Recomandari in cazul fobiei sociale

01-04-2008
kelly c.
Nu este medic/terapeut
kelly c.
Tratamentul medicamentos in cazul fobiei sociale e peramnent?Provoaca dependenta, ca si drogurile sau are alte efecte negative?Va rog sa-mi recomandati un psihiatru bun in Botosani.Starea asta de frica incepe sa-mi ruineze viata.Trebuie sa fac ceva sa rezolv situatia!Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Pana o sa primesti taratament corespunzator de la psihiatru, pentru a diminua anxietatea, poti lua un preparat homeopat, Sedatif PC, 2 cpr de trei ori pe zi( comprimatele se sug); numai bine
0
07-04-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
buna.si eu am trecut prin fobia sociala.medicamentele nu vindeca aceasta boala chiar daca le-ai lua doua vieti de acum in colo.tot ce pot face este sa te ajute pt o perioada dupa care recidiveaza.aceasta boala nu se trateaza cu "buline" pentru ca orice medicamente ai lua fie naturiste fie clasice nu pot sa-ti transforme gandurile sa alunge teama pentru totdeauna.Eu am scapat de aceasta problema cu minim de medicamentatie si aceasta a fost de tip homeopat si naturist(sedatif pc, sedocalm) plus complexe de vitamine si minerale.Aceasta dilema se rezolva prin credinta, psiholog, si o viata cat mai aronioasa si echilibrata.O sa fii uimita sa vezi ca nu totul este asa cum ne arata medicina clasica (alopata) si anume sa inghiti medicamente cu sacul si sa nu vezi mari rezultate.Nu vreau sa intelegi ca medicina moderna nu este buna, dar sa tii cont ca exista si alte remedii!!!multa sanatate
0
01-05-2008, ora 00:00
kelly c.
Nu este medic/terapeut
kelly c.
Multumesc pentru sfaturi.Am inceput sa iau Sedatif PC dar fara vreun rezultat vizibil.Uneori iau Distonocalm ca sa scap de simptomele astea si am nevoie de chiar 2-3 comprimate.Din pacate nu se elibereaza fara reteta.Probabil ca Sedatif PC nu e asa de puternic.
0
06-09-2008, ora 00:00
traiancris
Nu este medic/terapeut
traiancris
trimite-mi adresa ta de e-mail si te voi ajuta sa scapi de aceste stari! -
0
23-09-2008, ora 00:00
ortep
Nu este medic/terapeut
ortep
si eu vreau sa scap de fobia sociala... fara pastile... cat mai usor :D... recomandari va rooog mult. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frică, timiditate sau... fobie socială?
  •