Recomandare imobilizare picior

25-02-2017
MariusEscu
Nu este medic/terapeut
MariusEscu
Buna ziua. Am primit urmatorul diagnostic:
-Fractura cominutiva la nivelul extremitatii proximale a metatarsianului II
-Fractura cominutiva la nivelul extremitatii proximale a metatarsianului III
-Traiecte de fractura fara deplasare la nivelul extremitatii proximale a metatarsianului IV
-Traiect de fractura orizontal la nivelul osului cuboid, in portiunea distala.

Este recomandata imobilizarea completa a piciorului pentru toata perioada de 5 saptamani?

Multumesc
12 comentarii
0
25-02-2017, ora 22:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Leziunile descrise de catre D-voastra fac parte, cu mare probabilitate, dintr-o fractura-luxatie de tip Lisfranc.
Este o leziune foarte grava si invalidanta si necesita, in 99% din cazuri, interventie chirurgicala urgenta.
SE impune un computer-tomograf (nu RMN !) pentru definitivarea diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-02-2017, ora 22:57
MariusEscu
Nu este medic/terapeut
MariusEscu
V-am trimis radiografia + CT, daca ati putea sa va uitati va rog frumos. Multumesc
0
25-02-2017, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Din radiografiile trimise rezulta o suspiciune de 99% de fractura-luxatie Lisfranc.
Diagnosticul precis necesita o explorarea Computer-Tomograf (asta inseamna vreo 200-500 de imagini in sectiune).
D-voastra nu ati trimis nici o imagine Computer-tomograf, ci doar imagini radiologice.
SE impune un computer-tomograf (nu RMN !) pentru definitivarea diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-02-2017, ora 23:24
MariusEscu
Nu este medic/terapeut
MariusEscu
V-am trimis acum. Sunt 190 imagini. Multumesc
0
25-02-2017, ora 23:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sunt absolut imposibil de vizualizat.
Pe de alta parte, diagnosticul necesita mai intai examinare clinica directa, si doar secundar investigatii imagistice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-02-2017, ora 00:20
MariusEscu
Nu este medic/terapeut
MariusEscu
V-am mai trimis un link.
0
26-02-2017, ora 09:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce s-a intamplat? s-a facut examen CT pentru diagnosticul fracturilor amintite sau numai Röntgen?
imobilizare completa a piciorului ce inseamna? numai piciorul, membrul inferior pana la genunchi sau tot membrul inferior?
vad ca comentarul meu a ajuns cam tarziu :)
0
27-02-2017, ora 23:36
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Fracturile descrise sunt intr-adevar dificil de abordat chirurgical. Examinarea CT (tot Rontgen) ar avea avantajul de a arata cu precizie mai mare decat simpla radiografie pozitia fragmentelor de os desprinse de fractura. In acest fel se poate aprecia pertinent daca interventia chirurgicala este oportuna si chiar aduce avantaje in reducere si fixare. Intr-o fractura cominutiva epifizara la acest nivel toti stim ca acest lucru este dubitabil. Daca deplasarea nu are conotatie de luxatie evidenta sau de angulare cu consecinte biomecanice inacceptabile, atunci tratamentul conservator este justificat, iar o imobilizare de 5 sau chiar 6 saptamani nu mi se pare deloc exagerata.
Evident ca discutam despre imobilizare intr-o atela femuro-podala initiala urmata de un aparat gipsat circular gambiero-podal.
De asemenea, este de apreciat ca aceasta fractura sigur va avea urmari de tip artrozic in articulatiile afectate, cu atat mai precoce cu cat deplasarile reziduale sunt mai mari. Interventia chirurgicala, chiar bine realizata, nu va putea influenta semnificativ aparitia aceastei complicatii tardive, care sper sa fie cat mai usor de suportat ulterior.
Cu stima
SL Univ DR Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
20-06-2017, ora 23:21
Deea.84
Nu este medic/terapeut
Deea.84
Buna seara pe 22.04.2017 am avut un accident de munca in Belgia mai exact un motostivuitor a trecut cu roata peste laba piciorului (aveam bocanci de protectie), m.am dus la Urgente acolo mi.au pus piciorul intr.o atela ghipsata iar după 3 zile in ghips până pe 26 mai, tin sa precizez ca nu am călcat deloc in el timp de 23 de zile. În urma unui computer tomograf medicul a constatat o fractura metatars baza 2 izolat fara deplasare cred (am inteles din google translator ) si laba piciorului zdrobită, presată...ceea ce ma îngrijorează este ca in momentul in care incerc sa calc ma doare tare talpa la pernute, înspre degete, in lateral, încă se umfla si isi schimba culoarea (se invineteste) in momentul in care incerc sa.l las jos sau cand il pun in apa calduta. În repaus am furnicaturi, încă il mai tin pe perna ridicat. Am observat ca atunci cand incerc sa merg in talpa apar 2 vanatai mici si dupa vreo 2 zile dispare... Am 54kg 1.67cm. Medicul de aici zice ca totul e normal. Dumneavoastră ce spuneti? Va multumesc anticipat
0
21-06-2017, ora 19:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O opinie avizata necesita examinare clinica directa si studiul Computer-Tomograf-ului articulatiei Lisfranc.
Poate fi vorba despre o fractura-luxatie Lisfranc, entitate patologica grava si invalidanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-07-2017, ora 11:08
Deea.84
Nu este medic/terapeut
Deea.84
Buna ziua, domnul dr eu am ajuns in tara si ma chinui sa fac un CT. Cum as putea lua legătura cu dvs direct sa va intreb ceva? Va multumesc
0
10-07-2017, ora 12:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Faceti o simpla cautare pe google pe numele meu si veti gasi datele de contact (mail) pe site-ul meu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: