recuperare dupa fractura de tibie si peroneu

06-04-2012
andreism
Nu este medic/terapeut
andreism
Buna ziua! am suferit recent o fractura de tibie si peroneu la schi in Franta tara in care am si fost operat. In scrisoarea medicala de la externare mi-sa spus sa incep recuperarea a 15-a zi dupa operatie cu un kinetoterapeut, pentru ca pe cand expira cele 45 zile de imobilizare totala glezna si muschiul gambei sa-si recapete din mobilitate pina la 50%.
deci aceasta a fost abordarea medicilor francezi cu mentiunea ca la sosirea in Romania sa ma prezint la un medic ortoped care sa-mi coordoneze si supravegheze activitatea de supraveghere.Zis si facut, numai ca aici am intilnit o cu totul si cu totul alta abordare in care mi-sa spus ca nu poate fii vorba de recuperare decat la 6 saptamini de la scoaterea firelor adica bonus 2 saptamini de imobilizare si glezna nu prea e voie miscata, mai mult cand am abordat tema kinetoterapeutului mi-sa taiat tot elanul pe care-l aveam din Franta referitor la recuperare.Va rog sa ma edifica-ti care ar fii abordarea corecta ca recuperarea sa decurga optim atit din punct de vedere al eficacitatii cit si a rapiditatii!
6 comentarii
0
06-04-2012, ora 19:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este greu de apreciat ce aveti voie sa faceti si ce nu, din moment ce nu cunoastem exact ce leziune ati suferit si ce anume operatie s-a practicat.
deobicei o fractura de gamba, care nu intereseaza nici articulatia gleznei nici cea a genunchiului, si a fost operata cu o tija performanta (de genul synthes tibia expert) face posibila recuperarea pacientului fara imobilizare suplimentara si mobilizarea genunchiului si a gleznei fara restrictii chiar cu incarcare a membrului cu 10-15 kg.
daca fractura a fost una intraarticulara si s-a folosit o placa moderna cu angulatie stabila (synthes tibia LISS), deobicei nu necesita imobilizare suplimentara, recuperare cu mobilizare fara restrictii insa fara incarcarea membrului.
insa totul depinde de natura fracturii si de stabilitatea osteosintezei, probabil cel care va operat stie cel mai bine
sa nu uitati de profilaxa trombozei pe perioada imobilizarii
pentru o mai buna apreciere a cazului postati radiografiile pe forum
0
20-11-2012, ora 17:46
andreism
Nu este medic/terapeut
andreism
Buna seara! revin cu o intrebare referitor la fractura mea de tibie si peroneu!
Teoretic sunt vindecat eu spun ca in proportie de 90-95%, umblu fara sa sciopatez chiar am inceput de ceva vreme alergari usoare, fandari si sarituri ca mingea si alte exercitii specifice recuperarii! intrebarea mea este daca sezonul acesta pot schia avind in vedere ca placa care mi-a fost implantata va trebuiii scoasa abia la sfarsitul lunii martie.stiu ca ar trebuii sa postez cumva radiografiile dar nu gasesc aici nici o posibilitate de a le incarca!poate undeva pe o adresa privata?
0
31-07-2013, ora 18:39
vyo_tryf@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vyo_tryf@yahoo.com
Buna ziua in data de 08.07.2013 am suferit o fracutura
de tibie si pironeu ( ghamba) la picioru stang am fost operat si mi sa implantat placuta cu suruburi am revenit acasa la 14 zile am fost sa mi se extraga atele de la operatie, iar asi vrea sa stiu dupa mai bine de 15 zile de la operatie am o durere la glezna in special in interiorul piciorului la glezna din ce cauza am durerea asta deoarece mi sau facut 2 raze si nu mi sa spus ca asi avea o alta fractura sau o alta luxatie la glezna. Asi vrea sa stiu daca este normal sa am dureri in zona gleznei si cat pot dura accestea si daca pot sa mai fac o radiografie sa ma asigur ca nu este o luxatie sau fractura care sa fi fost omisa sau ne observata de catre medici, asi vrea sa stiu ca daca este permis intr-un timp asa de scurt 20 de zile inca o radiografie, si asi vrea sa stiu daca este normala durerea la glezna si ce ar trebui sa urmezi si ce miati recomanda sa fac. Va multumesc
0
02-08-2013, ora 10:09
vyo_tryf@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vyo_tryf@yahoo.com
Buna ziua ma numesc viorel am varsta de35 de ani. In data de 08.07.2013 am suferit o fracutura
de tibie si pironeu ( ghamba) la picioru stang am fost operat si mi sa implantat placuta cu suruburi am revenit acasa la 14 zile am fost sa mi se extraga atele de la operatie, iar asi vrea sa stiu dupa mai bine de 15 zile de la operatie am o durere la glezna in special in interiorul piciorului la glezna din ce cauza am durerea asta deoarece mi sau facut 2 radiografi si nu mi sa spus ca asi avea o alta fractura sau o alta luxatie la nivelul glezni. Asi vrea sa stiu daca este normal sa am dureri in zona gleznei si cat pot dura accestea si daca pot sa mai fac o radiografie sa ma asigur ca nu este o luxatie sau fractura care sa fi fost omisa sau ne observata de catre medici, asi vrea sa stiu ca daca este permis intr-un timp asa de scurt 20 de zile inca o radiografie, si asi vrea sa stiu daca este normala durerea la glezna si ce ar trebui sa urmezi si ce miati recomanda sa fac. Va multumesc
0
21-10-2014, ora 18:08
rx8
Nu este medic/terapeut
rx8
buna ziua vreau sa stiu ce se intampla daca nu mai scot suruburile din picior acum o luna am suferit o fractura de astragal am fost operat si misa fixat cu 2 suruburi
0
22-07-2020, ora 13:52
Adrian0000
Nu este medic/terapeut
Adrian0000
Salut ai mai scos șuruburile? Nici eu nu vreau sa le scot... Cum ai facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.