Recomandare urolog

13-08-2009
loren
Nu este medic/terapeut
loren
am si eu o intrebare as vrea sa stiu unde ar putea merge prietenul meu la consultatie ptr testicule??eu sunt din brasov si si el la fel ara 26 de ani dar na fost niciodata si sa lovit la cel drapta si nu sa desumflat si ne facem grij sa nu cumva sa ne afecteze pe viitor cand o sa ne dorim sa facem un copil.va multumesc
9 comentarii
0
13-08-2009, ora 13:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
La o farmacie homeopata sau la un medic homeopat.

In astfel de cazuri (lovituri in partile moi cu umflatura) se foloseste remediile homeopate Hamamelis, Conium sau Bellis sau o combinatie din aceastea care vor actiona imediat.
Se gasesc la orice farmacie homeopata, costa numai 6 lei bucata si se pot cumpara in dilutia 30 (CH30) si supte din ora in ora pana la disparitie. In Brasov exista farmacie homeopata.
Faceti cat mai repede !
0
13-08-2009, ora 13:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
O alternanta de Arnica CH30 (sau Bellis CH30 la babratii mai sportivi si mai puternici ) cu Conium CH30 la fiecare ora si din cand in cand Hamamelis CH30 in astfel de cazuri s-a dovedit f. eficienta.
In unele cazuri este nevoie de Pulsatilla CH30 daca aceste remedii nu isi fac efectul din cauza schimbarii patologiei. Consultati si un medic homeopat daca nu ajuta, ceea ce ma indoiesc.
0
13-08-2009, ora 14:53
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
La un urolog. Sanatate!
0
13-08-2009, ora 14:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
da, si ce medicament are oare urologul la indemana pt. astfel de cazuri ???
0
13-08-2009, ora 15:57
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scarface, e deja celebru pe aici ca ai obsesie cu homeopatia, ceea ce-i in regula...Nimeni nu neaga ca ar avea efect, dar spune-mi tu cum sa procedeze omul? Se duce la homeopat si isi pune testiculele pe masa si apoi dupa un control manual si numai vizual ii da tratamentul? Cunosc homeopati de mare exceptie, dar au pregatire genarala in medicina sau specializati in ceva, nu in toate, si cei seriosi, TOTI pretind sa te duci cu un diagnostic, eventual analize de laborator cat mai exacte ca sa iti dea tratament cat mai tintit. Daca te duci cu o infectie nu e normal sa stii intai de la ce e infectia si apoi s-o tratezi, chiar si homeopat? Sa fim rezonabili. Tu ce zici, nu-i corect?
0
14-08-2009, ora 12:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu este o obsesie faptul ca un homeopat indruma oamenii care au probleme (mai ales nerezolvate de medicina clasica) la un medic homeopat, ci ceva firesc.
Pt. tine si cei care nu inteleg homeopatia poate parea o obsesie din necunoasterea efectelor ei.

Chiar daca cunosti hoemopati, ceea ce spui mai inainte denota ca nu sti nici macar lucrurile
esentiale despre homeopatie. Intreaba pe homeopatii pe care-i cunosti ce s-ar face in cazul de mai sus si o sa vezi cum se procedeza. In nici un caz cum crezi tu ca se procedeaza, mai ales ca este un caz FOARTE BANAL !

Un homeopat adevarat nu are nevoie de nici un fel de analize si nici de diagnosticele unui medic normal ci numai de ce simte si spune pacientul. ATAT !

Un homeopat adevarat nu are pe masa decat 2 carti, un caiet si o foaie de hartie si eventual un computer cu care care sa repertorizeze mai rapid.

Ceea ce ai tu in imaginatie despre combinatia de medicina si homeopatie nu are nimic de afacea cu realitatea practicata in homeopatie.
Daca sunt si homeopati care vor analize de la medici etc, asta este un lucru sumplimentar si neobligatoriu dar nu necesar.
Problema este ca nu exsta o materia medica in care sa fie trecute o echivalenta intre rezultatelel analizei si remediul adecvat asa ca astfele de analize nu duc la asbolut nimic in cauterea remediul potrivit.

Remediile in homeopatie se alege EXCLUSIV dupa simptomele pe care le simte si le arata pacientul si NICIDECUM dupa analize, chiar daca aceastea ar fi prezente !

Informeaza-te mai bine despre homeopatie daca vrei sa spui ceva util si lasa reprosurile gen "sa fim rezonabil" daca nu sti mai nimic despre aceasta stiinta. Tot ce spui spui din nesttinta si prejudecati.
Nu eu am inventat homeopatia asa ca daca vrei sa-i reprosezi ceva cuiva du-te mai degraba la mormantul lui Hahnemann si fa-i lui reprosuri.
0
14-08-2009, ora 15:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
O sa fiu directa ca de obicei.
Scarface,
Tu ai avut vreo problema de sanatate pe care ai tratat-o cu succes, exclusiv homeopat?
Cunosti in Bucuresti un homeopat cu rezultate incontestabile?
Imi poti recomda un astfel de homeopat, eventual cel la care ai fost? Am vreo doua probleme de sanatate pe care sunt gata sa le doresc rezolvate si pe aceasta cale. Am mai fost la un homeopat si nu au fost rezultatele asteptate, imi asum esecul ca fiind al meu, dar sunt total deschisa sa incerc inca o data.
Ce zici? Imi raspunzi? Ajuti un om, au ba?
Dora
0
14-08-2009, ora 23:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Dora,

mai bine intreaba-ma: "exista vreo afectiune pe care NU ai putut-o trata cu succes cu homeopatia ?"
Eu vorbesc din experienta si nu dintr-o credinta oarba sau in mod pur teoretic. Nici in cel mai mare pericol de viata nu voi apela vreodata la altceva si nici nu am apelat vreodata, mai ales ca cunosc toate greselile medicinei clasice. TOATE !
Eu nu locuiesc in tara si ca urmare nu cunosc personal nici un un homeopat in tara pe care sa ti-l pot recomanda.
Iti pot recomanda insa orice homeopat care face exclusiv homeopatia clasica si care are ceva experienta.
Ca de ex. cei de la clinica Dr. Pavel Chirila. Sau elevii si colegii Dr. Teleianu.
Intreba-l pe Dr Uscatu, se pare ca el stie catva homeopati buni.

Exista medici naturisti care aplica homeopatia dar intr-un mod destul de superficial si este o mare diferenta intre un homeopat clasic cu experienta si astfel de medici.
Este ca si cum ai compara un student de anul 1 cu un chirurg cu 20 de ani de experienta, ca sa-ti dau o idee.

Si exista o mare diferenta si intre homeopati, arta de a gasi remediul potrivit nu este deloc usoara pt. toti bolnavii sau toate bolile sau mai degraba nu mai este asa de usoara datorita alimentatiei denaturate, a folosiri pe scara larga a medicamentelor si ale vaccinelor si ale multot probleme pe toatre planurile.
Sunt oameni la care se vede remediul potrivit imediat dupa fizic, sau dupa cum vorbesc, sau daca au probleme cu gatul, sunt oameni la care se potrivesc 3-4 remedii diferite, sunt oameni care au atatea simptome incat este aproape imposibil de a-ti dea seama cu ce sa incepi mai intai.

Homeopatia este o arta si un homeopat se poate compara cu un detectiv. Exista detectivi care doar isi fac jobul si detectivi care au o pasiune mare pt. job si care gasesc mult mai mult decat ceilalti.
Insa totul depinde si de urmelele lasate la locul crimei... cateodata este f. usor, cateodata f. greu chiar si pt. cel mai bun detectiv.

In homeopatie trebuie incredere si rabdare caci numai asa se poate vindeca omul si cu un homeopat care are pasiune si experienta sansa de a gasi remediul potrivit este mai mare.
Dar la multe afectiuni este asa de simplu de gasit si de folosit remediul ca pana si un novice inarmat cu o carte se poate trata mai bine decat o armata de medici clasici.
Faptul ca la tine a esuat tratamentul nu este vina homeopatiei in sine ci a unuia din factorii descrisi mai sus.
Daca te opereaza gresit un chirurg cu siguranta ca nu vei spune vreodata ca chirugia este o abureala...
0
17-08-2009, ora 18:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc!
Doamne ajuta!
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •