Recidiva TBC-va rog din suflet sa-mi raspundeti!!!

36 comentarii 1 2
0
24-10-2012, ora 06:26
miha790
Nu este medic/terapeut
miha790
georgi acum am vazut comentariul tau, sper din tot sufletul sa fi sanatoasa, referitor la problema sotului, are o cruce de dus in spate toaqta viatza are bronsiectazie
0
20-02-2013, ora 04:14
Ioana katty
Nu este medic/terapeut
Ioana katty
Buna tuturor!!! Si eu am fost depistata cu tbc, am stat izolata(intr o camera de spital) pe o perioada de 3 luni de zile dupa care tratament inca 8 luni, in fiecare zi!Cred ca cel mai important de stiut despre aceasta" moarte alba" cum i se mai spune, este ca e o boala contagioasa, si chiar si dupa tratament ea poate recidiva oricand, in orice moment!!! Simptomele sunt:oboseala excesiva, tuse si pierdere in greutate!!
Degeaba ne ferim de soare, clima umeda, regimuri sau ce am citit mai sus, cand, de ex, in autobuz sau intr un spatiu public putem fi contaminati de aceasta bacterie!!! Eu am luat aceasta boala de la un coleg de munca, dar abia dupa 2ani de zile s a declansat!!! De aceea e bine, ca cei ce sunt contaminati sa anunte pe toti cei carora le a stat in preajma, de la familie pana la vecini s.a.m.d. !! Eu am transmis virusul si alor mei, dar au facut doar un tratament acasa pe o perioada de 3 luni!!!
Nu va jucati cu aceasta boala, eu nu am facut atentie, gandindu ma ca tusea e doar o raceala, kg-ele in minus o bucurie!! La primul control medical, mi s a spus ca e bronsita si vreo 3luni am consumat vreo 15 sticle de sirop plus cateva vitamine!!! Asa cum am specificat si mai sus, este numita si "moarte alba"!!!
Iar pt cei ce trec prin asa ceva, trebuie sa stie ca aceasta boala este tratata gratuit oriunde(spitalizare+medicamentatie)
Dupa ce am fost externata, mi a venit o factura de 48.000€ si nu glumes(am fost intr un spital din bruxelles), factura care bineinteles, nu am fost nevoita sa o platesc, ci mai mult informativ daca pot spune asa!!!
Dar oriunde va aflati, cu sau fara acte primiti tot gratuit!!!
0
25-02-2013, ora 01:00
Akella
Nu este medic/terapeut
Akella
...si eu am fost bolnav de TBC.Nu inteleg de ce va tot dati cu capul de pereti ca boala a recidivat cand acest lucru se intampla extrem de rar daca tratamentul a fost corect aplicat.Exista posibilitatea mai mare de a va molipsi din nou si acest lucru li se intampla de obicei femeilor care din dorinta de a fi slabe nu se mai alimenteaza corect astfel organismul fiind slabit devine predispus sa dezvolte aceasta boala.Am fost bolnav de TBC si nu stiu de la cine am luat boala si nu s-a molipsit nimeni de la mine.Nu am prieteni, vecini, colegi sau in familie bolnavi de TBC asa ca vorba doctoritei mele puteti sa o luati si din autobuz sau cand stati la rand la paine.Terminati cu prostiile ca boala a recidivat sau ca ar putea recidiva pentru ca intotdeauna de ce ti-e frica nu scapi.Traiti-va viata.Sanatate multa.
0
05-04-2013, ora 01:35
andreearadu
Nu este medic/terapeut
andreearadu
sotul meu s-a imbolnavit anul trecut in octombrie...de atunci ne plimbam pe la spital luna de luna, in urma tratamentului el acum e bine dar avem probleme cu fetita de un an care a fost diagnosticata cu adenopatie hilara in urma contactului cu sotul meu, maine mergem sa ne internam pt analize si tratament, sa vedem cum il primeste corpul...eu inca nu am nimic, se pare ca sistemul imunitar e puternic.tbc e o boala groaznica iar cei care au avut sau au stiu cel mai bine insa trebuie sa fim puternici, sa luptam de dragul vietii! multa sanatate tuturor
0
28-02-2018, ora 18:05
Dany2018
Nu este medic/terapeut
Dany2018
Buna seara! Cum mai sunteti? Eu sunt in tratament de 10 luni si am niste zile uneori...cred ca am "verificat" toate reactiile adverse. Poate mai scrieti pe aici, cei in tratament. Sau, cine l-a terminat poate ne povesteste cum s-a recuperat. Multumesc!
0
02-05-2018, ora 10:21
georgianatudo
Nu este medic/terapeut
georgianatudo
Buna, am fost diacnosticata cu tbc.. am uramat tratamentu la spital.. totul a fost bine.. doctoei mi-au spus ca sunt vindecata.. dar am o nelamurire, de ce inca tusesc asa mult.. uneori nu pot respira si simt ca si cum rup ceva ca tusea cand tusesc si cand fac efort obosesc foarte rau, cat o sa mai tusesc? Va rog vreau sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asta si care ma poate ajuta simt nevoia sa vb cu cineva!
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •