Recuperare dupa fractura maleolara peroniana

05-08-2009
aalice
Nu este medic/terapeut
aalice
Buna Ziua, Ma numesc Alice.Astazi, dupa 5 saptamani de ghips in urma unei fracuri maleolare peroniene mi s-a scos ghipsul.Piciorul e inca umflat, doare si medicul a spus ca nu e o problema si ca il pot pune in pamant imediat.Trebuie sa fac 20 zile de fizioterapie, sa iau pastile pentru circulatie dupa ce am facut 5 saptamani seleparina injectabila.
Nelamurirea mea este insa ca la controlul de acum doua saptamani mi s-a spus ca dupa scoaterea ghipsului, daca piciorul mai e umflat si dureros, o sa mi se puna atela ghipsata si nu o sa-l pun in merg pe el imediat.Astazi doctorul de garda mi-a spus cu totul altceva.Va rog sa-mi raspundeti si sa-mi spuneti parerea dv.
Mentionez ca pe ultimele radiografii se mai vede inca fractura.
Va multumesc!
21 comentarii
0
05-08-2009, ora 22:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va voi raspunde punctual:
- exista zeci, poate sute de tipuri de fracturi maleolare fibulare (arhaic, "peroniere"), cu tratamente profund diferite;
- este normal ca la 5 saptamani sa mai fie vizibil traiectul de fractura;
- conduita actuala este strict dependenta de dosarul radiologic, ca si de consultul clinic.
- este bine sa evitati strict orice procedeu de fizioterapie de tip electric. Utila este doar kineto-terapia (mobilizarea articulara).
- pentru eliminarea nelamuririi D-voastra trebuie studiat intregul dosar.
Cu deosebita stima,
Dr. marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-08-2009, ora 10:34
aalice
Nu este medic/terapeut
aalice
Va multumesc pentru raspunsuri si vreau sa va mai intreb cat timp ar mai trebui sa merg in ambele carje?Osul se poate fractura din nou daca incep sa merg pe piciorul afectat?
0
06-08-2009, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va repet: exista sute de tipuri de fracturi ale maleolei fibulare, fiecare avand un tratament profund diferit si bine individualizat.
Numai dupa studierea completa a dosarului se poate da un raspuns la intrebarea D-voastra.
Bineinteles ca incarcarea precoce poate duce la deplasarea fragmenetlor osoase.
Cu deosebita stima,
Dr. marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-11-2010, ora 10:25
antis1001
Nu este medic/terapeut
antis1001
Acum 2 saptamani am calcat stramb la fotbal si diagnosticul doctorului, dupa ce am facut radiografia a fost fractura maleolara peroniana. Mi s.a spus ca voi sta cu o atela 2 saptamani dupa care cu o cizma gipsata pe care voi putea calca! La al doilea control nu8 mi s.a facut nicio radiografie, doctorul nici macar nu s.a uitat la picior, doar mi.au pus cizma si au zis ca dupa treiu zile ma pot pune in picior! Probabil oamenii au vazut zeci de cazuri dar mi se pare ciudat ca nu au obs deloc evolutia fracturii inainte sa faca urmatorul pas! intrebarea este pot sa incep sa calc in picior cu aceasta cizma de gips?
0
09-11-2010, ora 09:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu fracturile maleolare trebuiesc controlate radiologic la 2 saptamani, tocmai in vedrea stabilirii atitudinii terapeutice: mentinerea gipsului sau operatie, sprijin podal sau nu etc etc.
Puteti oricand cere un al doilea aviz unui coleg ortoped.
Cu deosebita stima,
Dr. marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-11-2010, ora 17:19
antis1001
Nu este medic/terapeut
antis1001
As vrea sa va mai adresez o intrebare:azi a fost ultima zi de gips, l.am dat jos, nu ma mai doare piciorul, insa nu am aproape deloc mobilitate la glezna iar daca incerc sa fortez ma doare foarte taree! Am facut din nou radiografie, sh:fractura se vede inca, ba chiar nu mi se pare ca nu a aparut nicio modificare;fractura incepe din limita inferioara a peroneului, traiectul avand cca 7 cm, insa in partea de jos este sudat despartindu-se pana la aprox 3mm in partea de sus! am incercat sa va redau exact situatia pt ca stiu ca este f importanta radiografia! doctorul mi-a recomandat fizioterapie, o orteza pe care mi.am comandat.o deja, sh sa fac exercitii in apa fierbinte cu sare ca sa creasca din nou mobilitatea gleznei! as vrea sa stiu daca dumneavoastra considerati ca este suficienta perioada de imobilizare sh daca ati recomanda ceva in plus? Va multumesc!
0
18-11-2010, ora 21:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia se apreciaza prin studiul direct al radiografiei, si nu printr-o descriere aproximativa facuta de catre pacient.
La ora actuala se merge catre "chirurgicalizarea" cat mai mare a acestor fracturi, ca o garantie a restituirii suprafetelor articulare si a unei bune consolidari (aproximative in tratamentul bazat doar pe imobilizare).
Durerea la mobilizarea articulara nu este de bun augur.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
28-01-2011, ora 11:16
geogold
Nu este medic/terapeut
geogold
Buna ziua,
Am doua saptamani de cand am dat gipsul jos, fractura maleola peroneana, medicul mi-a indicat miscari in apa calduta si unguente (LIOTON GEL)
Nu stiu nimic despre starea ligamentelor? Se presupune ca acestea se vindeca mai repede ca osul, daca tot stai in gips?
Pot pasi fara carje, glezna e inca umflata, mai ales seara, nu ma doare piciorul ci numai articulatiile.
Credeti ca pentru adtivitati sportive (fotbal, ski), se poate incerca prin tatonare, sau trebuie neaparat avizul mrdicului?
Va multumesc!
0
28-01-2011, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatai se apreciaza in functie de tipul radiologic al fracturii initiale, de examinarea clinica initiala a gleznei, de controalele clinice si radiologice de etapa si mai ales de examenul clinic actual.
Insumate, aceste elemente pot determina atitudinea terapeutica actuala si prognosticul articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2011, ora 09:02
claudiu00
Nu este medic/terapeut
claudiu00
in urma unui joc de fotbal am cazut si a trebuit sa-mipun mana in gips 4 saptamani (cauza fractura in lemn verde).este normal sa ma mai doara dupa ce mi-am scos gipsul.
0
09-03-2011, ora 14:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sigur, depinde mai ales de varsta, de localizarea anatomica a fracturii, de tipul anatomo-patologic al fracturii, dar si de greutate, antecedente traumatice si alte zeci de premise similare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-06-2011, ora 10:19
nviorela
Nu este medic/terapeut
nviorela
Buna ziua. Acum 6 saptamani am suferit si eu o fractura de maleola externa care a fost tratata chirurgical prin fixare cu placa si suruburi. In prezent medicul mi-a spus, dupa controlul radiologic, sa pasesc pe picior, cu sprijin. Ma simt bine, de 2 zile merg ajutandu-ma de o carja, piciorul nu mi se umfla decat foarte putin si nu ma deranjeaza. Eu as dori in 14 zile sa-mi reincep activitatea (8-10 ore de stat in picioare/zi). Acest lucru mi-ar face rau?Inafara de disconfortul care va aparea (probabil se va umfla putin mai tare piciorul) statul prelungit in picioare o sa intarzie vindecarea, pot sa apara efecte nedorite?
0
15-06-2011, ora 10:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este total exclusa reluarea activitatii de 10 ore/zi in picioare la numai 8 saptamani de la operatie.
De fapt, veti simti ca glezna "nu va lasa" sa faceti acest efort absolut catastrofal.
Veti ajunge la 10 ore/zi numai dupa 4-5 luni de la operatie, si este preferabil sa nu eludati aceste considerente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-06-2011, ora 20:02
nviorela
Nu este medic/terapeut
nviorela
multumesc pentru raspuns
1
12-07-2011, ora 23:04
liviviiu
Nu este medic/terapeut
liviviiu
Buna ziua. Am suferit o fractura trimaleolara si am inceput de cateva zile un program de recuperare la un cabinet. Intrebarea mea este daca la kinetoterapie si masaj sunt indicate rotatiile ale gleznei atata timp cat am placa cu suruburi si 2 agrafe.Medicul care m a operat imi spusese sa fac pentru inceput miscari ale gleznei de sus in jos. Imi pot afecta in vre un fel acele miscari rotative ale gleznei agrafele sau placa? Si ce miscari de recuperare pot face acasa pt ca glezna sa si poata recupera elasticitatea? In pamant il pun dar nu imi permite sa l indoi deloc sa fac pasul...e blocat?
0
11-12-2011, ora 22:01
andreiafrancesca
Nu este medic/terapeut
andreiafrancesca
Buna seara.Ma numesc mihaela si am 35 ani. In data de 12 septembrie am fost diagnosticata cu dg fractura maleola peroniera stg. Mi s-a pus o atela gipsata 10 zile, apoi mi s-a pus gips circular, in total am stat 5 saptamani in gips si apoi inca 10 zile fara a avea voie sa calc in picior, dupa care medicul mi-a spus ca pot relua mersul fara probleme cu recomandarea de lioton gel local si diclofenac duo oral 10 zile.
Acum dupa 3 luni locul de fractura este putin umflat si mai cald decat celalalt picior. Spuneti-mi va rog daca este normal sa mai fie umflata si mai calda zona si ce complicatii mai pot aparea dupa 3 luni? Va multumesc!
0
01-09-2013, ora 20:55
aioanei maricica
Nu este medic/terapeut
aioanei maricica
Dn. Doctor pe data de 4 07 2013 am cazut si am o fractura demaleola peroniera dr. datorita problemelor de sanatate, tulburari circulatorii majore, hipertensiune arteriala si obezitate gr. 4 nu am fost operata pentru a mi se pune un surub si mi sa imobilizat piciorul in atela gipsata 45 de zile in urma controlului dupa o alta radografie medicul a stabilit ca mi se poate pune o cizma gipsata cu toc si ca pot calca pe picior insa asistentul de la gips cand a vazut cum arata picioru la chemt pe domnul doctor care a anulat prima decizie si a hotarat sa mi se puna din nou atela gipsata si sa mai stau inca 35 zile imobilizata la pat. de atunci au mai trecut 11zile iar eu astazi am incercat sa pun piciorul in pamant dar ma doare foarte tare cand incerc sa calc pe el. Doresc sa intreb am procedat bine sau trebuie sa mai astept inca si ce metode de recuperare sa folosesc eu acasa avand in vedere ca locuiesc la 29 de km. de spital si sunt greu de transportat. VA multumesc!
0
10-09-2017, ora 23:12
Andreea Joita
Nu este medic/terapeut
Andreea Joita
Buna seara. In data de 25.07.17 am suferit un accident in urma caruia mi a fost pus diagnistocul de fractura peroneu in fluture fara deplasare si entorsa glezna dreapta. Am stat in gips timp de 45 de zile, din care 30 cu gips peste genunchi si 15 cu gips sub genunchi. La 45 de zile gipsul a fost scos, piciorul nu mai este vanat dar este inca umflat, mi s a spus ca timp de 2 saptamani sa nu calc in el doar sa ma sprijin, apoi treptat sa adaug pe pocior din greutatea corpului treptat si timp de o luna jumatate sa merg doar in carje. Atunci cand mi s a scos gipsul nu mi a fost facuta radiografie, am facut in aceasta perioada radiografie la 14, 21, 30 de zile dar mi s a spus ca nu mai este cazul, iar eu am intrebet medicul daca este necesara vreo forma de recuperare medicala, mi a spus doar sa fac eu acasa exercitii fizice cu piciorul. Ce mi recomandati?? Multumesc
0
17-10-2017, ora 13:33
Alina 1986
Nu este medic/terapeut
Alina 1986
Buna ziua.Am o fractura tibiana maleolara laterala cu deplasare de max 3 mm.Medicul a decis sa nu o tratam chirurgical cu tinuta sub observatie cu radiografii saptamanale.In decurs de 11 zile radiografic nu s-a produs nici o schimbare.Oare este posibil ca osul sa se prinda singur fara interventie chirurgicala? MULTUMESC!
0
03-02-2018, ora 08:04
Szocs Daniela
Nu este medic/terapeut
Szocs Daniela
Buna ziua, am un băiețel de 8 ani care a avut un accident sportiv.A avut fractura la glezna și i-a fost pus piciorul in gips 4 săptămâni cu gips fix și 2 săpt.cu toc.Facem kinetoterapie și vreau să știu dacă e normal sa se umfle glezna?Cam după cât timp ar putea relua activitatea sportivă?Va mulțumesc!
0
27-08-2018, ora 09:10
Pgbb22
Nu este medic/terapeut
Pgbb22
Buna ziua. In data de 17.08.18 am suferit un accident in urma caruia mi a fost pus diagnistocul de fractura maleola peroneu fara deplasare. Pe 21.08.18 am fost la un consult medical iar radiografiile indica o usoara deplasare. As dori sa va trimit radiografiile pt a avea o a doua opinie referitoare la modalitatea de recuperare cea mai eficienta (dpdv mobilitate si rezistenta). Multumesc anticipat pentru intelegere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.