recuperare costuri proteza femur

02-12-2010
gheorgheprofan
Nu este medic/terapeut
gheorgheprofan
Buna ziua,
In urma unei cazaturi mama si-a fracturat femurul la 85 ani.
Internata de urgenta, am fost sfatuit si am ales solutia unei proteze relativ scumpe pe care am platit-o, incercand sa evit prelungirea situatiei in care se afla. Am platit si alte medicamente care nu erau in spital.
Daca este pensionara, cum pot recupera costurile barem ale protezei?
Cum trebuie sa procedez? Ce acte si unde?
Multumesc,
Gh. P.
7 comentarii
0
03-12-2010, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In mod normal trebuie sa va faceti un dosar si sa-l depuneti la Casa de Asigurari.
Sansele de reusita sunt sub 0, 1%, din simplul motiv ca nici o proteza nu trebuie platita de catre pacient, ci se suportaabsolut integral prin Programul National de Endoprotezare. Prin urmare, daca ati facut eroarea majora sa o cumparati inainte de a avea aprobarea, sansele de reusita sunt minime.
Puteti totusi incerca, nu aveti nimic de pierdut in afara timpului D-voastra.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-12-2010, ora 14:14
gheorgheprofan
Nu este medic/terapeut
gheorgheprofan
Multumesc de raspuns.
Desigur ca mai presus de timp, doar sanatatea este mai importanta.
Deoarece era o fractura accident si am facut operatia la spitatul de Urgenta, as vrea sa stiu, doar pentru informarea mea si a altor potentiali bolnavi, cat dureaza aprobarea unui dosar pentru o speta similara la CAS Bucuresti? Asta ca sa poti sa-ti programezi accidentele.
0
06-12-2010, ora 17:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este pacat ca sunteti ironic la adresa mea, unul care incearca sa va explice starea de fapt...
Totul depinde de perseverenta si hotararea pacientului in fata reprezentantilor Casei de Asigurari. Poate dura minute sau ani.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-12-2010, ora 11:35
gheorgheprofan
Nu este medic/terapeut
gheorgheprofan
Buna ziua,

Va rog sa ma scuzati ca raspunsul meu a parut ironic. Eram suparat pe CAS si pentru ca nu stiu cum pot sa-mi manifest nemultumirea si indignarea fata de aceasta institutie (sa fac un protest), am esuat ca orice roman prost in bascalie si m-am consolat ca am gasit ironie in ce se intampla in RO.

Va multumesc pentru intelegere.
Gh.P.
0
12-12-2010, ora 16:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va inteleg perfect.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-09-2011, ora 10:45
netia
Nu este medic/terapeut
netia
Buna ziua,
Am citit in acest forum discutii despre recuperare costuri proteza femur... si mama mea de 82ani a avut un accident si anume a cazut si am internat-o de urgenta si a trbuit sa-i platesc proteza(sunt din Constanta).
Varog sa-mi spuneti daca cineva a reusit sa recupereze banii pe proteza?
Va multumesc!
0
06-09-2011, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Si eu sunt foarte curios sa aflu de succesul unui astfel de demers...pana acum nu cunosc nici un precedent, dar nimic nu este exclus...
In mod normal demersul ar trebui inceput inainte de operatie, cand spitalul, clinica si medicul curant trebuie sa certifice lipsa unor anumite produse ortopedice.
Va rog sa ne tineti la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: