Recuperare după extragerea corpului străin din ochi

29-09-2017
cfilip20
Nu este medic/terapeut
cfilip20
Buna ziua. In data de 28.08.2017 soțul meu, in timp ce lucra la acoperișul garajului, a simțit ca i-a intrat praf in ochiul stâng. A mai pățit si alta data sa ii între corpi străini si după clătire cu apa din abundentă i-au ieșit, însă de aceasta data si după trei zile i-a lăcrimat ochiul, avea fotofobie, simțea ca are ceva in ochi si avea vederea incetosata. La medic a fost in 31.08, i-a scris diagnosticul de conjunctivita si i-a prescris nettacin si floxal, dar verbal i-a zis ca vede doua pungi cu puroi, sa ia tratamentul si sa meargă la control. A mers la control cred ca in data de 05.09 si i-a zis ca nu se mai vede nimic, in ciuda faptului ca simptomele erau aceleași. In 07.09 a consultat un alt medic, care i-a găsit corp străin metalic si inel de rugina in jurul lui. L-a curățat cu un ac de seringa, i-a prescris tropicamida, nettacin si cornegel si i-a cerut sa meargă la control in 18.09, deoarece medicul avea o săptămâna de concediu. In următoarea săptămâna datorită faptului ca simptomele nu s-au schimbat, in 14.09 am mers la același spital de oftalmologie, sa vedem dacă a venit medicul din concediu sau sa il vada un alt medic. Am vorbit cu un medic profesor universitar care a trimis doi rezidenți ce l-au consultat i-au pus picături si l-au curățat din nou cu acul, deoarece au zis ca au mai găsit tot corp metalic cu rugina. După ce l-au curățat, l-au reexaminat, apoi a venit medicul profesor care l-a rândul lui l-a examinat si a zis ca nu se mai vede nimic. Profesorul i-a zis soțului meu ca s-a adunat un lichid in locul in care a fost curățat, ca trebuie așteptat sa se reepitelizeze. A zis ca nu se pronunța dacă va rămânea cu cicatrice sau nu, dar sa continuie tratamentul si sa păstram legătura. Acum nu mai are tratament de vreo câteva zile, simptomele s-au îmbunătățit in sensul ca nu mai lăcrimează așa de tare, fotofobia are o foarte ușoară îmbunătățire dar vederea încețoșată persista. Am sunat săptămâna trecută si săptămâna asta si au zis sa avem răbdare doua trei luni sa vedem ce se întâmpla. Va rugam sa ne lamuriti ce urmări pot fi in aceasta situație, dacă va rămâne cu vedere încețoșată pe viața si ce se poate face in acest caz. Considerați ca este nevoie de un consult la un alt medic? Va mulțumim
2 comentarii
0
17-11-2017, ora 01:10
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Vederea incetosata e posibil sa fie din cauza tratamentului, tin sa mentionez ca nu sunt medic, am patit si eu ceva asemanator cu ce a patit sotul dumneavoastra, medicul mi-a prescris Cornegel si Maxitrol, pe toata durata tratamentului am avut vederea incetosata, dupa ce am oprit tratamentul, deabia dupa primele 48 de ore am inceput sa vad mai bine si au mai durat inca vreo 3-4 zile pana vederea mi-a revenit complet.
0
17-01-2020, ora 19:37
ser1989
Nu este medic/terapeut
ser1989
S-a ameliorat in timp situatia sotului dvs?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corp străin în ochi - ce trebuie să faci
  •