recuperare dupa operatia de hernie de disc

22-09-2015
ilietudor56
Nu este medic/terapeut
ilietudor56
Buna ziua, ma numesc Ilie Tudor am 59 de ani, lucrez in Arabia Saudita.In anul 2012 am fost operat de hernie de disc (AL MANA HOSPITAL DAMMAM).Pe data de 12 08 2015 (dupa trei ani) m-am operat din nou (cu acelesi probleme) la un alt spital tot in Arabia Saudita (MOWASAT HOSPITAL).De data aceasta interventia a fost mult mai complicatA, redau mai jos un fragment din raportul medical: SURGICAL PROCEDURE :Laminectomy & discectomy with pedicular screw fixation & fussion L4-5 &L5-S1.Dupa operatie ma simt foarte bine, in sensul ca nu mai am nicio durere.Perioada de la declansarea crizei si pana la opeatie a fost de 6 zile.Criza a constat in dureri mari la soldul stang, gamba si laba piciorului insotite de amorteala puternica.Operatia sa facut in urma unui examen RMN.Dupa externare am inceput recuperarea la un cabinet de fizioterapie deoarece am probleme cu piciorul stang (nu am putere pe calcai si deasemenea laba piciorului este amortita.Daca este cineva pe forum care a avut probleme asemanatoare as ruga sa -mi spuna care este perioada de refacere a functiei piciorului(cu aproximatie).Va multumesc!
1 comentarii
0
14-09-2018, ora 16:30
Ionica67
Nu este medic/terapeut
Ionica67
Buna ziua! As dori sa-mi spuneti cum a-ti reusit sa va recuperati (prin ce exercitii, tratament) si in cat timp? Si eu am facut a doua operatie de hernie de disc si tot ca si dumneavoastra, am aceeasi problema la piciorul stang (nu am putere pe calcai, laba piciorului imi este amortita, mai exact degetul mare si aratatorul nu le simt). Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: