Recuperare dupa AVC ischemic de trunchi cerebral parte stanga

28-10-2013
nicco14
Nu este medic/terapeut
nicco14
Buna ziua,
Sotul meu in varsta de 55 de ani a suferit un AVC ischemic de trunchi cerebral parte stanga in 2 oct. A fost spitalizat aproximativ la 8 ore de la producerea lui si a primit asistenta medicala specifica. Nu a avut pareza si nici sechele de vorbire, continua cu tratament medical la domiciliu. La CT i-a iesit imagine normala specifica varstei, iar la ultrasonografia duplex redau mai jos concluziile
artere vertrebrale flux anterograd bilateral, dominnanta vertrebrala dreapta.
la originea ACI dreapta placa lunga de aproximativ 0.9/0.2 cm predominant hipoechogena cu posibila hemoragie in placa pe peretele distal al ACI drepte.
fara stenoze.
de o saptamana jumatate face iesiri scurte de cate o jumatate de ora pe zi, dar daca prin casa nu mai are ameteli pe afara il deranjeaza volumul mare de informatii pe care trebuie sa-l proceseze, drum, oameni, zgomote, masini
si nu stim cum e mai bine sa procedam pentru el. As dori daca se poate sa-mi spuneti, ce riscuri implica interpretarea rezultatelor la dopplerul cerebral, daca este posibila o recuperare totala sau nu a lui si eventual sa-mi
sugerati niste sfaturi pentru cum sa procedam in continuare. Precizez ca are o sensibiltate spoorita la tot felul de zgomote.
Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: