamini erau perfecte!!
Totul reintrase in normal.
Nu aveam sa fac decat un control de sputa si o ecografie la plamini odata pe an.
Totul era in regula.
Pana intr-o zi insa...

Cand, dupa 4 ani...
ma intorsesem proaspat din Thailanda unde statusem 3 luni(adica la 21 de ani), chiar de ziua mea boala a recidivat!!
De aceasta data fiind mai severa, insa tot fara nici un fel simptom si cu hemoptizie acuta ca si prima oara!!!
Am ajuns la urgente deoarece ma innecam cu sange, unde medicii au constatat ca este vorba despre TBC
Cosmarul redevenise realitate!!

Nu-mi venea sa cred ca la varsta mea aveam sa sufar atat...
Am refuzat sa ma tratez in Romania date fiind conditiile de aici si m-am internat in Italia la renumitul spital de TBC
Forlanini din Roma.

Aici am primit o ingrijire extraordinara desi starea mea era sub orice critica.
Nu putem sa ma hranesc si ma ajutau asistentele...
Luam pastile cu pumnul, acestea fiind aceleasi pe care le urmasem si in Romania prima oara, doar ca ei mai adaugasera cateva pastile de protectie pt restul organismului.

Fiind la a doua abatere corpul era mult mai slabit iar organismul devenise sensibilizat la medicamentatia toxica pe care o urmasem si pe care aveam sa o urmez din nou pt inca 9 luni..
Primele 3 luni am stat in spital pe tratament medicamentos si injectabil zilnic, apoi am urmat alte 6 luni doar cu medicamente tot cate 3 zile pe saptamana.

M-am tratat de TBC insa m-am ales cu alte boli, cum ar fi :gastrita acuta hiper-acida, candidoza (in urma consumului excesiv de antibiotice), probleme cu ochii(de la etambutol), ficatul si o mare sensibilitate la antibiotice.
Intr-un final am terminat si al doilea tratament.

Tin sa mentionez ca in tot acest timp am locuit singura departe de familie, mama mea locuind in Irlanda iar de restul nu mai stiu nimic.

M-am vindecat complet insa mi-e tare teama sa nu reapara.
Va rog din suflet sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1.Aveti idee de ce a recidivat din nou tinand cont de faptul ca dusesem tratamentul la bun sfarsit si ca la carte???
2.Este posibil sa mai recidiveze in timp desi am numai 24 de ani??
3.Exista vre-un tratament care sa previna reaparitia acestei cumplite boli si sa-mi mentin plamanii sanatosi???
4. Sa-mi fi afectat faptul ca am stat in Thailanda 3 luni unde erau 40 de grade cu clima tropical-umeda???!!!
Este posibil ca acest schimb de clima sa-mi fi daunat atat de mult incat sa ma imbolnavesc din nou??!!
5.Ce ma sfatuiti pe viitor??

Va rog din suflet sa-mi raspundeti!!!
Desi au trecut 3 ani stau cu aceasta teama in suflet!!!
Nu doresc la nimeni sa treaca prin ce am trecut eu.

Va multumesc din inima si astept raspunsurile dumneavoastra.
36 comentarii 12 Înainte ›
0
24-04-2009, ora 23:02
ailama
Nu este medic/terapeut
ailama
Buna seara!
Sunt intrebari care ma bantuie si pe mine...
Eu am aflat abia acum ca am TBC.Sunt in tratament la a 6-a luna.Totul e O.K.Pana la.recidiva...
Am aceeasi spaima, mi-e frica sa ma gandesc ca trebuie sa gandesc ca o sa reancep o viata normala, mi-e frica de faptul ca si copilul si familia mea se pot imbolnavi, anturajul din care fac parte la fel.
Cred ca totul tine de destin...Am vazut in spital moduri de a trai care mi-au contorsionat gandirea...nu credeam ca o sa ajung sa traiesc acest calvar, nu-l concepeam de altfel...dar...asta e, n-ai ce face!
Se face banuiesc tot ce este posibil, insa.dupa parerea mea nu se pot schimba mentalitatile...
E greu sa traiesti ca-n Rai, viata in general e super-dura pentru toate categoriile sociale si de aceea TBC-ul mai are inca de ros...
Nu ne cunoastem, dar va doresc o viata fara recidive, oricum semnul intrebari, cred eu, va exista intotdeauna, pentru cei ca noi.
In speranta ca v-am adus o umbra de solidaritate, sanatate si.mult noroc!
0
03-07-2009, ora 18:55
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna nicolettamaria, eu sunt depistata cu tbc.Am facut tratamentul de 2 luni dar sunt rezistenta la isoniazida si sinerdol.Nu stiu daca ma mai fac bine...nu se negativeaza sputa.offffffff.Am si eu o intrebare : in Italia se plateste tuberculoza daca te duci sau e gratis ca la noi?Stii cumva daca si in Germania e la fel?Cu stima, Adriana
p.s : Stii cumva cazuri de vindecare chiar daca au fost rezistenti la tratament?
0
06-07-2009, ora 17:43
nicolettamaria
Nu este medic/terapeut
nicolettamaria
Buna slivneanu,
ma intrebai daca in Italia se plateste tratarea tuberculozei!!!
Ei bine, nu se plateste nicaieri in lume!!!!
Nu stiu ce ingrijire primesti in alte spitale insa eu pot sa spun despre spitalul Furlanini din Roma ca te trateaza exceptional!!!
De la investigatii, medicamentatie, supraveghere, conditii de spitalizare pana la mincare.
Iti recomand cu toata inima sa mergi la ei.
Din pacate nu stiu ce sa zic despre faptul ca ai fi rezistenta la tratament!!...
Probabil doctorii de la noi ti-ai dat un diagnostic si o medicamentatie proasta..
Sau poate ca nu ti-au facut toate investigatiile necesare!!
Cu siguranta trebuie sa existe o rezolvare, insa pt asta ai nevoie de medici foarte buni,
deoarece tuberculoza nu este o boala cu care sa te joci!!!
Fii optimista, maninca bine, ca pt boala asta hrana este esentiala si ai incredere in Dumnezeu!!!
Sanatate multa!!!
0
28-08-2009, ora 16:24
mailo
Nu este medic/terapeut
mailo
Salut nicolettamaria, Acum 1 an jumate am fost depistata cu TBC.Am facut tratamentul 6 luni..din pacate cred ca boala a recidivat..am inceput sa transpir noaptea si am dureri in piept.ma gandesc cu groaza la spitalul din Rom in care am stat.Te rog mult de tot daca ai putea sa imi trimiti un mesaj- sau cum altfel as putea sa te contactez..as vrea sa te intreb despre spitalul din Roma!Astept cu nerabdarare mesajul tau..Iti multumesc anticipat.
0
28-08-2009, ora 18:26
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
nicolettamaria, iti multumesc din suflet pentru raspuns/Poti sa intri pe mess sa vorbim sau poti sa imi trimiti email -ma intereseaza foarte mult acest subiect.Cu stima, Adriana
0
19-11-2009, ora 21:46
mikaelab
Nu este medic/terapeut
mikaelab
Buna seara,
Cu siguranta clima de acolo ti-a facut rau, nu ai facut o alegere buna cand te-ai dus acolo tinand cont de trecutul tau medical.
Si eu am fost bolnava. Acum 2 ani in timpu asta eram in spital dar pot sa spun ca traiesc cu frica in san (ceea ce nu prea e bine insa nu ma pot abtine). Din pacate tbcu nu se numara printre bolile pe care daca le-ai facut o data ai scapat si nu o sa mai faci niciodata. Mie imi este foarte greu sa trec peste ceea ce s-a intamplat, cu toate ca medicii m-au incurajat si mi-au dat zeci de indicatii. Nu avem ce face decat sa speram si sa incercam sa ducem o viata cat mai linistita si mai sanatoasa. Mie mi s-a spus ca nu am voie la mare 5 ani si nu am voie sa stau in soare sau in grig puternic. Trebuie sa ne ferim de orice. Sincer eu am fost in vara asta la mare 5 zile; nu am stat foarte mult in soare dar nu pot sa spun ca nu am stat iar de intart in apa am intrat de 2 ori maxim 10 min (simteam apa f rece). Nu trebuie sa tremuram dar nici sa murim de cald, nu trebuie sa sarim peste vreuna din cele 3 mese principale si nu avem voie sub nicio forma sa tinem regim de slabire; nu trebuie sa pierdem nopti ci sa ne odihnim cat mai mult posibil si in niciun caz nu trebuie sa traim in stres Toate acestea pot influenta recidiva. Poate cum ar spune unii trebuie sa avem o viata de pensionari. Nu prea e posibil intotdeauna sa avem o viata linistita... nu stiu ce o sa fie in viitor. Eu sincer in ultimul timp ma gandesc ca o sa recidiveze si la mine, nu ma simt prea bine si am impresia ca ma deranjeaza cand respir insa imi este tare frica sa ma duc sa imi fac un control; nu stiu cum as reusi sa trec peste o recidiva si peste tot ce implica aceasta boala. Vreau sa imi intemeiez o familie iar aceasta boala poate afecta foarte mult posibilitatea mea de a avea un copil in urmatorii ani (cand ma-m externat mi s-a spus ca in urmatorii 5 ani sa nu fac copii sau avorturi ).
Iti dorec multa sanatate si ai mare grija de tine, de mediul in care traiesti, de alimentatia ta.Multa noroc!
0
03-03-2010, ora 12:17
LOOL
Nu este medic/terapeut
LOOL
Teama este inamicul nostru nr.1.Am fost bolnava in urma cu 13 ani si acum sunt ok. Luna trecută am făcut raze, dar ce vreau să va spun, nu am respectat nici o indicaţie a medicului, doar tratamentul.
Am născut după 3ani de la boală cu cezariană , dar am mai si fumat după aproximativ 2 ani. Am ţinut si cure de slăbire, deoarece am tendinta de ingrăşare.
Totu e să nu vă gândiţi la boală şi să vă spuneţi "Eu vreau să trăiesc". Drama mea a fost că am fost bolnavă şi eram însărcinată cu primul copil având un motiv în plus să lupt cu boala.
0
08-03-2010, ora 13:43
alinaol
Nu este medic/terapeut
alinaol
fetita mea a fost diacnosticata cu tbc mai exact eritem nodos acum 4 ani a facut tratament in spital 2 luni si inca 6 luni acasa, este bine dar de fiecare data cand i se face testul ppd iese pozitiv. ma sperie gandul ca poate recidiva dar la raza.nu are nimic.poate recidiva?????????
0
08-03-2010, ora 16:44
mailo
Nu este medic/terapeut
mailo
Pt LOOL-Salutare, as vrea sa te intreb daca ai fost pe la mare/ai stat la soare in acesti 13 ani?
Pt alinaol-urmele lasate de TBC se vor vedea toata viata la raze la fel si testul ppd va iesi tot timpul pozitiv.Dar asta nu inseamna ca boala a recidivat..TBC poate sa recidiveze oricand chiar dupa un tratament ca la carte.Dar cum a scris si LOOL-nu trebuie sa te gandesti la boala si totul va fi bine!
0
09-06-2012, ora 14:42
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
Buna, Nicolettamaria, nu stiu daca o s amai vezi acest mesaj..vroiam sa stiu cum te mai simti acum, ca deja suntem in 2012:)..am fost si eu bolnava, deasemenea a recidivat, si ma gandesc poate ca stau in constanta, la soare nu prea am stat, dar tot citesc pe internet si vad ca nici aerul marin nu este bun.
LOOL ziceai ca in urma cu 13 ani ai fost bolnava, si nu ai respectat nimik... sa inteleg ca ai stat si la soare???
eu acum sunt bine, dupa recidiva m am operat sa scot de acolo nodulul ala format, au trecut 2 ani de la operatie, stau in constanta, si mereu ma gandesc daca e bine ca stau in acest oras...
cine poate sa mi raspunda...
multumesc!
0
10-06-2012, ora 23:11
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
buna seara, am si eu o intrebare care ma ingrozeste...acum 3 ani am avut tbc...am facut tratamentul complet..totul mi a iesit foarte bine, am urmat totul..in afara de faptul k nu am putut sa ma las de fumat. acum de curand am incp sa tusesc..o tuse care uneori se rupe uneori nu...nu tusesc tot timpul...nu am nici un simptom de tbc..intreb mea este..poate recidiva? va rog ajutati ma sunt fff speriata. multumesc
0
11-06-2012, ora 10:05
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
Nu stiu daca e vb de recidiva..ar fi bine sa mergi la un control, sa faci o radiografie.nu faci anual radiografia?? si ti-a zis doctorul sa nu stai la soare etc??// sunt f curioasa ce mai zic altii cum e cu soarele, cu aerul marin ???
0
11-06-2012, ora 10:48
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
azi la 16:30 ma duc ca am prog la radiograf..dar am o mare frik...nu pot sa imi scot din cap..nu vreau sa ma internez din nou..sunt niste conditii mizerabile..dar..mi a zis k nu am voie la soare, de aeru marin nu mi a zis nimic...imi este frik...multumesc ptr raspuns.
0
11-06-2012, ora 11:14
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
te inteleg perfect, dar gandeste te ca o sa fie totul bine.te astept cu vesti bune..si daca te vezi cu doctorul tau, te rog intreaba daca e o problema ca locuiesc in constanta si e aerul asta marin...am 2 ani jum d ela operatie, si de cand stau aici.iti urez sa fie bineeee!!!! vorbim...
0
11-06-2012, ora 11:57
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
si eu tot in cta locuiesc...nu cred ca este problema...k doctoru nu a zis abs nimic...va multumesc din suflet. dar daca ar fii sa fii recidivat...este oblig internarea? ptr ca eu vreau sa fac tratm acasa..
0
11-06-2012, ora 12:03
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
da, trebuie internare in caz de recidiva:( eu am fost in situatia asta, din pacate..de asta stau cu stres, si ma gandesc daca e bine pentru noi sa locuim la mare...dar nu te gandi la rau, poate e o banala tusa.
0
11-06-2012, ora 12:07
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
offf...urasc sa stau in sptal...nu imi place deloc. da asa ma gandesc si eu ca poate fi o banala tuse...ca nu mi se rupe tot timpul...iar cand se rupe are cul alba...alt simpt nu am..am pofta de mancare, ma ingras...sunt ok. abia ast sa fac radiog sa vad ce iese...dk iese ok...ceea ce sper..am sa fac si un exudat sa vad daca am cv...va multumesc din suflet. dar Dv d ce va ti operat? de cand va ti op ati mai av prob?
0
11-06-2012, ora 12:19
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
m-am operat cam acum 2 ani jum, ca sa inlatur nodulul ala care s-a format in urma cavernei.cat am urmat tratamentul s--a format asa un nodul, s-a tratat, dar m-au sfatuit medicii sa fac si operatia ca sa-l scoata de acolo..de atunci nu, nu am avut probleme, si sper asa s fie pe viitor.am facut radiografie prin aprilie anul asta.
D-voastra ce ati avut? pata, caverna?
0
11-06-2012, ora 13:14
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
sa dea Dumnezeu, eu am avut pata la plamanu stang. ast cu nerabdare ora 16 30 sa fac radiografia! Multumesc mult ptr tot
0
11-06-2012, ora 13:25
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
astept vesti.
0
11-06-2012, ora 19:11
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
gata am venit, am fst am facut radiografia...le am explicat domnilor situatia mea..iar radiografia mi a iesit bine, mi a zis k nu se cunoaste abs nimc...dar pt linistea mea, am sa ma duc sa imi fac si un exudat...sa ma linistesc. multumesc
0
11-06-2012, ora 19:59
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
ma bucur...ce e ala exudat? nu am facut niciodata...
in astea 3 ani nu ai stat d eloc la soare?/?
0
11-06-2012, ora 22:13
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
iti ia o proba de dim din gat...am mai stat...dar nu grav...ma feream de soare!
0
11-06-2012, ora 22:45
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
da, si tocmai c m am uitat si eu pe radiog..iar plamanu drp este cam sters...iar am intrat in ganduri.
0
12-06-2012, ora 09:55
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
ee cum sa te pui iar pe ganduri daca doctorul ti-a zis ca e totul ok..
0
12-06-2012, ora 22:40
Lorigorgo
Nu este medic/terapeut
Lorigorgo
da, dar tusea nu ma lasa deloc...ast rez la exudat..abia sapt viit vine..dar ma gandesc, , , daca as avea tbc in gat..la radio s ar vedea nu? k el urk de la plaman in sus, , , nu? sau cum? multumesc
0
13-06-2012, ora 09:55
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
cine stie de la ce e tusea...da de tbc in gat nu am auzit, sincer...sa se ridice?///nu am auzit..daca radiografia a iesit bine, eu zic sa te calmezi, prea ai intrat in panica...
0
20-06-2012, ora 11:56
miha790
Nu este medic/terapeut
miha790
sotu meu a fost bolnav de tbc in 1996 si in 2008 a recidivat, dc a recidivat? datorita conditiilor demunca, este electromecanic pe 1 santiewr de constructii si licreaza iarana sub cerul, liber vara sunt cerul liber, in 2009in luna decembrie am fost suspecta si eu de tbc, dar sa dovedit a fi doar o pneum, onie, care netratata la momentulpotrivit in maxim 3 luni faceam tbc, De cand am fost suspecta de tbc, m-am imbolnavit psihic k boala tbc, sa nu aud k cineva tuseste k sunt gata, intru in panica, dar cel mai trist este k sotu meu fiind de2 ori bolnav de tbc a 3 oara daca face tbc, face direct cancer pulmonar.Din 2008 de cand a fost bolnav anul facem raze si eu si sotu meu si de anu asta au inceput si unele simtome care ma ingrijoreasa, tuseste mai mult de dimineata, cnd se treseste, peste zi nu, doar seara o tuse uscata, di dimineata expectoreaza ceva galbui, verzui, am facut analiza de sputa si a fost negativ, a facut 3 luni de tratament pentru imunitate cu broncovaxom la recomandarea medicului de tbc, medicul care la tratata a zis k nu are nimik si ce elimina sotu este de la tigare k tot fumeaza, nu sa lasat desi la infricat k poate sa faca cancer pulmonar, nu renunta.Mi-am sus si eu oful care ma macina din 2009, vaq multumesc ca ma-ti asculttat, sanatate multa va doresc:*
1
20-06-2012, ora 12:04
miha790
Nu este medic/terapeut
miha790
mai vreau, sa va zic ceva:pentru acei care au avut tbc, sansele ca si tbc-ul sa recidiveze sunt minime, cel mai important lucru care trebuie facut este de cate ori sunteti bolnav sa va prezentati la medic, sa nu va tratati dupa ureche, si 1 sfat pe care l-am primit de la medicul de tbc: mia zis o persoana carea avut tbc, atunci knd face gripa, are 99/100 sansa safaqca imediat pneumonie si de aici edoar un pas la tbc, si sa nu tratam gripa doar k algocalmin sau paracetamol, obligatoriu si cu antibiotic, asta sa intamplat cu sotu meu in ianuarie si medicul defamiliea zis la gripa doar paracetamol, norokul a fost k am merrs si la medicul de tbc si acesta ia prescris zinat de 500 mg si atunci ne azis, k gripa la o persoana care a avut tbc, se trateaza cu antibiotice
0
15-08-2012, ora 08:36
georgi-anda
Nu este medic/terapeut
georgi-anda
buna am si eu o teama la fel ca toti cei care au scris m-ai sus in urma cu 4 ani am fost diagnosticata si eu cu tbc am urmat tratamentul acasa asa ca a fost mai usor de suportat, medicul care ma trata a spus ca sunt vindecata.de atunci nu am mai facut decat 1 singura data raza la plamani, am refuzat sa ma gandesc ca boala aceasta poate reveni vreodata am dus o viata normala nu m-am ferit pot spune de nimic nici de soare nici de altele, uneori mai simteam asa mici dureri in spate dar nu am bagat in seama, dar de 3 zile am tusit un pic dimineata si tusea se rupe dar cu sange la fel obosesc parca mai repede si am mici dureri in spate, tin sa spun ca m-au durut un amigdalitele si eu am crezut ca de acolo este sangele voi ce ziceti?am nevoie de un raspuns sunt cam speriata sincer
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •